خرید ملک در شمال از طریق غیر بومی ها

خرید ملک در شمال از طریق غیر بومی ها
  • منتشر شده در : 11 مهر , 1397
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 561
  • 0

خرید ملک در شمال از طریق غیر بومی ها در حال افزایش است. بر مبنای مشاهدات و آن چه که مشاوران املاک در شهرهای شمالی کشورمان از جمله مازنداران می گویند، آمار فروش زمین و ملک در این شهرها به افرادی که بومی آنجا نیستند در طول ماه های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

در زمان های قبل، سرعت خرید ملک در بخش های مرتفع استان مازندارن رونق زیادی داشت، اما در این روزها چندان فرقی ندارد. اکثر خریداران با پرداختن مبالغی که از قیمت حقیقی زمین ها بیشتر است، با شتاب زیادی مالک زمین را راضی به فروش ملک خود می نمایند.

سرعت خرید زمین و ملک از طرف ساکنان شهرهای دیگر

عیسی قاسمی طوسی مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندارن در این مورد این گونه می گوید: آمارهای رسمی در این باره نداریم، اما واقعیت این است که این اتفال در حال رخ دادن است، این که در بسیاری از استان ها مشکل کم آبی داریم واضح و روشن است، اما این روزها شتاب خرید زمین از سوی ساکنان استان های دیگر بیشتر است.

املاک تهران

بر مبنای همین موضوع خریداران زمین ها اکثراً از استان هایی هستند که در سال های گذشته با مشکل کمبود آب مواجه بودند، اما آن چه مشخص است این است که شهرهای مازندارن و گیلان هم متاثر از کمبود باران، دچار کم آبی شده اند. و این کم آبی بر طبق گفته های مسئولان این شهرها بالاتر از ۲۲ درصد تا مهر ماه امسال بوده است. با این حال این کبود آب، در قیاس با استان های گرم و خشک چندان چشمگیر نیست و بسیاری از ساکنین این منطقه ها برای این که بتوانند به آب دست پیدا نمایند تمام مال و ثروت خود را به پول نقد تبدیل نموده و به سوی سواحل دریای خزر روانه شده اند.

کاربری شمال کشور با تغییرات زیادی مواجه شده است. شاید در گذشته موضوع ویلا و آخر هفته و تفریح تنها موضوع مورد بحث بود، اما در حال حاضر شمال کشور به یک پناهگاه برای کسانی تبدیل شده است که با مشکل خشکسالی و کم آبی مواجه هستند و پول خرید ملک در شمال را نیز دارند. این افراد ساکنین شهرهای قم، کاشان، اصفهان و خوزستان هستند. ولی شهر اصفهان در ابتدای این فهرست قرار گرفته است. با این وجود این روزها شاهد پیدا شدن خریداران تازه ای برای این زمین ها هستیم.

کسادی کار بنگاه داران از بین می رود!

کریم یکی از بنگاه داران منطقه مرکزی شهر مازندارن است. او در روزهایی که خرید و فروش مسکن کساد بود، به کار بنایی مشغول می شد تا بتواند مخارج خانواده اش را تامین نماید، اما این روزها کار بنگاه داری او رونق زیادی پیدا کرده است. او که این روزها مراجعانی که برای کار بنایی به نزد او می آیند را قبول نمی کند در این مورد می گوید: خرید و فروش ملک این روزها خیلی بهتر از قبل شده است. همین چند روز پیش، در مدت زمان کوتاهی چند قطعه زمین را افرادی از استان های همدان و خطه خراسان خریداری کردند.

املاک تهران

کریم اعتقاد دارد که خریدارانی که ساکن آن شهر هستند و از بومی های آنجا به حساب می آیند، اگر برای خریدن ملک اقدام نمایند، چندان چانه نمی زنند و معامله راحت تر انجام می شود. یک مشاور املاک در غرب مازنداران هم بر این باور است که از شهر اصفهان خریداران زیادی برای خرید ملک به رامسر و تنکابن آمده اند. حضور این افراد موجب شده است که قیمت ملک در آن شهرها افزایش پیدا کند و این افزایش به حدی است که بسیاری از کسانی که بومی آنجا هستند و می خواهند در همان منطقه زمینی خریداری نمایند، به دلیل گران شدن قیمت ملک، توان خرید را از دست بدهند.

او می گوید: زمینی که تا چند وقت قبل متری ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شد و تازه فروشنده به خاطر نبود خریدار حاضر می شد با چک چند ماهه زمین اش را بفروشد، در حال حاضر بسیار گران شده است.

بومی هایی که جای خود را به غیر بومی ها می فروشند!

در روزهای نه چندان دور، تنها موضوعی که بازار املاک شمال کشور را تحت تاثیر قرار داده و آلوده کرده بود، تغییر کاربری و مبدل کردن اراضی کشاورزی به ویلا بود، ولی این روزها با وارد شدن افراد غیر بومی، یک مشکل دیگر بر مشکل از بین رفتن زمین های کشاورزی افزوده شده است. در زمان های گذشته کشاورزان زمین های خود را به فروش می رساندند و خودشان سرایدار سازندگان ویلاها می شدند، اما در حال حاضر دیگر در آن زمین جایی ندارند و باید جای خودشان را به کسانی بدهند که از استان های دیگر آمده اند و بومی آن جا نیستند. تا چند سال پیش از این بیشتر کسانی که بومی این مناطق نبودند، اما برای خرید ملک در آنجا اقدام می کردند شامل اهالی سینما، ورزشکاران معروف و ساکنان ثروتمند شهر تهران و کلان شهرهای دیگر بودند، اما در حال حاضر خریداران زمین در شمال از بسیاری از قشرهای دیگر جامعه از جمله کشاورزان هستند.

املاک تهران

البته باید اشاره کنیم که اداره کل ثبت احوال هنوز به عنوان متولی اصلی آمار جمعیتی استان در این مورد نظری نداده است، چون اکثر زمین هایی که خرید و فروش شده اند سند رسمی ندارند و با دست نوشته های معمولی که به اسناد «دستدارمی» (املاک فاقد سند رسمی) معروف هستند، معامله می شوند. در گذشته بخش های ییلاقی استان که اکثراً به افرادی تعلق دارد که اوضاع مالی ضعیف تری نسبت به دیگران دارند، هدف خریداران قرار گرفته بود، اما امروزه منطقه هایی از قبیل دشت و جلگه هم در آن جا معامله می شود و شمال کشور همچنان با این مهمانان ناخوانده مواجه است.

منبع: اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *