آخرین تحولات بازار املاک تهران

آخرین تحولات بازار املاک تهران

در روزهای آغازین سال جاری، کارشناسان بازار مسکن بخاطر قرار گرفتن در جو روانی ایجاد شده برای به نتیجه رسیدن برجام، امید بر رونق گرفتن بازار مسکن و خداحافظی رکود کمرشکن کنونی بازار را داشتند اما با سپرسی کردن ماههای بعد مشخص شد که رونقی در کار نخواهد بود و برجام نیز نخواهد توانست مشکلی از هزاران مشکل لاینحل بازار مسکن کاهش دهد.

تحولات بازار مسکن در سالی که گذشت

به نقل از سامانه اطلاعات مسکن صدف( املاک تهران)   تحولات بازار مسکن حاکی از این است که معاملات مسکن در ماه های آذر و دی سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است و ماه های پیش از آذر نیز نسبت به ماه های مشابه سال گذشته کاهش را تجربه کرده اند.

در این میان با وجود کاهش حجم معاملات مسکن، هنوز پیش بینی ها برای بازار مسکن در سال آینده امیدوارانه است. حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سپرده گذاری ۱۳۰هزار نفر در صندوق پس انداز مسکن یکم می گوید: مبلغ این سپرده گذاری ها به ۲هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان می رسد و در سال آینده با احتساب تسهیلاتی که به این سپرده گذاران تخصیص می یابد بدون اتکا به بودجه دولت، ۷۸۰۰ میلیارد تومان در بخش مسکن سرمایه گذاری می شود.
بهبود وضعیت مسکن از سال ۹۶

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز در پیش بینی بازار مسکن سال آینده می گوید: وضعیت معاملات مسکن در تهران وضعیت بدی ندارد و به نظر می رسد از سال آینده به تدریج شاهد بهبود وضعیت بخش مسکن باشیم. علی چگنی در گفت وگو با همشهری می افزاید: فعلا فضایی برای جهش قیمت وجود ندارد و در شرایط بهبود وضعیت این بازار نیز افزایش قیمت در حد تورم و حدمتعارف خواهد بود.
چگنی در پاسخ به این سؤال که آیا کاهش تولید مسکن تهدیدی برای آینده بازار محسوب نمی شود، می گوید: آخرین سند کشوری در حوزه مسکن، یعنی طرح جامع مسکن، پس از بازنگری، چند مدل برای میزان نیاز سالانه مسکن در شهر و روستا پیش بینی کرده است که مدل محتمل آن حدود ۸۵۰هزار تا ۹۰۰هزار واحد در افق ۱۰ساله است.
به گفته او، برآورد می شود این میزان تولید سالانه مسکن می تواند در طول زمان جوابگوی تأمین مسکن زوج های جوان، جایگزینی واحدهای فرسوده و تخریب شده و پر شدن فاصله میان تعداد خانوار و تعداد واحدهای مسکونی باشد. او در تشریح وضعیت فعلی تولید مسکن و تأثیر آن بر بازار تصریح می کند: اگر شما جزو اشخاصی هستید که بدنبال خرید مسکن و یا سرمایه گذاری در این بخش هستید می توانید با تماس با مشاورین مرکز اطلاعات مسکن املاک تهران، از مشاوره رایگان مشاورین خبره این مرکز بهره ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *