پیش بینی ها در مورد بازار مسکن درست است؟

پیش بینی ها در مورد بازار مسکن درست است؟

بازار مسکن با فراز و نشیب های زیادی مواجه است.

رکود در کشور به بزرگترین مشکل مملکت تبدیل شده است و دولت و همه مسئولان در پی رفع این مشکل هستند. مشکل رکود در یکی از بزرگترین بازار های کشور، یعنی بازار مسکن نیز نفوذ کرده و همین امر باعث مشکلات بسیار زیادی در انواع مشاغل مرتبط با این بازار شده است. یکی از مشاغل مرتبط با مسکن که به صورت کامل با خرید و فروش ملک در ارتباط هستند، مشاوران املاک می باشند. مشاوران املاک که طبیعتا با رکود بازار مسکن به شدت تحت فشار قرار می گیرند، بیشترین ضرر را از رکود در حوزه مسکن خواهند برد.

حالا رییس اتحادیه مشاوران املاک خبر از کاهش معاملات نسبت به سال گذشته داده است. البته عقبایی این اشاره را نیز داشته که معاملات مسکن در 8 ماهه نخست امسال با رشد بسیار مناسبی رو به رو بوده تا جایی که امید ها به  عبور از رکود در حوزه مسکن افزایش یافته است. اما متاسفانه در دی ماه امسال نسبت به سال گذشته با کاهش ثبت خرید و فروش مسکن مواجه شده ایم که می تواند نگران کننده باشد. طبق آمار اعلام شده در دی ماه سال گذشته و در 11 روز نخست این ماه، 34 هزار قرارداد ثبت شده که این آمار در مدت مشابه امسال به 18 هزار و 149 قرارداد کاهش پیدا کرده است.

پیش بینی

املاک تهران

البته به گفته عقبایی ، پیش بینی ها بر اساس رشد معاملات در 8 ماهه نخست سال 95، حاکی از آن بوده که در دی ماه امسال تعداد معاملات از سال گذشته پیشی بگیرد که متاسفانه با این اتفاق مواجه نخواهیم بود. در واقع نه تنها این پیش بینی درست نبوده بلکه 50 درصد نسبت به سال گذشته نیز کاهش پیدا کرده است.

این آمار در تهران نیز با کاهش مواجه بوده و می تواند بر دیگر بخش های کشوری نیز تاثیر منفی داشته باشد. البته راهکارهایی برای رفع این مشکل طراحی و اجرا خواهد شد. افزایش قیمت تا انتخابات به وقوع نخواهد پیوست

عقبایی به عنوان  رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک، خبر خوشی را نیز برای خریداران داشت و ان اینکه تا پایان سال و حتی تا تا انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت ماه، هیچ تغییر قیمتی در مسکن به وجود نخواهد آمد و به هیچ وجه ظرفیت افزایش قیمت در کشور وجود ندارد .

قیمت زمین عامل مهم در تعیین قیمت مسکن

در مورد قیمت مسکن در تهران نیز عقبایی به خبرنگاری که از وی در این زمینه سوال پرسیده بود پاسخ داد که 70 درصد قیمت مسکن در تهران را قیمت زمین مشخص می کند که رقم قابل توجهی است. به علت بالا بودن قیمت مسکن در تهران و عدم مدیریت صحیح در زمینه قیمت زمین در کشور، قیمت مسکن در تهران بالا است. البته رییس مشاوران املاک این را نیز گفته است که در تهران و در برخی از مناطق گران قیمت آن، 95 درصد قیمت ملک را زمین آن تعیین می کند و همین علتی است بر گران بودن بیش از حد این ملک ها.

به نظر می رسد راه حل این موضوع می تواند نظارت درست بر قیمت املاک باشد تا بدون حد و مرز قیمت مناطق مختلف بالا و پایین نشود و در واقع برای بالا رفتن قیمت زمین های یک منطقه رویه و قانون خاصی وجود داشته باشد، نه اینکه بدون هیچ منطقی قیمت زمین در برخی مناطق سر به فلک کشیده و در برخی مناطق هیچ تکانی نخورد.

عقبایی همچنین اشاره کرد که قیمت مسکن در واقع در 20 سال گذشته چندین برابر شدوه است. علاوه بر این رشد قیمت مسکن به طور نسبی همواره از تورم بیشتر بوده و به همین علت است که خرید مسکن برای اقشار کم درآمد بسیار سخت است و گاهی به ذهن می رسد که یک کارمند برای خرید یک مسکن برای خود و خانواده اش باید 45 سال پس انداز کند.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز
عاطفه در 1395/10/22 ساعت 09:50

مسئله قیمت زمین بستگی کامل به عرضه وتقاضا دارد ودر مناطقی که تقاضا زیادتر وامکانات رفاهی بیشتر است هیچ نظارتی جواب نمی دهد