جامعه پیشرو در رونق خفیف بازار مسکن

جامعه پیشرو در رونق خفیف بازار مسکن
  • منتشر شده در : 16 آذر , 1396
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 993
  • 0

بعد از بررسی آمار معاملات مسکن شهر تهران مشخص شد که در قسمتهای شمال غرب، شمال شرق و جنوب شرق تهران توسط قشر متوسط رونق خفیف مسکن در حال شکل گیری است، تمرکز این قشر روی خانه های کمتر از ۴۹۰ میلیون تومان است.

معاملات مسکن شهر تهران

املاک تهران

با بررسی آمار های منتشر شده از معاملات مسکن شهر تهران در مهر ماه امسال مشخص شد که ۶۷.۹ درصد از معاملات مسکن شهر تهران مربوط به خرید واحدهایی است که ارزشی کمتر از ۴۹۰ میلیون تومان دارند.

این آمار نشان دهنده آن است که مراحل پیش رونق در بخش مسکن توسط قشر متوسط ساکن در دو قسمت شمال شرق و شمال غرب پایتخت در حال شکل گیری است. همچنین افراد ساکن در سه منطقه ۱۰،۱۴ و ۱۵ واقع در جنوب تهران در رده بعدی شکل گیری این فرایند هستند.

مهر ماه امسال طبق گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، ۱۷.۳ در صد از کل معاملات مسکن شهر تهران متعلق به منطقه پنج بوده است. بعد از آن رتبه های بعدی متعلق به منطقه چهار با۱۱.۲، ۱۰ درصد، منطقه دو با ۱۰ درصد،  منطقه هشت با ۶.۵ درصد، منطقه ۱۴ با ۶.۲ درصد و منطقه ۱۰ با ۵.۳ درصد است. در مهرماه سال جاری دو منطقه ۱۴ و ۱۵ مجموعا ۱۰.۵ درصد از کل معاملات مسکن شهر تهران را به خود اختصاص داده اند.

لازم به ذکر است که معاملات منطقه یک نیز نسبت به سال قبل بیشتر شده است و هم اکنون ۴.۶ درصد از کل معاملات به این منطقه مربوط است که نشان دهنده افزایش ۸. درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. همچنین منطقه یک در حال حاضر از نظر تعداد معاملات مسکن در تهران در رتبه هشتم قرار گرفته است.

با بررسی توزیع تعداد معاملات بر حسب ارزش واحدها مشخص شد که رده پایینتر از ۴۹۰ میلیون تومان، ۶۷.۹ در صد از میزان کل معاملات را شامل شده است.

در ادامه این آمار مشخص شد که بالاترین سهم معاملات به خانه های ۱۶۰ تا ۱۹۰ میلیون تومانی با ۷.۳ درصد اختصاص دارد. همچنین ۷ درصد مربوط به آپارتمان های ۱۳۰ تا ۱۶۰ میلیون تومانی و ۵.۵ درصد مربوط به آپارتمان های ۱۰۰ تا ۱۳۰، ۲۲۰ تا ۲۵۰ و ۲۵۰ تا ۲۸۰ میلیون تومانی می باشد. واحد های کمتر از ۷۰ میلیون تومان دارای کمترین سهم معادل ۲. درصد شدند.

جالب است بدانید که ۹.۶ درصد از کل معاملات تهران شامل خانه های با ارزش بالاتر از ۹۷۰ میلیون تومان است.

با بررسی توزیع تعداد معاملات از نظر قیمت مشخص شد که رتبه اول مربوط به واحدها متری ۳ تا ۳.۵ میلیون تومان با سهم ۱۱.۳ درصد است. در رتبه های بعدی واحد های ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان با ۱۰.۷ درصد، ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان با ۱۰.۲ درصد، بیشتر از ۸ میلیون تومان با ۱۰.۲ درصد و در پایان واحدهای بین ۴ تا ۴.۵ میلیون تومان با ۹.۳ درصد قرار دارند.

املاک تهران

در هفت ماهه اول امسال در کل تهران ۴۵ هزار و ۸۰۸ معامله مسکن صورت گرفت که نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارای ۶.۳ درصد افزایش بود.

همچنین متوسط قیمت مسکن در تهران در ۷ ماهه اول امسال ۴ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶.۳ درصد بالاتر قرار گرفته است.

با بررسی ارزش کل معاملات مسکن در شهر تهران در ۷ ماهه اول امسال مشخص شد که این میزان ۴۱ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته  رشد ۱۶.۸ درصدی را نشان می دهد.

منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *