شهرک مسکونی شهید خرازی

شهرک مسکونی شهید خرازی

یکی از بزرگترین شهرک های غرب تهران و منطقه 22، بدون تردید شهرک مسکونی شهید خرازی است که بعد از بلوار پژوهش و شهید چیتگر در قالب 44 برج 32 طبقه توسط 8 تعاونی وابسته به سپاه ساخته می شوند. زمینی که هم اکنون شهرک در آن بنا می شود قبلا پادگان شهید خرازی بود که با احداث دریاچه و توسعه پایتخت به سمت غرب و مخصوصا امتداد بزرگراه حکیم، پادگان به جای دیگری منتقل شد و زمین آن که حالا دیگر موقعیت مطلوبی برای ساخت یک شهرک داشت به شهرک مسکونی شهید خرازی اختصاص یافت.

تمامی واحدهای شهرک شهید خرازی 105 متری و 2 خوابه هستند که هم اکنون که بهار 96 می باشد، در مرحله تیغه چینی و برخی برجها که از بقیه جلوتر هستند مثل تعاونی های آماد و هوافضا، در مرحله اجرای نما می باشند. موقعیت شهرک شهید خرازی نسبتا مناسب بوده آینده خوبی برای آن می توان انتظار داشت. این شهرک از شمال مجاور است با بزرگراه خرازی ، از جنوب امتداد حکیم، از غرب آتی شهر و مرواریدشهر و از شرق با شهرک مسکونی چیتگر همسایه است. شهرک مسکونی شهید خرازی شاید هم اکنون کمی دور و پرت به نظر برسد اما از آنجایی کهمنطقه 22 پتانسیل بالای خود را از نظر پیشرفت، علی الخصوص بعد از احداث دریاچه شهدای خلیج فارس، در دیگر پروژه ها نشان داده است، طولی نخواهد کشید که شهرک های مسکونی چیتگر و شهید خرازی و بعد از آنها مرواریدشهر نیز ارزش واقعی خود را پیدا کرده و مرکزیت منطقه 22 را بدست خواهند آورد. چرا که این 3 شهرک  در غرب تهران از اولین شهرک های مسکونی هستند که تماما از برج تشکیل شده و به شکلی مدرن و امروزی تمامی زیرساخت ها و نیازهای زندگی شهری نوین را در خود جای داده اند و ساکنین آنها می توانند سطحی جدید از شهرنشینی امروزی را که توام با آسایش و رفاه است در آنها تجربه کنند. برج های 44 گانه شهرک مسکونی شهید خرازی، از بالا که نگاه کنید به صورت هرم ساخته شده و قسمتی از شهرک که بر بزرگراه شهید خرازی هستند پایه و سطح زیرین هرم هستند و هر چه به سمت بزرگراه حکیم نزدیک تر شوید به نوک هرم بیشتر متمایل می شوند.

همانطور که در تصویر بالا نیز مشاهده می کنید این مثلثی بودن شهرک نیز کمک شایانی کرده به شکل دهی فضاهای عمومی و خدماتی بین برج ها و بیشترین استفاده از تمامی فضاهای خالی بین برج ها شده است به طوری که هیچ فضای خالی- هر چقدر هم کوچک- بدون استفاده نمانده است.

شهرک مسکونی شهید خرازی به لحاظ کیفیت و سرعت در ساخت تقریبا نمره میانی ولی رو به بالایی می گیرد. خوشبختانه تعاونی های سازنده سپاه در منطقه برای خود کارنامه خوبی رقم زده اند و آنطور که نگارنده درباره تمامی پروژه های مشابهی که این تعاونی ها ساخته اند تحقیق کرده است- مانند شهرک مسکونی آسمان- این نتیجه بدست آمده است که این تعاونی ها بیشتر از آنچه که کیفیت برایشان مهم باشد، سرعت در ساخت و تحویلدهی مطابق با موعد از اهمیت بیشتری برخوردار است. البته ذکر این نکته به این مفهوم نیست که کیفیت ساخت پروژه های سپاه پایین است. این تعاونی ها معمولا از یک حد کیفی پایین تر نمی آیند و این نکته خوب است و تا جایی که به سرعت کارشان لطمه نزند از کیفیت بالا نیز بدشان نمی آید اما، از یک کیفیتی نیز بالاتر نمی روند، چرا که در امر ساخت و ساز دو مقوله کیفیت و سرعت دقیقا در دو سوی الاکلنگ هستند. هر چه کیفیت بالاتر برود سرعت پایین می آید و بالعکس هرچه سرعت کار بالا رود، کیفیت پایین می آید. تعاونیهای سازنده سپاه معمولا حدی بینابین و وسط را در نظر می گیرند البته با کمی تفاوت و به نفع سرعت. به همین لحاظ باید گفت از نظر کیفی نمره متوسط  و از لحاظ سرعت در تحویل بالاتر از متوسط را دریافت می کنند.

شهرک مسکونی شهید خرازی

از نظر نقل و انتقال و سندیت تعاونی های هشت گانه شهرک شهید خرازی باید گفت تمامی این تعاونی ها نقل و انتقال را کامل انجام نمی دهند و از این میان تنها 2 تعاونی آماد و پشتیبانی و سپاه حضرت رسول هستند که جهت تمامی واحدها دفترچه مالکیت صادر می کنند و خریدار می تواند به اتفاق فروشنده در دفتر تعاونی، امتیاز مورد نظر را استعلام کرده و نقل و انتقال را به صورت کاملا قانونی انجام دهد. مابقی تعاونی ها نقل و انتقال را تنها در صورتی انجام می دهند که فروشنده قصدش از فروش امتیاز، خرید خانه ای دیگر باشد و در قبال فروش امتیازش سند خانه ای دیگر را که می خرد ارائه کند. که البته برای بسیاری از فروشندگان و البته خریداران این روش بسیار مشکل می باشد و برخی از مشاورین املاک که متاسفانه اطلاعات حقوقی ضعیفی دارند و عموما تنها به فکر منافع مقطعی خود هستند، خرید امتیاز این تعاونیها را به صورت وکالتی پیشنهاد می دهند که پر از اشکالات حقوقی است و خدای نکرده بعدا گریبانگیر خریداران خواهد شد و نگارنده اصلا خریدن امتیازهای شهرک شهید خرازی را به صورت وکالتی توصیه نمی کند. بنابراین خرید شما می تواند منحصر به 2 تعاونی آماد و سپاه حضرت رسول شود که این محدودیت سبب پایین آمدن نمره پروژه شهید خرازی در این آیتم نقل و انتقال می شود.

و اما از نظر اطمینان خاطر کسانی که قصد خرید از امتیازهای شهرک شهید خرازی را دارند باید گفت اگر قصد از خرید، سرمایه گذاری باشد، باید با نگاهی بلندمدت خرید انجام دهید که اگر اینگونه باشد، مطمئنا خرید خوبی خواهد بود و در درازمدت سود خوبی نصیب خریداران و سرمایه گذاران خواهد کرد. سرمایه گذاری کوتاه مدت در پروژه شهید خرازی جواب نمی دهد به این دلیل که هر چه به زمان تحویل پروژه نزدیک تر شویم، فروشندگان امتیازها به مرحله توهم قیمت -که در مقالات قبلی مفصل توضیح داده شد- نزدیک تر می شوند و تمامی فروشندگان نیز در بازار سرازیر می شوند و نمودار عرضه و تقاضا به نفع متقاضیان تغییر کرده و بازار از امتیاز و واحدهای شهرک شهید خرازی اشباع می شود و گاهی قیمت هر متر مربع در زمان تحویل، ارزانتر می شود از قیمت هر متر مربع همان پروژه در زمان قبل از تحویل و پیشفروش. فروشندگان هوشیار و باحوصله باید منتظر بمانند تا فروشندگانی که عجله دارند و بازار را اشباع کرده اند واحدهای خود را بفروشند و در عرض یکی دو سال نمودار عرضه و تقاضا دوباره به نفع عرضه کنندگان تغییر کند و میزان فروشنده های شهرک شهید خرازی از خریدارانش به مراتب کمتر شود. اگر قصدتان از خرید سرمایه گذاری است و آن میزان زمان و حوصله را که ذکر شد در خود سراغ دارید، امتیاز شهرک مسکونی شهید خرازی گزینه خوبی می تواند باشد. اما اگر قصد سکونت دارید و می خواهید هم اکنون امتیاز یک واحد را خریداری کنید که پس از تحویل در واحد خود ساکن شوید پیشنهاد می کنم بیشتر بررسی کنید و تمامی گزینه های موجود را بررسی و با هم مقایسه کنید.

چرا شهرک شهید خرازی در حال حاضر گزینه مناسبی جهت خرید به قصد سکونت نیست؟ زیرا موقعیت مکانی شهرک شهید خرازی آینده بسیار خوبی دارد اما حداقل دو سال پس از تحویل باید خاک آنجا را بخورید تا زیرساخت های تکمیلی مثل مدرسه و درمانگاه و ... ساخته شوند و تمامی واحدهایی که تحویل شده اند اما خالی از سکنه هستند نیز پر شوند و آن شهرک واقعا در عمل به یک شهرک مسکونی تبدیل شود. مطمئنا در آن زمان، یعنی دو سه سال پس از تحویل- که می شود تقریبا سال 1400- واحد شما در شهرک شهید خرازی هم جای خوبی برای یک زندگی آرام و مرفه است و هم قیمت و رشد واقعی خود را پیدا کرده است.

بنابراین شهرک شهید خرازی و امتیاز واحدهای مسکونی آن، گزینه خوبی به شمار می آیند. چه به لحاظ سرمایه گذاری و چه به لحاظ سکونت اما خواهش نگارنده این است که قصدتان از پیش خرید هر کدام از گزینه های سرمایه گذاری و سکونت که هست، به زمانی که جهت بارور شدن و سوددهی ایده تان لازم است فکر کنید و حتما آن زمان چند ساله را در محاسبه هایتان لحاظ کنید. در این صورت پس از خرید دیگر از نوسان های مقطعی بازار نیز هراسان نخواهید شد و با خیالی آسوده در انتظار میوه های درختی تنومند خواهید نشست که بذر آن را با فکر و اندیشه ای درست و مشاوره و بررسی اصولی و علمی کاشته اید.

 

نگارنده ؛ بزرگمهر کیانی

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (4 رای)
Ahmad در 1396/04/02 ساعت 09:57

واحدهای مشابه با موقعیت ومشخصات واحدهای پروژه شهیدخرازی رهن واجاره آنها چقدر میباشد