خانه دار شدن ۵۵۲۷نفر از طریق بازار سرمایه

خانه دار شدن ۵۵۲۷نفر از طریق بازار سرمایه

با خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن  ۵۵۲۷ نفر  صاحب خانه شدند

 بر اساس اعلام مدیریت امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) :تعداد  ۵۵۲۷نفر در معاملات هفته اخیر فرابورس با خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن خانه دار شدند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از روابط عمومی سمات، در معاملات هفته گذشته فرابورس، تعداد ۵۵۲۷ نفر با خرید  ۲۵۴هزار و ۸۲۴ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن وارد فرایند خرید مسکن شدند.

در هفته گذشته ۴۲میلیون و۵۹۹هزار برگه اوراق منتشر شده که در مجموع ۳۳ میلیون و ۶۶۳هزار عدد از این اوراق استفاده شده است.

حجم معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن در هفته منتهی به ۲۰ مردادماه ۱۸ هزار و ۲۸۰ و ارزش معاملات این اوراق  در مجموع ۱۳۱ میلیارد ریال بود.

معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال ۸۹ در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است که هم اکنون بیش از۲۰ اوراق در این شرکت معامله می شود.

سقف پرداخت تسهیلات خرید و تعمیرات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن مبلغ۴۵۰ میلیون ریال است که مدت بازار پرداخت تسهیلات ۱۲ سال تعیین شده است.

نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن حداکثر ۱۶ درصد ( تقسیط تسهیلات به سه روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره ای ) است که متقاضیان استفاده از این اوراق می توانند به شرکت های کارگزاری عضو فرابورس و یا شعب بانک مسکن مراجعه کنند.

شورای پول و اعتبار اوایل خردادماه گذشته سقف دریافت وام خرید مسکن را افزایش داد، اما شرکت فرابورس ایران اعلام کرد این مصوبه مربوط به دارندگان حساب صندوق پس انداز مسکن یکم بوده و در راستای کمک به رونق تولید در بخش مسکن و ارتقای قدرت خرید خانوارها و تشویق متقاضیان مسکن به پس‌انداز به تصویب رسیده است و ارتباطی با اوراق تسهیلات مسکن ندارد.

 5527نفر

۵۵۲۷نفر

املاک تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *