آیا سهام پروژه آرتمیس بخریم؟(طرح فازبندی آرتمیس)

آیا سهام پروژه آرتمیس بخریم؟(طرح فازبندی آرتمیس)
  • منتشر شده در : 15 اسفند , 1395
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 6796
  • 0

آیا سهام آرتمیس بخریم؟

بی گمان بین پروژه های منطقه ۲۲ یکی از معروف ترین و شنیده شده ترین پروژه ها آرتمیس می باشد؛ کشتی فرصتها. پروژه ای که هر کسی با کمترین میزان سرمایه- حدود ۲ میلیون تومان- به صورت خرید برگه های سهامی می تواند در آن سرمایه گذاری کند. یک مجتمع تجاری اداری به شکل کشتی واقع در ساحل شمالی دریاچه چیتگر با امکانات تفریحی و خدماتی بسیار زیاد در چندین طبقه منفی و …

اما براستی از آرتمیس چه می دانید؟

آیا سهام آرتمیس را بخریم؟ آنهم با این میزان افت قیمت طی دو سه سال اخیر!

پروژه تجاری اداری آرتمیس را اتحادیه تعاونیهای نمونه رسا می سازند که مجموعه ای از ۲۱ تعاونی می باشند و البته با کارنامه ساخت موفق برج های پارسیا دقیقا پشت مجتمع آرتمیس و همچنین شهرک مسکونی نمونه واقع در شمال بزرگراه خرازی. واقعیت این است که وقتی ساخت برج های مسکونی رسا یا همان مجتمع پارسیا شروع شد، قرار نبود جلوی این برج ها چیزی ساخته شود و بنا براین بود که واحدهای مجتمع پارسیا دید دریاچه را داشته باشند که در اثنای کار و مخصوصا وقتی کار ساخت برج ها به پایان رسید تعاونیهای سازنده به ارزش واقعی زمین های جلوی مجتمع پارسیا پی بردند و ایده ساخت مجتمع تجاری اداری در رینگ اول دریاچه همانجا شکل گرفت. اما با واحدهایی که مجتمع آرتمیس دید آنها را نسبت به دریاچه کور می کرد چه باید می کردند؟ راه حل ساده بود. تمام اعضایی که در برج های پارسیا واحد داشتند را در آرتمیس شریک کردند آنهم بدون دریافت پول. به این صورت که تعاونی ها اعلام کردند اعضای برج های پارسیا روی واحدهایشان سهام تجاری اداری نیز دارند. یعنی به ازای هر واحد ۲۰ متر سهام تجاری و ۴۰ متر سهام اداری به صورت رایگان اختصاص دادند. به این صورت بود که صاحبان واحدهای برج های پارسیا از اینکه مجتمعی جلوی دید آنها را می گیرد ناراحت که نبودند هیچ، بلکه از ساخت آرتمیس خوشحال نیز بودند زیرا در آن سهام دارند.

و اما نحوه فروش سهام آرتمیس به بقیه سهامداران؛ آرتمیس در زمینی به مساحت ۳۰ هزار متر مربع و با زیربنای ۳۶۵ هزار متر مربع ساخته می شود که در قالب ۶ برج که ۴ طبقه اول آنها تجاری و باقی طبقات به واحدهای اداری اختصاص می یابد. بلندترین برج ۳۲ و کوتاه ترین ۲۵ طبقه است. پارکینگ ها نیز در ۷ طبقه منفی مجتمع تعبیه شده اند.

از کل متراژهای مجتمع- تجاری و اداری- عددی از مجتمع را جهت فروش آزاد و مابقی را به فروش به صورت سهامی اختصاص داده اند که دقیقا به اندازه مساحتی که مختص سهامداران است، برگه های سهامی منتشر کرده اند و در بازار خرید و فروش می شود. ابتدا برگه ها ۶ متری بودند که هر برگه شامل ۲ متر تجاری و ۴ متر اداری می شد اما کمی بعد برگه ها را تفکیک کردند به صورت برگه های یک متری. به این معنی که هر برگه شامل یک متر سهام آرتمیس می باشد حال اداری یا تجاری. مبنا نیز بر این بود که به ازای هر برگه یک متری سهام، یک متر واحد تحویل شود به این صورت که اگر سهامداری برگه های خود را تا زمان تحویل پروژه به حدنصاب برساند می تواند برگه هایش را تجمیع کرده و براساس اولویتی که تعاونی برمبنای خوشحسابی در پرداخت اقساط به او می دهد، واحد خود را انتخاب نماید که حدنصاب برای واحدهای تجاری حداقل ۲۰ متر و اداری حداقل ۴۵ متر بود. زمان تحویل پروژه نیز شهریور ۹۵ اعلام شد.

خرید برگه ها نیز به این صورت بود که مثلا برای خرید یک متر تجاری مبلغی به عنوان پیش پرداخت به فروشنده پرداخت می شد که در بالاترین نرخ برگه های تجاری به حدود ۱۲ میلیون رسید و هر ۲ ماه یکبار نیز حدود ۲۵۰ هزار تومان قسط به تعاونی پرداخت گردد تا زمان تحویل.

این روند برای یک برگه تا هر تعداد برگه می توانست اتفاق بیفتد. فروشنده و خریدار برگه های آرتمیس نیز همیشه در بازار وجود داشته و دارد. البته تا زمانی که پیشرفت فیزیکی آن پروژه چشمگیر و مشهود باشد. بدیهی است زمانی که پروژه به هر دلیلی دچار توقف شود، خریداران نیز دست به عصا شده و فروشندگان برای فروش به بازار و بنگاه های املاک هجوم می آورند که همین امر کاهش قیمت آن پروژه را در بر دارد.

سال ۹۵ رسید و رو به پایان رفت و پروژه آرتمیس تنها در همان مرحله اسکلت باقی ماند. اتحادیه نتوانست به تعهداتش عمل کند و برگه های سهام نیز تبدیل شد به اوراق مشارکت در ساخت. به این معنی که شما با داشتن ۲۰ برگه تجاری نمی توانید ۲۰ متر مغازه بگیرید بلکه به برگه هایتان سود تعلق می گیرد و ۲۰ برگه شما تنها بخشی از مغازه مورد نظر می شود و می بایست برای باقیمانده مغازه تان پول پرداخت کنید.

و از همینجا بود که تراژدی آرتمیس آغاز شد و قیمت برگه های آرتمیس به سرازیری کاهش قیمت افتادند و هر روز سهامداران با شوکی جدید روبرو می شدند، شوکی که ناشی از کاهش قیمت چندین درصدی بود و این کاهش قیمت اگر چه در بازار مسکن عجیب نبود اما میزان افت قیمت برگه های آرتمیس بود که برای همه خیلی عجیب بود. تا جایی که تقریبا قیمت برگه های آرتمیس به واریزی رسید و این حالت برای سهامدارانی که برگه هایشان را هیچکس نمی خرید، پرداخت اقساط را خیلی سخت و گران کرده بود.

اما این رکود و رخوت موجود در بازار برگه های آرتمیس همیشگی نبود. اتحادیه طرح فازبندی پروژه و تقسیم اعضا را در اسفندماه ۹۵ کلید زد. به این صورت که پروژه را براساس پیشرفت به ۳ فاز تقسیم کرد و اعضا را نیز براساس خوشحسابی و اولویت بندی در واریزی اقساط شان بین فازهای آرتمیس تقسیم کرد. انجام فازبندی و تقسیم اعضا روندی است که طی ۳ مرحله می بایست انجام پذیرد که آن سه مرحله را در ادامه به صورت مشروح می بینید؛

  • جمع آوری اوراق سهامی که در اختیار اعضا می باشد.

به این ترتیب که تعاونی فراخوان زده و اعضا را تشویق به مشارکت در ساخت پروژه می کند و طی قراردادی که تعاونی با عضو منعقد می کند هر کدام تعهداتی را می پذیرند که عضو میزان اقساط پرداختی و مبلغ آن را افزایش دهد و تعاونی نیز متهد می شود که واحد جانمایی شده را که فاز توسط اتحادیه و واحد توسط عضو انتخاب شده طبق تاریخی که قول داده است تحویل دهد که مدت زمان اجرا و اتمام فازهای ۳ گانه پروژه به شرح زیر است؛

فاز ۱ ؛

مرحله ۱ (قطعه ۲) ؛ ۲۸/۱۲/۹۶

مرحله ۲ (قطعه ۳) ؛ ۳۰/۶/۹۷

فاز ۲ ؛

(قطعه ۴) ؛ ۳۰/۹/۹۸

فاز ۳؛ 

(قطعات ۱و۵) ؛ ۲۸/۱۲/۹۹

  • فازبندی ساخت پروژه؛ فازبندی مصوب پروژه آرتمیس نیز به صورتی که در تصویر مشاهده می کنید، مصوب شده و قابل اجرا می باشد.
  • امتیازبندی اعضاء؛ اعضای تعاونی براساس واریزی هایی که تابحال داشته اند و خوشحسابی در پرداخت اقساط اولویت بندی می شوند و می توانند طبق اولویت خود در فازبندی هایی که مجاز به انتخابش هستند، شرکت کرده و با اتحادیه قرارداد امضا کنند.

همین طرح فازبندی به نظر می رسد سر و شکلی به پروژه آرتمیس داده است و اعضا را از بلاتکلیفی درآورده است و طی همین مدت محدود که طرح فازبندی مطرح شده است قیمت برگه های آرتمیس اندک رشدی داشته و شور و شوقی بین اعضای تعاونی براه افتاده است.

حالا اعضای آرتمیس احساس می کنند پس از چند سال رکود و بالا و پایین شده قیمت برگه ها و کش و قوس های فراوان، می توانند به آینده پروژه امیدوار باشند تا استرس های این چندساله جبران شود و سرمایه گذاران بسیاری که سرمایه های خرد و کلان خود را در آرتمیس ریخته اند، نتیجه کاشته هایشان را درو کنند.

 

نگارنده ؛ بزرگمهر کیانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *