رکود مسکن و دولت دوازدهم

رکود مسکن و دولت دوازدهم

دولت دوازدهم باید رکود مسکن را برطرف کند

رکود در بازار مسکن غوغا می کند و مشکلات بسیار زیادی را در عرصه های مختلف ایجاد کرده است و می توان رکود مسکن را فزاینده نامید. رکود مسکن از زمان استقرار دولت یازدهم و تنها کمی بعد از شروع به کار دولت شدت گرفت . بسیاری از کارشناسان مسکن علت این اتفاق را تنها یک چیز می دانند و ان اعمال سیاست های انقباضی توسط دولت است.

املاک تهران

زمانی که دولت یازدهم مسئولیت اداره کشور را بر عهده گرفت ، به علت بی تدبیری های دولت دهم ، تورم بسیار شدیدی در کشور جولان می داد. این تورم باعث ایجاد قیمت های روزانه و حتی ساعتی در اقلام مصرفی مردم شده بود. قیمت ها بین صبح و شب تغییر داشت . این مشکل در حوزه مسکن هم وجود داشت و با بالا و پایین شدن نرخ ارز و طلا ، قیمت یک مسکن هم تغییر می کرد. همین موضوع مشکلات فراوانی را ایجاد کرده بود.

رکود مسکن

به همین علت زمانی که دولت یازدهم به ریاست جناب دکتر روحانی تشکیل شد ، هدف اصلی آن پایین اوردن سطح تورم قرار داده شد. البته دولت توانست به این هدف برسد اما راه رسیدن به این هدف شاید آن طور که باید و شاید صحیح انتخاب نشد و به همین علت مشکلات رکودی ایجاد شد.

اتخاذ سیاست های انقباضی خیلی ساده باعث فروکش تورم شد اما همین سیاست ها باعث ایجاد رکود شد و طعم خوش پایین آورده  شدن تورم را به تلخی کشانید. رکود به خصوص رکود مسکن باعث ایجاد مشکلات بسیار فراوانی برای کشور شد. بسیاری از کارخانه ها تعطیل شدند و بیکاری افزایش پیدا کرد. بسیاری از کارگران که تنها حرفه آن ها همان کارگری در یک کارخانه خاص بود ، با تعدیل نیرو مواجه و به این علت که کار دیگری بلد نبودند ، بیکار ماندند.

رکود مسکن به این علت که مسکن یک شغل مادر محسوب می شود ، باعث ضربه زدن به بخش های مختلف شده و بیکاری را چند برابر کرد. متاسفانه دولت هیچ راه حل عملی برای این مشکل نداشت . با اینکه هنرمندانه و با تدبیر توانسته بود تورم را فروبنشاند ، اما برای تحرک در بازار راهکار عملی مناسبی را در اختیار نداشت و بسیاری از مغازه ها ، کارگاه ها و کارخانه ها را به ورشکستگی کشانید تا امروز صدای اعتراض آن ها شنیده شود.

اما حالا دولت دوازدهم باید به فکر راهکاری جدید باشد تا بتواند این وضعیت را سامان دهد. رییس جمهور بعدی ایران دکتر روحانی باشد یا نباشد ، اولیویت اصلی کاری وی قطعا سر و سامان دادن به رکود مسکن خواهد بود تا بدین وسیله بتواند رکود در بخش های دیگر را درمان کند.

رکود مسکن اما با حرف و شعار برطرف نمی شود و رییس دولت اینده باید در عمل بتواند با بکار گیری ظرفیت داخلی و نگاه به خارج از کشور ، این مشکل چندین ساله را برطرف سازد و دل مردم را نیز از جهاتی شاد گرداند. دولتی که بتواند این کار را انجام دهد قطعابه عنوان یکی از بهترین و قهرمان دول ایران شناخته خواهد شد.

یکی از راهکار های اساسی برای خروج از رکود که باید در دولت یازدهم مورد توجه قرار گیرد ، اتمام مسکن مهر و توجه به بافت فرسوده است. بافت فرسوده که در صورت عدم رسیدگی ممکن است بحران های ملی و فرا شهری را ایجاد کند، بسیار مهم است و می تواند رکود مسکن را از بین ببرد. همچنین تحرک در مسکن مهر و اتمام آن تا پایان سال می تواند اثرات مثبتی روی اقتصاد ایران داشته باشد که باید به صورت قطعی مورد توجه قرار گیرد. در صورت اجرایی شدن این نوع سیاست ها شاهد تحرک مسکن خواهیم بود.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز