مشخص نبودن اوضاع وام ۶۰ میلیونی مسکن

مشخص نبودن اوضاع وام ۶۰ میلیونی مسکن

پرداخت وام ۶۰ میلیونی مسکن به کجا رسید؟

وام 60 میلیونی مسکن

وام ۶۰ میلیونی مسکن

با  این وجود که با مصوبه شورای پول اعتبار در روزهای پایانی مهرماه، سقف تسهیلات خرید مسکن از ۳۵ میلیون به ۶۰ میلیون تومان رسیده و در شرایطی که اعلام شده مصوبه و جزئیات آن از سوی بانک مرکزی به بانک مسکن ابلاغ شده اما مراجعه به شعب مختلف بانک مسکن نشان از آن دارد که کما کان هیچ خبری از  وام ۶۰ میلیون تومانی در دست نیست.

 در جلسه روز بیست و هشتم مهرماه بود که  با افزایش سقف فردی تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز مسکن در سقف‌های ۶۰۰، ۵۰۰ و ۴۰۰ میلیون ریال به ترتیب در شهر «تهران»، «مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت» و «سایر مناطق شهری» موافقت به عمل آمد.
اما در حالی که پیگیری ها نشان از آن دارد که بانک مرکزی ضوابط اجرایی پرداخت این تسهیلات را به بانک مسکن ابلاغ کرده هنوز شعب مختلف این بانک از ساز و کار پرداخت وام ۶۰ میلیونی و این که این تسهیلات از چه زمانی قابل پرداخت خواهد بود ابراز بی اطلاعی می کنند.
در پاسخ به پیگیری خبرنگار اقتصادآنلاین متصدیان چند شعبه عنوان کردند که فعلا اعتبار برای پرداخت این تسهیلات وجود ندارد و به نظر نمی رسد که به زودی عملیاتی شود.
از سوی دیگر در حالی که  بانک مرکزی اعلام کرده که نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن حداکثر معادل ۲۰ درصد تعیین می شود اما گفته می شود در زمینه سود این تسهیلات و برخی جزییات ابهاماتی وجود دارد که نیاز به بررسی شورای پول و اعتبار دارد.
در حال حاضر دریافت وام مسکن از طریق سپرده گذاری با سود ۱۴ درصد است اما از طریق اوراق سود ۱۶ درصد برای آن اعمال می شود. همچنین برای وام جعاله ۱۰ میلیون تومانی نیز سود ۱۸ درصد تعیین می شود. اما بر اساس ابلاغیه اخیر بانک مرکزی، بانک مسکن از این حق برخوردار است که سقف سود هر یک از این تسهیلات را تا ۲۰ درصد افزایش دهد و یا در حد سود پیشین نگه دارد.
اگر دوره بازگشت ۱۲ ساله و سود برگشت وام همان ۱۶ درصد باقی بماند محاسبات نشان می دهد که با شرایط بازپرداخت اقساط مساوی، متقاضی وام ۶۰ میلیون تومانی باید ماهانه ۹۴۰ هزار تومان و در مجموع سود ۷۵ میلیون تومانی برگرداند.
همچنین گیرنده وام ۵۰ میلیونی هم باید در کل ۶۲ میلیون تومان سود و ماهانه ۷۸۲ هزار تومان قسط پرداخت کند. در عین حال که برای وام ۴۰ میلیون تومانی هم بازگرداندن ۵۰ میلیون تومان سود در ۱۲ سال و پرداخت اقساط ماهانه ۶۲۶ میلیون تومانی قابل پیش بینی است.
اکنون  باید منتظر ماند تا بانک مسکن دستورالعمل پرداخت این تسهیلات را به شعب مختلف خود ابلاغ کند تا وام ۶۰ میلیونی جای خود را در محاسبات متقاضیان خرید مسکن باز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *