خرید مسکن و خانه‌های نقلی در تهران

خرید مسکن و خانه‌های نقلی در تهران
  • منتشر شده در : 14 مهر , 1397
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 523
  • 1

کوچک ترین واحد مسکونی فروشی در شهر تهران با قیمتی برابر با ۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان در هر متر مربع، روز قبل به عنوان ازران ترین فایل عرضه شده در بازار مسکن، به کسانی که متقاضی خرید مسکن هستند ارائه شد.

پژوهش های گسترده ی روزنامه ی دنیای اقتصاد از جدیدترین اطلاعات در بازار معاملات ملک بیانگر این است که اکثر فروشندگان واحدهای نقلی -واحدهای با مساحت کمتر از ۵۵ مترمربع- در برابر ارائه نمودن فایل های خود به بازار مسکن، از اعلام کردن سن بنا خودداری نموده اند و با کمک گرفتن از کلمه هایی که باعث تحریک تقاضا می شود، تلاش کرده اند که آینده ی پیش روی قیمت مسکن را نامناسب عنوان کنند.

املاک تهران

در اوضاع و احوال کنونی کسانی که متقاضی خرید مسکن هستند در تلاش برای یافتن واحدهای مسکونی هستند که مساحت آن ها از ۵۵ متر مربع کمتر است، اما این نوع واحد های مسکونی در قیاس با گروه های متراژی دیگر، در سطح کمی وجود دارند و سهم آن ها در فایل ها فروش فقط ۱۰ درصد است. آنچه جالب توجه است این موضوع است که واحدهای نقلی در شمال شهر تهران و منطقه یک و سه که جزو مناطق لوکس تهران به شمار می آیند هم دیده می شود. اما حدود قیمت هر متر مربع از این آپارتمان ها، در این منطقه های لوکس سه برابر یک واحد ریز متراژ و نقلی در جنوب شهر تهران است.

اگر به سطح قیمت پیشنهاد شده برای فروش واحدهای مسکونی نقلی در منطقه های جنوب و مرکز شهر تهران نگاه کنیم، متوجه این موضوع می شویم که برای خریدن یک واحد مسکونی که متراژی در حدود ۵۰ تا ۵۵ متر دارند باید مبلغی در حدود ۲۵۰ میلیون تومان پرداخت نماییم و اگر تسهیلات اوراق مسکن به ارزش ۶۰ میلیون تومان –بدون احتساب هزینه خرید تسهیلات- را در نظر بگیریم شاهد این موضوع خواهیم بود که این تسهیلات تنها حدود ۲۵ درصد از قدرت خرید این آپارتمان ها را پوشش می دهند.

قرار بر این بود که در سال ۱۳۹۷ قدرت خرید وام مسکن در شهر تهران به ۵۰ درصد برای تقاضای مصرفی و نقش پر رنگ در بازار برسد، اما اگر تا دو سال پیش قدرت خرید مسکن ۳۵ تا ۴۰ درصد بود، اما در حال حاضر این قدرت به میزان ۳۰ درصد رسیده است. در حال حاضر منطقه ۵ تهران بیشترین سهم از معامله های خرید مسکن در شهر تهران را به خود اختصاص داده است که در آن منطقه واحدهای مسکونی با مساحتی به میزان ۵۰ تا ۵۵ متر مربع با قیمت های ارائه شده که بسیار پر نوسان هستند ارائه می گردد.

املاک تهران

روز قبل یک فایل ۵۵ متری با یک قیمت پیشنهاد شده متر مربعی بالای ۱۰ میلیون تومان به بازار تقاضا عرضه شد. هر چند در این منطقه ما با قیمت های پیشنهادی متر مربعی ۱۳ میلیون تومان هم مواجه هستیم، اما در شرق شهر تهران، نسبت به غرب آن، دسترسی کمتری نسبت به فایل های کم متراژ با قیمت پیشنهادی کمتر وجود دارد. مثلا روز قبل در منطقه ی تهران پارس یک واحد مسکونی با مساحت ۵۳ متر مربع و با قیمت پیشنهاد شده ی کمتر از ۸ میلیون تومان عرضه شد. اوضاع قیمت مسکن به خاطر نوسان ها و بالا رفتن های زیاد در چند ماه گذشته به شکلی است که قدرت خرید برای تقاضای مصرفی و به ویژه برای زوج های جدید وجود ندارد.

کسانی که متقاضی برای خرید مسکن هستند، به انتظار از بین رفتن تورم در بازار مسکن هستند، و اگر شرایطی که در حال حاضر وجود دارد ثابت بماند و به رشد بالاتری در مورد قیمت مسکن نرسد، می توانیم به زنده شدن دوباره ی نبض معامله ها و خرید مسکن امیدوار باشیم. تحقیقات در مورد دلایل کم شدن خانه های نقلی در تهران برای فروش بیانگر این است که شیوه ی سرمایه گذاری های ساختمانی در سال های گذشته –بزرگ سازی- علت این مسئله می باشد.
در شمال تهران با این که خانه هایی نقلی برای فروش یافت می شوند اما اکثر این واحدها از زمان ساخت آن ها ۲۰ سال می گذرد و بعد از این که آن ها را بازسازی نموده اند، برای فروش عرضه داشته اند .

املاک تهران

تقاضای مصرفی و تقاضای سرمایه ای، مشتریِ عمده واحدهای مسکونی نقلی هستند.

قیمت خرید خانه های نقلی

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *