علت خرید خانه در تهران توسط دلال ها چیست ؟

علت خرید خانه در تهران توسط دلال ها چیست ؟

علت خرید خانه در تهران توسط دلال ها چیست ؟
  • منتشر شده در : ۱۵ مهر , ۱۳۹۵
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 1311
  • 0

در ایام اخیر متن های آگهی برای فروش خانه در سطح شهر تهران به وفور دیده می شود که این امر با توجه به رکود طولانی بازار مسکن مورد پرسش و سئوال است.

 طبق گزارشاتی که روزنامه شهروند دریافته است این فروش و خرید خانه ها حربه دلالان برای خرید زیر قیمت خانه هایی است که با توجه به رکود بازار مسکن ، مشتری و خریدار واقعی ندارند.

فروش فوری با شرایط ویژه!
برای بررسی بیشتر به‌عنوان فروشنده ملک با یکی از این آگهی‌ها تماس می‌گیرم و متوجه می‌شوم که خریداران خانه‌ها درواقع بنگاهدارانی هستند که در حال دپو (احتکار) املاک ارزان‌قیمت هستند. صاحب یکی از این آگهی‌ها که خود را حمیدپور معرفی می‌کند، در پاسخ به این‌که در وضع بازار راکد مشتری‌های دست به نقدتان را از کجا پیدا می‌کنید، به «شهروند» می‌گوید: فروش فوری شرایط ویژه‌ای دارد؛ به‌عنوان مثال کارشناسان ما از بنگاه املاک به خانه شما می‌آیند و ارزش واقعی آن را بررسی می‌کنند و قیمت می‌دهند. زیرا اگر بخواهید با قیمت مورد نظر خودتان بفروشید باید ماه‌ها منتظر بمانید. او ادامه می‌دهد: البته مشتریانی هم داریم که برای فروش ملک‌شان یکی‌-‌دو سالی است که در انتظار به سر می‌برند؛ بنابراین باید با قیمت منصفانه عرضه کنید که خانه‌تان سریع به فروش برود.
او در پاسخ به این‌که قیمت منصفانه مورد نظرشان چقدر است، می‌گوید: قیمتی که کارشناسان بنگاه املاک تعیین می‌کنند و شرط فروش فوری این است که مالک برای قیمت بازی درنیاورد!
حمیدپور در ادامه مشخصات ملک و قیمت مورد نظر را می‌پرسد. به او می‌گویم ملک یک واحد آپارتمانی ٧٠ متری در منطقه ١٠ تهران است که ١٢‌سال قدمت دارد. گفتنی است ملکی با همین مشخصات در فایل‌های فروش بنگاه‌های املاک با قیمت ٢١٠ تا ٢۴٠‌میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است؛ اما حمیدپور قیمت تخمینی کارشناسان برای این خانه را ١۵٠‌میلیون تومان اعلام می‌کند و می‌گوید که خانه را در کمتر از یک هفته می‌فروشد.
 دلالان وارد بازار شده‌اند
بنگاهدار دیگری که در حوالی خیابان آزادی مشغول به کار است، درباره این مدل آگهی‌ها به «شهروند» توضیح می‌دهد. خریدار آگهی‌های فروش فوری ملک معمولا خود بنگاهداران و واسطه‌هایشان هستند و البته این قاعده بازار ملک و خودرو است که در وضع رکود، خود بنگاهداران دست به کار می‌شوند تا خودرو و ملک مشتریان را خریداری کنند و در زمان رونق با حاشیه سود مورد نظرشان بفروشند.
او ادامه می‌دهد: در بازار خودرو این کار ریسک بیشتری دارد زیرا مدل خودرو با گذشت زمان افت می‌کند و قیمت پایین می‌آید، اما در بازار ملک این ریسک تقریبا صفر است و قیمت خانه در زمان رونق هرگز کاهشی نیست.
این فعال بازار مسکن تأکید می‌کند که آگهی‌های فروش فوری ملک را در سطح شهر دیده است و حالا با شنیده شدن زمزمه‌های رونق در بازار مسکن، دلالان وارد گود شده‌اند و می‌خواهند با خرید خانه و دپوی آن، در زمان رونق به فروش قابل توجهی دست پیدا کنند.
۴٠‌درصد زیر قیمت می‌خریم
یکی دیگر از این مدل آگهی‌ها را در یکی از سایت‌های تبلیغاتی اینترنتی می‌بینم و با صاحب آگهی تماس می‌گیرم. او خود را صاحب یک آژانس املاک در شهرک غرب معرفی می‌کند و وقتی به او می‌گویم خانه‌ام در شرق تهران است، جواب می‌دهد: مشکلی وجود ندارد. ما در سراسر تهران خرید و فروش می‌کنیم.
او درباره شرایط فروش فوری به وضع رکود بازار اشاره می‌کند و به خبرنگار «شهروند» می‌گوید: وضع بازار خراب است و هر ماه شاید یک خانه هم به فروش نرسد، بنابراین اگر پول‌لازم هستید و برای فروش عجله دارید، ناچارید خانه‌تان را ٣٠ تا ۴٠‌درصد زیر قیمت معمول بازار عرضه کنید تا بتوانیم برای آن مشتری پیدا کنیم.
این فعال بازار در واکنش به این‌که مشتری‌ها همان دلال‌ها هستند، پاسخ می‌دهد: دلال یا غیر دلال چه فرقی می‌کند؟ شما اگر واقعا پول لازم دارید ما برایتان یک راهکار داریم اگر نه که شما را به خیر و ما را به سلامت! او ادامه می‌دهد: تمام بنگاهداران، مشتریان دست به نقدی دارند که گاهی دنبال نزدیک‌ترین خانه به ملک افراد فامیل و خانواده‌شان هستند یا بساز و بفروش‌هایی که بنا دارند آپارتمان‌های قدیمی‌تر را بخرند و بازسازی کنند و با قیمت بالاتری بفروشند.

منبع : روزنامه شهروند

یک دیدگاه در “علت خرید خانه در تهران توسط دلال ها چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *