ساخت و ساز واحدهای مسکونی بزرگ متراژ در جنوب شهر تهران

ساخت و ساز واحدهای مسکونی بزرگ متراژ در جنوب شهر تهران
  • منتشر شده در : 29 آذر , 1395
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 1505
  • 0

بازخورد ساخت و ساز واحدهای مسکونی بزرگ متراژ در آینده چه خواهد بود؟

آمار ها نشان می دهد، متوسط  متراژ واحدهای مسکونی در جنوب شهر تهران با صعود ۲۴ مواجه شده و به ۱۳۰ متر مربع رسیده است. تقاضاهای جنوب شهر تهران عمدتا بر واحدهای مسکونی کوچک متراژ متمرکز است. به این دلیل که دسترسی لازم برای احداث پارکینگ در اختیار سازندگان نمی باشد، آنها مجبورند تا واحد ها  را با متراژ بزرگتر بسازند چرا که با این شیوه از تعداد پارکینگ های لازم کاسته می شود.همین مسئله باعث شده تا قیمت مسکن در این منطقه دستخوش تغییراتی شود.

 ساختن واحد های لوکس در این منطقه سه تهدید عمده برای بازار مسکن  دارد؛ ضمن آنکه می تواند در تضاد با الگوی مصرفی در این منطقه باشد. با این حال آمارها نشان می دهد ساخت و ساز واحد ها با شرایط  لوکس در هسته تهران با رونق زیادی دنبال می شود.این رخداد در حالی انجام می شود که تا همین ۲ سال پیش حجم زیادی از واحدهای مسکونی در ۱۱ منطقه بافت فرسوده شهر تهران با متراژی کمتر از ۱۰۰ متر مربع ساخته می شد.

از طرف دیگر آمارها از افزایش ۲۴ درصدی متراژهای آپارتمان ها از سال ۹۰ تا کنون حکایت دارد.متوسط متراژ واحد های مسکونی در سال ۹۰ حدود ۱۰۵ متر مربع بوده است که اکنون به حدود ۱۳۰ متر مربع رسیده است.

بررسی های انجام شده در مناطق دارای بافت فرسوده نشان می دهدمتوسط متراژ واحدهای مسکونی به نسبت ماه های ابتدایی سال ۱۰ متر مربع افزایش داشته است. به این منظور که واحد های مسکونی نوسازی در شهر تهران وجود دارد که در مناطق دارای بافت فرسوده ساخته می شوند  و ۱۴۰ تا ۱۵۰ متر مربع وسعت دارند.

املاک تهران

میانگین متوسط متراژ واحدهای آپارتمانی نوساز کنونی نسبت به سال ۹۲ که هنوز بسته تشویقی نوسازی در بافت فرسوده از سوی مدیریت شهری تهران ابلاغ نشده بود با ۲۱ درصد انحراف متراژ همراه است. یعنی وسعت آپارتمان ها در بافت فرسوده با ۲۳ متر افزایش از ۱۰۷ متر مربع به ۱۳۰ متر مربع رسیده است.

از جمله معضلاتی که در پی انحراف متراژ پیش می آید سرایت رسوب آپارتمان‌های لوکس از مناطق شمالی تهران به مناطق جنوب شهر که حالت مصرفی دارد می باشد.شاید بهتر باشد بگوییم بزودی مشکلی که بساز و بفروش ها پیش از این با ساخت واحد های بزرگ متراژ با آن رو به رو شدند اینک گریبان بازار مسکن جنوب شهر را خواهد گرفت.تهدید دوم که در پی تهدید اول می تواند مخاطره ساز باشد، خروج سرمایه گذاران ساختمانی از بافت فرسوده می باشد. چرا که واحدهای مسکونی با مساحت زیاد سخت تر به فروش می رسد. چنانچه امروز تقاضا برای خرید واحد های با مساحت بالا زیاد است اما این رویه زودگذر و مقطعی خواهد بود. چرا که این تقاضای کاذب به دنبال وام و تسهیلات سه رقمی خرید مسکن ایجاد شده است و به نوعی شرایط را برای سازندگان این واحد ها آسان کرده است.

انحراف در استفاده از وام صندوق یکم را می توان به عنوان سومین تهدید بازار مسکن مناطق فرسوده قلمداد کرد.تسهیلات مختص به خانه اولی ها حدود ۱۶۰ میلیون تومان تعیین شده است که با شرط اینکه متقاضی قبلا سابقه مالکیت ملک نداشته باشد پرداخت می شود.

متوسط قیمت در مناطق بافت فرسوده نشان می دهد ۴۱ درصد مبلغ خرید واحد مسکونی با مساحت ۱۳۰ متر مربع با تسهیلات دولت تامین می شود چرا که متوسط قیمت مسکن در ۱۱ منطقه فرسوده شهر تهران به ازای هر متر مربع چیزی حدود ۳ میلیون تومان می باشد. همین مسئله باعث می شود تا قدرت خرید متقاضی بالاتر رود. پیش از این اهداف سیاست گذاراز پرداخت وام ۸ درصدی، کمک به زوج های کم درآمد برای خانه دار شدن معرفی شده بود که با این رویه ممکن است با مشکل ماجه شود.

منبع:اقتصاد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *