قیمت مسکن در مهر ماه امسال ۸.۷ درصد افزایش داشته است

قیمت مسکن در مهر ماه امسال ۸.۷ درصد افزایش داشته است
  • منتشر شده در : ۰۹ آبان , ۱۳۹۶
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 791
  • 0

در این نوشته به گزارشی از تحولات بازار مسکن در تهران که از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور برگرفته شده است و توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می شود پرداخته شده است.

** حجم معاملات در بخش مسکن در تهران

در مهر ماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی در شهر تهران به ۱۳ هزار و ۸۱۵ واحد رسید که این رقم در مقایسه با مهر ماه سال گذشته ۳۴.۴ درصد رشد داشته است. بعد از بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در مهر ماه سال ۱۳۹۶ مشخص شد که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۶.۲ درصد بیشترین میزان از واحدهای مسکونی معامله شده را مختص خود نموده اند.

این میزان در مقایسه با مهر ماه سال گذشته ۵.۳ واحد درصد کاهش داشته و از دیگر سو در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال اضافه شده است.

بررسی توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در مهر ماه نشان دهنده آن است که از بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران منطقه ۵ با سهم ۱۶.۹ درصدی از میزان کل معاملات، دارای بیشترین میزان قراردادهای مبایعه نامه بوده است؛ از طرف دیگر مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم های ۱۰.۹ و ۹.۸ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند.

طبق این نتایج مجموعا ۷۴ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب فراوانی شامل مناطق۵، ۴، ۲، ۸، ۱۴، ۱، ۱۰، ۷، ۳ و ۱۵) بوده و بعد از آن ۱۲ منطقه باقی مانده ۲۶ درصد از تعداد معاملات انجام گرفته را مختص خود نموده اند.

**میزان تحولات قیمت مسکن در تهران

میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از سوی بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در مهر ماه ۴۷.۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال گذشته نشان دهنده به ترتیب ۰.۷ درصد و ۸.۷ درصد افزایش است .

در این ماه بیشترین افزایش میانگین قیمت نسبت به ماه مشابه سال گذشته به منطقه ۱۷ معادل ۱۵.۲ درصد و کمترین میزان رشد به منطقه ۲۲ معادل ۱.۲ درصد اختصاص دارد.

بیشترین میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران معادل ۱۰۲.۶ میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۲۲.۷ میلیون ریال به منطقه ۱۸ اختصاص دارد که نسبت به ماه مشابه سال گذشته نشان دهنده به ترتیب ۴.۴ درصد و ۱۲.۶ درصد افزایش است.

**میزان تحولات ۷ ماهه معاملات مسکن در تهران

میزان معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در هفت ماهه اول امسال به ۹۹ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل دارای افزایش ۶.۳ درصدی بوده است. در این مدت زمان میانگین قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در شهر تهران ۴۶.۱ میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان دهنده ۶.۵ درصد افزایش است.

** میزان دامنه های قیمتی مورد تقاضا

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در مهرماه سال ۹۶ نشان دهنده آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۳۰ تا ۳۵ میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۰.۹ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را مختص خود نموده اند و دامنه های قیمتی ۲۵ تا ۳۰ و همچنین ۳۵ تا ۴۰ میلیون ریال به ترتیب با سهم های ۱۰.۲ درصدی و ۹.۷ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند.

توزیع حجم معاملات در مهر ماه به گونه ای بوده است که ۵۷.۲ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی پایینتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران به فروش رسیده اند.

**میزان متراژهای پرطرفدار

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در مهرماه نشان دهنده آن است که بیشترین میزان معاملات انجام شده مختص واحدهایی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع معادل ۱۵.۳ درصد بوده است.

رتبه های بعدی به واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ و ۷۰ تا ۸۰ مترمربع به ترتیب با سهم های ۱۳.۲ درصد و ۱۳.۱ درصد اختصاص دارد.مجموعا در این ماه واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع ۵۰.۹ درصد از معاملات انجام شده را مختص خود نموده اند.

منبع : اقتصادآنلاین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *