علت کم رونق بودن بازار املاک کلنگی

علت کم رونق بودن بازار املاک کلنگی

علت کم رونق بودن بازار املاک کلنگی
  • منتشر شده در : ۲۶ مهر , ۱۳۹۵
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 372
  • 0

چرا با وجود مشاهدات مبنی بر بهبود اوضاع بازار مسکن ، اما بازار املاک کلنگی همچنان رونق ندارد ؟

با وجود آن که نبض بازار معاملات آپارتمان های مسکونی در ماه های اخیر تندتر شده است ، ولی بازار زمین و املاک کلنگی از قافله عقب مانده و هنوز رونق نگرفته است. این ادعایی است که مشاوران املاک در این باره دارند.

افزایش هزینه‌های صدور پروانه ساختمانی توسط شهرداری در سال جاری، یکی از مهم‌ترین عواملی است که به اذعان واسطه‌های ملکی موجب کم رغبتی سازندگان به بازار شده است. این موضوع طبعا بیش از هر چیز در بازار خرید و فروش آپارتمان و کلنگی خود را نشان می‌دهد.

هر چند افزایش محسوس فایل‌های کلنگی و زمین در بازار ملک نشان از تمایل طرف عرضه برای کلید زدن پروژه‌های ساختمانی جدید دارد؛ اما از آنجا که برخی از مالکان املاک کلنگی بدون پیروی از قواعد مرسوم به سبک دلخواه ملک خود را بیش از ارزش واقعی قیمت‌گذاری کرده‌اند، متقاضیان خرید زمین تصمیم گرفته‌اند از عجله در خرید خودداری کنند.

البته موقعیت قرارگیری ملک، کیفیت محله و همجواری با آپارتمان‌های نوساز در کنار شاخص‌های دیگری همچون طول بر و میزان اصلاحی زمین بر اساس طرح تفصیلی نیز بر قیمت نهایی موثر است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد سهم قابل توجهی از فایل‌های املاک کلنگی و زمین مربوط به مناطق یک، دو و سه است که نسبت به سایر مناطق گران‌تر هستند و این طور به نظر می‌رسد که با وجود انباشت واحدهای مسکونی لوکس فروش نرفته، سازندگان باید بیشتر مراقبت کنند تا در معرض تشخیص اشتباه نیاز بازار قرار نگیرند.

قیمت زمین کلنگی
منبع : دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *