متوسط قیمت مسکن در سالی که گذشت

متوسط قیمت مسکن در سالی که گذشت

در سال 98 بازار مسکن وارد رکود تورمی شد و علی رغم افزایش ۶۱.۷ درصد متوسط قیمت مسکن، شاهد کاهش ۳۴.۹ درصدی تعداد معاملات نسبت به سال ۹۷ بودیم.


بازار مسکن در سال ۹۸ با رکورد تورمی رو به رو بود و در حالی که شاخص‌های تولید و خرید و فروش مسکن نزولی بود، اما شاخص قیمت مرتباً سیر صعودی را طی کرد.

در حالی که در سال 1397، ۱۳۰ هزار و ۳۹۶ فقره مبایعه مسکن به ثبت رسید در سال 1398،تعداد مبایعات مسکن ۸۴ هزار و ۹۰۱ فقره ثبت شد که نشان از کاهش ۳۴.۹ درصدی را می‌دهد.

در سال ۹۷ در تهران متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی متری ۸ میلیون و ۲۴۱ هزار و ۹۰۰ تومان بود و در سالی که گذشت این شاخص به  متری ۱۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان رسید که ظرف یک سال شاهد رشد ۶۱.۷ درصدی متوسط قیمت مسکن بوده ایم.

متوسط قیمت مسکن ظرف یک سال، رشد قابل ملاحظه ای داشته اما به دلیل کاهش تعداد معاملات، ارزش ریالی کل معاملات مسکن در سال ۹۸ رشد چندانی نسبت به ۹۷ نداشته است؛ در سال گذشته (۹۸) ارزش ریالی معاملات ۹۶ هزار میلیارد تومان برآورد شده اما در سال قبل از آن (۹۷) ارزش کل معاملات مسکن ۸۸ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود که رشد ۸.۱ درصدی داشته است.

در سال ۹۸، ۵۴ هزار و ۹۱۰ پروانه صادر شد در حالی که در سال ۹۷ این شاخص ۶۳ هزار و۵۰۷ پروانه بوده که کاهشی ۱۳.۵ درصدی داشته است.

در سالی که گذشت قیمت مسکن در تهران در سه ماه اول روند صعودی داشت و در ماه های مرداد تا آبان ماه این روند نزولی بود تا اینکه دوباره در آذرماه قیمت مسکن سیر افزایشی به خود دید و این روند ادامه یافت تا اینکه در اسفند ۹۸ ،در حالی که تا آبان ماه قیمت هر متر مربع واحد مسکونی، زیر ۱۳ میلیون تومان بود. به متری ۱۵.۶ میلیون تومان رسید؛

تعداد معاملات نیز از خرداد تا آبان زیر ۵ هزار فقره بود که نشان می‌دهد این بازار به دلیل سوده نبودن آن، در اختیار مصرف کنندگان و خریداران واقعی بوده است؛ اما ناگهان از آذر ماه و در پی افزایش قیمت بنزین، بازار مسکن نیز با استقبال مواجه شده و به نظر می‌رسد سفته بازان برای حفظ قدرت نقدینگی خود در برابر سایر بازارها، مسکن را به عنوان کالایی برای افزایش سرمایه برگزیده اند. در فاصله آذر ۹۸ که نسبت به آبان ماه، تعداد معاملات رشد ۱۳۷ درصدی داشت تا بهمن ماه که تعداد معاملات به ۱۳ هزار و ۵۵۰ فقره رسید، این روند مثبت بود اما در اسفند ماه نیز که پیش بینی می‌شد این روند ادامه یابد، به دلیل شیوع کرونا، تعداد معاملات مسکن به ۱۰ هزار و ۲۴۲ فقره رسید.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز