اوضاع و احوال بازار مسکن |

اوضاع و احوال بازار مسکن

اوضاع و احوال بازار مسکن

با تمام وعده و وعیدهای دولت در مورد رونق بخشیدن به اوضاع بازار مسکن و املاک، اوضاع و احوال مسکن برای دست اندرکاران مسکن به هیچ وجه رضایت بخش نبوده و از این اوضاع نابسامان مسکن ابراز نارضایتی می کنند.

بازار مسکن و املاک تهران

در نظر سنجی که از سوی سامانه ثبت اطلاعات املاک تهران از مشاورین املاک و انبوه سازان مسکن تهران صورت گرفته است، نتیجه مایوس کننده ای از میزان معاملات صورت گرفته در سال جاری نسبت به سال گذشته بدست آمده است در این نظر سنجی فعالان بخش بازار املاک تهران، از رکود سنگین حاکم بر بخش املاک و مسکن تهران بشدت ابراز نگرانی کرده اند.

از نظر مشاوران املاک خرید و فروش آپارتمان در سال گذشته شرایط بهتری داشته و بازار نیمه دوم ٩۴ گرمتر از نیمه دوم ٩۵ تحلیل می شود.این در حالی است که آمار حجم معاملات مسکن در تهران، این حس دلالان را تایید نمی کند و بیانگر بهتر شدن اوضاع در سال جاری است.

دلیل برداشت متفاوت مشاوران املاک به تغییر فاز بازار در فاصله سال های ٩٣ تا ٩۵ برمی گردد.بازار معاملات مسکن در پاییز ٩۴ از رکود شدید سال ٩٣ وارد فاز پیش رونق شد و حجم معاملات بعد از دو سال افت منفی، ناگهان بالای ٢٠ درصد رشد کرد.خروج از رکود در سال گذشته سابقه خوشی از بازار مسکن نیمه دوم ٩۴ در ذهن دلالان ملک ثبت کرده است.

اما در حال حاضر به علت ماندن در پیش رونق، از نظر مشاوران املاک، شرایط چندان ایده آل ارزیابی نمی شود.به عبارت دیگر، تغییر فاز بازار معاملات مسکن در سال گذشته، حس بهتری به دلالان داده و در حال حاضر به دلیل توقف در فاز پیش رونق، مشاوران املاک رضایت از بازار ندارند.

حجم ماهانه معاملات خرید مسکن از ١٠ هزار واحد در نیمه اول ٩۴ به بالای ١٢ هزار واحد رسید و اکنون نیز در همین سطح در نوسان است.با این حال، از نظر کارشناسان، شرایط فعلی منعطف تر از سال گذشته است و برای خریدار و فروشنده، مناسب انجام معامله است. بسیاری از مشاورین املاک  ابراز داشته اند که ممکن است در طول یکماه حتی یک معامله خرید و فروش املاک انجام ندهند در این شرایط فروشندگان به امید گران شدن مسکن دست نگاه داشته اند و خریداران نیز به امید پایین تر امدن قیمت واحدهای مسکونی به انتظار نشسته اند انبوه سازان مسکن نیز کمترین امیدی برای برگشت سرمایه خود برای ساخت واحدهای مسکونی ندارند از این رو خانه نشین شده و کار ساخت و ساز را تعطیل کرده اند.
این مطلب در تحریریه سامانه ثبت اطلاعات املاک تهران تهیه شده است. شما هموطن گرامی در صورتی که قصد خرید و یا فروش مسکونی خود را دارید می توانید با برقراری تماس با دفتر گروه مشاورین املاک تهران از طریق فرم ” تماس باما” و یا شماره تلفن های این دفتر، از مشاوره های رایگان و کارشناسی این گروه بهره مند شوید.

یک دیدگاه در “اوضاع و احوال بازار مسکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *