عدم گران شدن مسکن مهر در آینده

عدم گران شدن مسکن مهر در آینده

عدم گران شدن مسکن مهر در آینده
  • منتشر شده در : ۲۴ مهر , ۱۳۹۵
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 369
  • 0

به گفته ریاست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی مسکن مهر گران نخواهد شد.

امروز در مجلس گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درباره عملکرد دولت در حوزه پروژه مسکن مهر خوانده شد و از دستگاه های مرتبط خواسته شد تا تشریک مساعی برای پیشرفت کار نمایند. همچنین بانک مسکن موظف شد تسهیلات را به موقع پرداخت کند و بانک مرکزی نیز سقف وام ها را افزایش دهد.

مسکن مهر, اخبار مسکن مهر, وام مسکن مهر

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس دررابطه با گزارش امروز کمیسیون در باره مسکن مهر گفت : از مجموع ۲ میلیون و ۲۱۵ هزار واحد مسکونی از زمان شروع اجرای مسکن مهر ، کار ساخت یک میلیون و۹۱۲ هزار واحد به اتمام رسیده و ۳۰۳ هزار واحد به صورت نیمه تمام در مراحل مختلف ساخت قرار دارد . همچنین از مجموع یک میلیون و ۹۱۲ واحد به اتمام رسیده تعداد یک میلیون و ۴۸۸ هزار و ۷۱۵ واحد مسکونی تحویل متقاضیان مسکن مهر شده و ۴۲۳ هزار و ۲۸۵ واحد به دلیل فقدان امکانات زیر بنایی و روبنایی از جمله آب و برق و گاز تحویل متقاضیان نشده است .

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم آنلاین ، داوود محمدی در ادامه گفت : از تعداد ۳۰۳ هزار واحد مسکن مهر که هنوز مراحل ساختشان به اتمام نرسیده ، تعداد ۴۹ هزار واحد به دلیل دعاوی مطرح شده پرونده آنها در تشکیلات قضایی قراردارد . همچنین حدود ۱۰ هزار واحد نیز فاقد متقاضی است که قرار شد به سایر افرادی که واجد شرایط دریافت مسکن مهر نیستند هم در صورت تقاضا تحویل داده شود .

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا برای دستگاههای مرتبط تکلیفی برای واگذاری سریعتر این پروژه ها شده است ، گفت :در این گزارش تکالیفی برای دستگاههای مختلف تعیین شده است ، اول اینکه توصیه شد مسکن مهر دیگر احداث جدیدی نداشته باشد و اگر قرار است پروژه ای اجرا شود فقط در بافت های فرسوده به اجرا درآید که ضمن بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده درسیمای شهری هم آثار مثبتش نمایان شود . همچنین اولویت بندی شد که امکانات روبنایی در پروژه های مسکن مهر ابتدا درمدارس و بعد در درمانگاهها ، کلانتری ها و خدمات شهری ارائه شود تا این کاستی ها به سرعت مرتفع شود .

محمدی درپاسخ به این سوال که تصمیمات گرفته شده تا چه حد ضمانت اجرایی خواهد داشت ،گفت : بنا شد کمیته ای با محوریت وزارت راه و شهرسازی با عضویت کلیه دستگاههای مرتبط تشکیل و برای پیشترفت کار تشریک مساعی شود . گزارش آن به کمیسیون ارائه می شود و در عین حال بانک مسکن به عنوان بانک عامل در زمینه پرداخت به موقع تسهیلات اقدام خواهد کرد و بانک مرکزی در خصوص افزایش میزان سقف وام های پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی اقدام لازم را بعمل می آورد . همچنین وزارت راه و شهرسازی باید به نحوی برنامه ریزی کند که بتواند تا پایان سالجاری گزارش جامعی در خصوص خاتمه پروژه های مسکن مهر در سراسر کشور به مجلس ارائه دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا واگذاری ها تا پایان سال به اتمام می رسد، گفت : تحویل مسکن مهر تا پایان سال به پایان نمی رسد اما بخش عمده ای از پروژه ها تا پایان سال واگذار خواهد شد . این گزارش بیشتر برای این بود که ببینیم چه نقصان هایی وجود دارد و کجاها مجلس باید ورود پیدا کند و در کجاها سایر نهادها و دستگاهها ، تا انشالله این پروژه به سرانجام برسد . همچنین در سال ۹۶ هم یک اعتبار جداگانه برای اتمام پروژه ها پیش بینی شده است .

رییس کمیسون اصل ۹۰ درباره افزایش قیمت واحد ها نیز گفت :چون مدت اجرای پروژه ها طولانی شد در یک مقطع قیمت مصالح ساختمانی هم به دوبرابر افزایش پیدا کرد و هزینه هایی را هم به دولت و هم متقاضیان تحمیل کرد . البته حرف مردم هم در رابطه با اینکه چرا قیمت این واحدها نسبت به آنچه در ابتدا قول داده شده بود افزایش یافته درست است و برای اینکه مشکل حل شود تصمیم گرفته شد سقف تسهیلات افزایش پیدا کند و مدت باز پرداخت از ۱۵ سال به ۲۰ سال افزایش یابد .

محمدی گفت : بعد ازآخرین افزایش قیمتی که رخ داد قیمت واحدها از آنچه که تاکنون اتفاق افتاده افزایش نمی یابد . وزارت راه و شهرسازی نیز در این رابطه مکلف شد با وزارتخانه های مرتبط مثل نیرو ، اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی ،سازمان برنامه ، وزارت نفت ، آموزش و پرورش و … طوری عمل کنند که افزایش قیمتی نداشته باشیم .

منبع : اقتصادآنلاین

یک دیدگاه در “عدم گران شدن مسکن مهر در آینده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *