دلیل افزایش اجاره مسکن چیست؟

دلیل افزایش اجاره مسکن چیست؟

افزایش روز به روزی اجاره بهای مسکن باعث شده تا افراد زیادی از مراکز شهر به حاشیه مهاجرت کنند که بدون شک آسیب‌هایی را به دنبال خواهد داشت.


قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران ۱۷ میلیون و ۶۶ هزار تومان برآورد شده که نسبت به ماه گذشته که متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی ۱۵ میلیون و ۵۴۵ هزار و ۷۰۰ تومان بود افزایش یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی نشان می‌دهد این افزایش قیمت مسکن به حتم بر روی اجاره بهای مستأجران اثر گذار خواهد بود و شرایط مسکن شهر را دچار مشکل بیشتر خواهد کرد.

کمال اطهاری، کارشناس اقتصاد شهری، مسکن و اسکان غیر رسمی درباره این موضوع که شرایطی را شاهد هستیم که کرایه خانه ها به شدت افزایش داشته و این مسئله فشار زیادی را بر خانواده ها تحمیل کرده است گفت: مسئله ای که وجود دارد این است که ما بارها خواسته ایم تا طرح جامع مسکن اجرایی شود اما متاسفانه دولت به آن عمل نکرده و تکرار کردن آن بی معنا است.

اقدامات مقطعی در زمینه مسکن جواب نخواهد داد

کارشناس اقتصاد شهری تاکید کرد: تا زمانی که یک سیاست جامع وجود نداشته باشد، اقدامات مقطعی دولتمردان معکوس عمل می‌کند. از جمله این اقدامات مقطعی را در زمینه خودرو شاهد هستیم که تلاش ها هیچ نتیجه ای ندارند.

کارشناس اقتصاد شهری با بیان اینکه اصحاب رسانه ما به کارهای کارشناسی توجه نمی‌کنند خاطرنشان کرد: زمانی که یک خبر درباره موضوعی منتشر می شود مسئولان ما برای اینکه فضا را به کنترل درآوردند، دست به اقدام عجولانه میزنند که همین مسئله فضا را متشنج تر می کند.

کارشناس اقتصاد شهری افزود: هیچ برنامه جامعی در زمینه سیاست های اجتماعی وجود ندارد. حال اگر همین طرح جامع مسکن اجرایی نشود بدون شک رابطه هم افزایی بین رشد اقتصادی و عدالت اجتماعی برقرار نخواهد شد و ادامه این روند اوضاع را خراب تر می‌کند بنابر این رسانه ها باید عمیق تر به مسائل بپردازند تا این پوپولیسم کاری در مورد عدالت ختم به یک برنامه جامع شود

چرا قیمت اجاره بها در حال افزایش است؟

در ادامه مهدی سلطان محمدی کارشناس اقتصاد مسکن، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این مسئله که چرا قیمت اجاره خانه ها دائم در حال افزایش است و باید برای مهار آن چه اقداماتی صورت بگیرد گفت: اجاره بها منازل معمولا با تورم و با افزایش قیمت مسکن تغییر می‌کند فلذا تلاش مداخلانه گرانه دولت برای اینکه قیمت ها را اعمال بکند به غیر از اینکه عرضه را تحت فشار بیشتری قرار می‌دهد بلکه به فساد هم دامن می زند و روابط بین مالک و مستاجر را از شفافیت خارج می کند.

بهترین اقدام دولت برای مسکن کنترل تورم است

کارشناس اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: مداخلات دولت در بسیاری از حوزه های دیگر نیز نتیجه ای نداشته است که به صورت مصداقی می توان عملکرد دولت را در حوزه ارز و اتومبیل دید. فلذا دولت بهترین کاری که می تواند انجام بدهد این است که تورم را کنترل و از رشد قیمت ها جلوگیری بکند، نقدینگی را کنترل و یک نظمی به سیاست های اقتصادی خود بدهد.

کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: امروز نیاز است تا دولت امکانات سرمایه گذاری را در حوزه مسکن افزایش دهد تا امکان عرضه ملک در حوزه مسکن بیشتر شود. همچنین نیاز است دولت سرمایه گذاری های خود را به قشری که نیاز های ضروری تری دارند هدایت کند.

کارشناس اقتصاد مسکن در پایان تاکید کرد: هر خانه با خانه دیگر تفاوت دارد بنابراین نمی توان برای همه خانه یک مبنا قرار داد فلذا اگر دولت بخواهد در بحث قیمت اجاره بها ورود پیدا کند بدون شک جز دامن زدن به فساد نتیجه دیگری نخواهد داشت و بازار نیز متشنج خواهد شد.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز