زمین هزاران میلیاردی به پایتخت بازگشت

زمین هزاران میلیاردی به پایتخت بازگشت
  • منتشر شده در : ۱۷ شهریور , ۱۳۹۵
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 1378
  • 0

این زمین که وسعتش ۸۵ هکتاری می باشد در سال ۹۲ با تصویب هیأت دولت به صداوسیما واگذار شد ، اما هم اکنون با تصمیم شورای شهر و تصویب در کمیسیون ماده ۵ ، به تهران بازگردانده شد.

کمیسیون ماه پنج کاربری این زمین که مربوط به نمایشگاه بین المللی است را به کاربری G111 تبدیل که کرد که مربوط به فضای سبز عمومی است.این زمین در طرح تفصیلی به کاربری S222 تبدیل شده بود.به این معنی که در صورت تایید شورای عالی شهرسازی این زمین به پارک و فضای سبز تبدیل می‌شود. مدیران شهری انتظار دارند با توجه به ابعاد و مقیاس این طرح و اثربخشی آن در حل معضلاتی همچون آلودگی هوا روند بررسی و تصویب آن در شورای‌عالی شهرسازی به‌سرعت انجام شود. به گزارش دنیای اقتصاد ، کارشناسان شهرسازی مصوبه اخیر کمیسیون ماده پنج را یک سیگنال روشن به مسوولان وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت تلقی می‌کنند که در قالب آن باید به زودی تمام سازه‌های نمایشگاه بین‌المللی در این محل جمع‌آوری شود و تحت هیچ عنوانی امکان برگزاری نمایشگاه در این محل وجود نداشته باشد.

طرح تفصیلی مسکن,نمایشگاه بین المللی,شهرداری تهران

طرح تفصیلی مسکن,نمایشگاه بین المللی,شهرداری تهران

در عین حال کارشناسان شهرسازی معتقدند اگرچه مدیریت شهری می‌توانست از طریق تثبیت کاربری اراضی نمایشگاه بین‌المللی در مراجع بالادستی از هر گونه ساخت وساز احتمالی در این عرصه جلوگیری کند اما با تصمیم اخیر کمیسیون ماده پنج نیز امکان هر گونه ساخت وساز در اراضی نمایشگاه‌های بین‌المللی ممنوع خواهد شد. تیرماه سال ۱۳۹۲ هیات دولت عرصه نمایشگاه‌های بین‌المللی را برای توسعه صداو سیما به این نهاد واگذار کرد. در همان زمان با توجه به اوج‌گیری قیمت زمین و مسکن و جهش قیمت ملک، برآورد شد این زمین با احتساب کاربری تجاری-اداری متر مربعی ۴۰ میلیون تومان ارزش دارد اما در حال حاضر با توجه به کاهش دست کم ۴۰ درصدی قیمت ملک نسبت به سه سال پیش برآورد می‌شود، ارزش زمین نمایشگاه بین‌المللی تهران با احتساب کاربری تجاری-اداری حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان باشد.

کمیسیون ماده ۵ در شرایطی طرح تغییر کاربری زمین نمایشگاه‌های بین‌المللی در اتوبان چمران از S222 به G111 را تصویب کرده است که به رغم تاکید رسمی شورای عالی شهرسازی در مورد انتشار عمومی کلیه مصوبات کمیسیون ماده پنج همه شهرها، این مصوبات هنوز در سایت اطلاع‌رسانی کمیسیون ماده پنج شهرداری تهران درج نشده است.

منبع : اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *