شرایط دریافت وام ودیعه مستاجران/مستاجران فقط سود وام ودیعه مسکن را می پردازند

شرایط دریافت وام ودیعه مستاجران/مستاجران فقط سود وام ودیعه مسکن را می پردازند

وزیر راه و شهرسازی گفت: اعطای وام ودیعه مسکن از هفته آینده آغاز می‌شود.فعلا خانواده‌های ۵ نفره و تازه ازدواج‌کرده‌ها در اولویت دریافت وام اجاره مسکن هستند.


محمد اسلامی درباره وام ودیعه اجاره مسکن اظهارکرد: بر اساس وعده‌ای که رئیس‌جمهور داده، اعطای وام ودیعه مسکن از هفته آینده آغاز می‌شود.

وی افزود متقاضیان در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت نام می‌کنند مستاجران کارمزد آن را واریز می‌کنند تسهیلات از طریق مستاجر در اختیار موجر قرار می‌گیرد حقوق‌بگیران ثابت یا کارگران، خانواده‌های ۵ نفره و کسانی که امسال ازدواج کرده‌اند در اولویت قرار دارند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: گروه دوم هم خانواده‌های تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد در اولیت دریافت این تسهیلات هستند.

اسلامی با بیان اینکه این تسهیلات در تهران ۵۰، در شهرهای بزرگ ۳۰ و سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان است گفت: شرایط مشمولان دریافت این تسهیلات، همان شرایطی است که برای طرح اقدام ملی مسکن اعلام شده اما شرط محل زادگاه از آن حذف شده است.

وی درباره ضمانت این وام گفت: معرفی‌نامه و گواهی کسر از حقوق از سوی کارگاه دارای کد بیمه تامین اجتماعی یا دستگاه اجرایی محل خدمت متقاضی، برای بانک به عنوان ضمانت کافی است.

به گفته اسلامی، ۶۰۰ هزار خانوار در اولویت دریافت این تسهیلات هستند که بر اساس اطلاعات سامانه‌های وزارت رفاه آنها را احصاء کرده‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا که تعیین سقف اجاره‌بها را برای تهران ۲۵ درصد، کلانشهرها ۲۰ و سایر شهرها ۱۵ درصد بود، توانست رشد لجام‌گسیخته اجاره‌بها را کنترل کند و آرامشی بر بازار اجاره حاکم کرده است.

وی ادامه داد: البته مواردی هم داشته‌ایم که به شوراهای حل اختلاف مراجعه کرده‌اند بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، اگر مالک خانه خود را فروخته باشد و اگر مستاجری به تعهدات خود عمل نکرده باشد (به تشخیص شورای حل اختلاف)، حکم تخلیه مستاجر به سود آن موجر صادر می‌شود.

اسلامی با بیان اینکه ۲۰ هزار میلیارد تومان برای تسهیلات ودیعه مسکن در نظر گرفته‌ایم، منابع آن را از محل منابع در نظر گرفته شده برای کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا عنوان و اظهار کرد: البته نرخ سودی که برای این تسهیلات در نظر گرفته شده بود، ۱۲ درصد بود که با توجه به اینکه در تسهیلات ودیعه مسکن، قرار است اصل وام به بانک برگردانده شود، یک درصد دیگر هم به آن افزوده شد و به ۱۳ درصد افزایش یافت.

وزیر راه و شهرسازی افزود: پیشنهاد ما ابتدا ۷۰ میلیون تومان بود اما دیدیم که بانک‌ها برای وام ۷۰ میلیونی، ۲ ضامن طلب می‌کنند و روند بروکراسی آن طولانی می‌شود؛ لذا این وام را به ۵۰ میلیون تومان کاهش دادیم که هم افراد بیشتری از آن استفاده کنند و هم با گواهی کسر از حقوق، امکان ضمانت آن فراهم شود.

اسلامی با بیان اینکه مستاجران متقاضی دریافت این تسهیلات باید قرارداد رسمی داشته و کد رهگیری اخذ کرده باشند که بر اساس مصوبه ستاد ملی کروناست؛ از زمان صدور این مصوبه در ستاد ملی مبارزه با کرونا، ۸۰۰ درصد میزان دریافت کد رهگیری رشد داشته است. همچنین بر اساس گزارشی که از اتحادیه شرکت‌های باربری و حمل اثاثیه دریافت کرده‌ایم، میزان جابه‌جایی‌ها کاشه چشمگیری داشته است.

وی درباره این موضوع که آیا دریافت سود از مستاجر و اقساط ۵۴۰ هزار تومانی، به مستاجران فشار نمی‌آورد، گفت: در بازار به ازای هر ۱ میلیون تومان، ۳۰ هزار تومان از مستاجر اخذ می‌شود که ۵۰ میلیون تومان، معادل ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره است؛ در حالی که مستاجر باید یک سوم آن را قسط بدهد که نشان می‌دهد این وام، به صرفه و جذاب است.

اسلامی در خصوص این موضوع که آیا این وام، سبب افزایش اجاره‌بها می‌شود، گفت: به نظر من این تسهیلات اثر خوبی برای رفع مشکلات مستاجران دارد؛ از سوی دیگر از موجران هم می‌خواهیم تا انسانیت به خرج دهد و یار و کمک کار مستاجران باشند و این رقم تسهیلات را روی اجاره‌بها نکشند.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (13 رای)

فرهاد فربد 3 ماه قبل

سلام
بااین اقتصاد فلجی که ما درایران داریم اونایی که پایی داشتن یه عده ای دو تا دیگه هم قرض کردن و رفتن.. واونایی هم که موندن یه پاشونو گذاشتن رو گلومون، یکی دیگه هم گذاشتن رو دستامون .. تا نکنه آدمایی مثل من که ازپا افتادیم یک و قتی دستمونو بطرف چيزی حتی ناخواسته دراز کنیم ... خدا گواه.، که ما دیگه نای نفس کشیدن هم نداریم، چه برسه به اینکه-... نکنین این کارهارو.. چرا. امید، واهی میدین به مردم.. نگفتن وجواب ندادن چیزی ، دلیل بر ندونستن ونفهمیدن اون نیست . ادب این مردم، بهشون اجازه توهین نمیده


بهرام 3 ماه و 2 هفته قبل

نگید میخواهیم وام بدیم بگید بدوبیا میخواهیم پول بهره بدیم باشرایط قانونی آن هم کسر حقوق بابا اگیه این شرایط را داشتیم خونه میخریدیم


شبنم 3 ماه و 3 هفته قبل

سلام این ماهیانه که مثلا450هزارمیدی قسطه یاسوداون30میلیونه س سال باید30میلیون به دولت بدی ممنون میشم جواب بدین


Zari 4 ماه قبل

این اصلا نه تنها ب مستاجرکمکی نمیکنه بلکه ضررهم میکنه


Zari 4 ماه قبل

واقعا دولت فقط ب قشرضعیف ظلم میکنه این چه نفعی واسه مستاجرداره اخه مردم وچی فرض کردید