رشد ماهانه ۸.۷ درصد خانه در تهران

رشد ماهانه ۸.۷ درصد خانه در تهران

در حالی که معاملات مسکن شهر تهران در اسفند ۱۳۹۸ تحت تاثیر ویروس کرونا ۲۴ درصد کاهش پیدا کرد، میانگین قیمت خانه با رشد ماهانه ۸.۷ درصد به ۱۵ میلیون و ۶۵۸ هزار تومان در هر متر مربع رسید.


روند صعودی قیمت مسکن در شهر تهران که از آذر ماه ۱۳۹۸ آغاز شده بود در اسفند ماه نیز با وجود افت ۲۴ درصد ماهانه و کاهش ۲۱ درصد سالانه معاملات متوقف نشد.

طبق آمار بدست آمده از دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی،بر اساس معاملات انجام شده در اسفندماه سال گذشته در تهران میانگین قیمت هر متر خانه ۱۵ میلیون و ۶۵۸ هزار تومان رسید که نسبت به بهمن ماه و اسفند سال ۹۷ به ترتیب ۸.۷ درصد و ۴۲.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در اسفندماه ۱۳۹۸ ،با کاهش ۲۴ درصدی تعداد معاملات مسکن نسبت به ماه قبل رو به رو شدیم که نسبت به ماه مشابه سال قبل با افت ۲۱ درصد از آن به ۱۹ هزار و ۲۴۲ فقره رسیده است

کاهش ۳۵ درصدی سالیانه تعداد معاملات

ارزش ریالی‌ معاملات انجام شده مسکن شهر تهران در اسفند ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۴ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان بوده که نسبت بهمن ماه ۷.۵ درصد کاهش و نسبت به اسفند ماه سال قبل از آن ۱۸ درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر ارزش کل معاملات مسکن شهر تهران در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۹۶ هزار میلیارد تومان بوده که از رشد ۸.۱ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ حکایت دارد.

با این حال تعداد کل معاملات ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ کاهش داشته است. سال ۱۳۹۸ در شهر تهران ۸۴ هزار و ۹۰۱ فقره معامله مسکن انجام شده که نشان می‌دهد تعداد معاملات نسبت به سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۳۵ درصد کاهش داشته است.

همچنین در سال ۱۳۹۸ متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران ۱۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان بوده که از افزایش ۶۱.۷ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ حکایت دارد.

اسفند ماه رتبه دوم رشد ماهانه قیمت

از آذر ماه ۱۳۹۸ مطابق همین گزارش روند صعودی قیمت مسکن شهر تهران پس از چهار افت ماهانه قبل از آن، آغاز شده است؛ به طوری که نرخ رشد ماهیانه قیمت در آذر ماه ۶.۸ درصد، در دی ماه ۳ درصد، بهمن ماه ۳.۸ درصد و در اسفند ماه ۸.۷ درصد بوده است. این بالاترین نرخ رشد ماهیانه قیمت از اردیبهشت ماه بود. اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ قیمت مسکن در عرض یک ماه ۱۱.۴ افزایش پیدا کرد.

این روند صعودی پس از آن شروع شد که قیمت ارز متاثر از تغییر نرخ بنزین و افزایش تقاضا با رشد مواجه شد که تاثیر خود را به شکل دو برابر شدن تعداد معاملات و رشد تدریجی قیمت در بازار مسکن پایتخت نشان داد.

در حالی که انتظار می رفت از ابتدای اسفند ماه به دلیل شیوع ویروس کرونا قیمت ها در بازار مسکن به ثبات برسد اما بر خلاف انتظار در ماه های آخر سال 1398 بازار مسکن شهر تهران درگیر رکود تورمی شد.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز