مشکلی به نام اجاره نشینی

مشکلی به نام اجاره نشینی

اجاره نشینی یکی از بزگترین مشکلاتی است که دولت های مختلف در کشور ما با آن مواجه بوده اند و سعی داشته اند به نحوی آن را برطرف کنند. اجاره نشینی باعث ایجاد مشکلات فراوانی در جامعه خواهد شد. در این مقاله تخصصی سایت صدف 22 قصد دارد به برخی از این مشکلات اشاره ای کوتاه داشته باشد.

املاک تهران

یکی از بزرگترین مشکلات اجاره نشینی در کشور ما که برای افراد اجاره نشین ایجاد می شود ، کسری بودجه خانواده است. با توجه به بالا بودن قیمت اجاره بها در کشور ما حتی در شهر های کوچک ، خانواده هایی که اجاره نشین هستند همواره با مشکل کسری بودجه مواجه هستند و همین مشکل کسری بودجه گریبان خانواده ان ها را در بر گرفته است. باید گفت که این کسری بودجه افراد اجاره نشین باعث شده تا مشکلات فراوانی برای آن ها ایجاد شود.

اجاره نشینی

یکی از مشکلاتی که کسری بودجه ناشی از اجاره بها بالا برای خانواده ها ایجاد کرده است ، کم شدن قدرت خرید است. افرادی که اجاره نشین هستند باید ماهانه مبلغ بسیار زیادی را برای اجاره بها کنار گذاشته و در نتیجه پولی که در دست آن ها باقی می ماند بسیار کمتر از حد نیاز بوده و همین امر تبعات مختلفی به بار می آورد. سرپرست این خانواده ها عموما مجبور به افزایش زمان کاری و اشتغال در کارهای سخت به صورت شیفت های اضافی هستند و کمتر در کنار خانواده بوده و همین امر باعث کاهش نشاط آن ها خواهد شد که به صورت دراز مدت تاثیرات منفی بسیاری روی کل جامعه خواهد داشت.

اما مشکل دیگر اجاره نشینی در کشور مربوط به موجر می شود. موجر یا صاحبخانه ای که خانه را به مستاجر اجاره می دهد ، سرمایه خود را بر روی ملک خود خوابانده و به صورت ماهانه اجاره بها دریافت می نمایند. همین موضوع ایجاد درامد غیر اصولی را برای این افراد در پی خواهد داشت که هیچ رونقی در تولید و اشتغال نخواهد داشت. سرمایه ای که می تواند در زمینه های مختلف وارد بازار کار و سرمایه شود ، در ملک و املاک خوابانده شده و ماهانه سودی به نام اجاره بها دریافت می شود.

برای حل مشکل اجاره نشینی ، دولت های مختلف در کشور سعی کرده اند تا خانوارهای مختلف به خصوص جوانان را خانه دار کنند. یکی از طرح های مهمی که در کشور برای خانه دار کردن افراد فراوان در کشور ایجاد شد ، مسکن مهر بود. این طرح در ابتدا سرو صدای زیادی ایجاد کردو امید های زیادی را برای خانه دار کردن زنده کرد. اما متاسفانه به خوبی اجرا نشد و بر خلاف توصیه های مهم مسئولان عالی رتبه کشور مبنی بر دقت بر روی اجرا ، با شکست مواجه شد. اما حالا دولت در روزهای پایانی کار خود طرحی را اجرایی کرده است که می گوید سعی دارد با عبرت گرفتن از مشکلات طرح مسکن مهر ،سعی کند تا افراد کم بضاعت را خانه دار کند .

در صورت اجرایی شدن مسکن اجتماعی و همچنین اجرای درست آن ، شاهد کاهش اجاره نشینی در کشور خواهیم بود. همین امر می تواند در دراز مدت باعث احساس رضایتمندی در تمامی اقشار جامعه شود و کاهش بزه را نیز به همراه خواهد آورد. حالا با استفاده از ابزار ایجاد مسکن اجتماعی می توان کمک بسیار زیادی به افراد کرد تا اجاره نشینی اکثر افراد به پایان برسد. البته اجاره نشینی همواره بوده و همیشه نیز وجود خواهد داشت اما مهم این است که افراد کمتری در مقام اجاره نشینی باقی بمانند. دولت با اجرای هدفمند این طرح یعنی طرح مسکن اجتماعی می تواند یادگاری خوبی از دولت یازدهم برای سالیان سال برجای گذاشته و دعای خیر محرومان و نیازمندان را به دنبال خود داشته باشد.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز