وام 300 میلیون تومانی ساخت مسکن / کاهش یک درصدی نرخ سود بازپرداخت وام ساخت

وام 300 میلیون تومانی ساخت مسکن / کاهش یک درصدی نرخ سود بازپرداخت وام ساخت

مدیرعامل بانک مسکن از افزایش سقف وام ساخت مسکن به ۳۰۰ میلیون تومان خبر داد.

مدیرعامل بانک مسکن از پرداخت وام‌ ۷۵ و ۱۰۰ میلیون تومانی برای ساخت واحدهای طرح ملی مسکن خبر داد و گفت: به سازندگان از محل اوراق حق تقدم ۳۰۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود.

ابوالقاسم رحیمی انارکی درباره افزایش سقف وام خرید از محل اوراق حق تقدم،گفت: این تسهیلات مربوط به واحدهای تا سن ۲۵ سال است و برای واحدهای با سن ۲۵ تا ۳۰ سال سقف تسهیلات جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است براین اساس این تسهیلات در تهران برای دریافت انفرادی از 45 میلیون تومان به 80 میلیون تومان رسیده و در زوجین از ۸۰ به ۱۶۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرها بالای ۲۰۰ هزار نفر از ۴۰ به ۶۰ میلیون تومان و برای زوجین از ۷۰ میلیون  به ۱۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است
که در مجموع در سال جاری ۵۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات خرید مسکن پرداخت شده است، که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴ درصد کاهش یافته است. و ۱۱۵ هزار فقره وام خرید از ابتدای امسال تا ۱۴ دی‌ماه پرداخت شده که به لحاظ تعداد ۳۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است و در تسهیلات جعاله ۲۴ هزار میلیارد ریال پرداخت شده که نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: همچنین از محل اوراق حق تقدم تا ۸۰ درصد هزینه باقیمانده اجرای طرح در مشارکت‌های مدنی تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان مشروط بر اینکه ۲۰ درصد را سازنده تامین مالی انجام دهد،‌ پرداخت می‌کنیم.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین درخصوص عملکرد این بانک در سال جاری، گفت: امسال کل تسهیلات اهدایی بانک ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تا ۱۴ دی‌ماه بوده است که حدود ۱۷۱ هزار میلیارد ریال در حوزه مسکن پرداخت شده که 427 هزار واحد از تسهیلات بانک مسکن استفاده کرده اند. وی ادامه داد: کل تسهیلات اهدایی بانک نسبت به دوره مشابه سال گذشته، یک درصد رشد داشته است و در حوزه مسکن به دلیل رکود بازار مسکن 8 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است

مدیرعامل بانک مسکن همچنین درخصوص مشارکت بانک در طرح ملی مسکن گفت: در طرح ملی مسکن نیز بانک اعلام آمادگی کرده و در مرحله اول تا ۱۴۰ هزار واحد را پوشش تسهیلاتی می‌دهیم که از این تعداد تا به حال ۲۵ هزار تفاهم‌نامه با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) امضا شده که برای این واحدها 100میلیون تومان در نظر گرقته شده است و سهمیه ۵۰ هزار واحد بنیاد مستضعفان نیز به ما ابلاغ شده است که برای این واحدها نیز 75 میلیون تومان پرداخت خواهد شد. 

مدیرعامل بانک مسکن درباره کاهش یک درصدی نرخ سود بازپرداخت وام ساخت گفت:  ۸۰ درصد تسهیلات مسکن در حوزه سنتی‌سازی استفاده می‌شود، که نرخ سود تسهیلات سنتی‌ساز ۱۸ درصد است که در صورت ساخت به شیوه صنعتی نرخ سود یک درصد کاهش می‌یابد.

مدیرعامل بانک عامل حوزه مسکن از خارج شدن ۱۴۰ هزار فقره سپرده مسکن یکم از این صندوق خبر داد و گفت: در چهار سال گذشته تنها ۱۱۰ هزار واحد مسکونی با صندوق یکم تأمین اعتبار شد. وی درباره آخرین وضعیت صندوق پس‌انداز مسکن یکم گفت: متقاضیان از ابتدای سال‌جاری تا ۱۸ دی ماه ۱۴۰ هزار واحد معادل ۱۰ هزار و ۹۰ میلیارد تومان تسهیلات صندوق مسکن یکم، گرفته که ۶۰ هزار واحد مسکونی را زوجین معادل ۶,۰۰۰ میلیارد تومان دریافت کرده‌اند.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه تعداد واحدهای مسکن مهر تا امروز بیش از دو میلیون و ۳۸۰ هزار واحد است، تصریح کرد: از این تعداد یک میلیون و ۹۲۶ هزار فروش اقساطی انجام شده و ۸۹ هزار واحد تعیین تکلیف شده مسکن مهر داریم که در مجموع حدود ۳۷۳ هزار واحد مسکن مهر باقیمانده که از این تعداد حدود ۳۲۸ هزار واحد شهری و بیش از ۳۵ هزار واحد روستایی است.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز