ثبات در قیمت اوراق تسهیلات مسکن

ثبات در قیمت اوراق تسهیلات مسکن
  • منتشر شده در : 25 مهر , 1396
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 586
  • 0

چند وقتی است که اوراق تسهیلات مسکن با نرخ تقریباً ثابتی روبرو بوده و نوسان چندانی نداشته است؛ به صورتی که هر برگ آن در حدود قیمت ۷۷ تا ۷۹ هزار تومان در نوسان است. این اوراق در این روزها قیمت کمی بیشتر از ۷۸ هزار تومان را دارند.

امتیاز تسهیلات مسکن آبان ماه سال ۹۴ نیز که زمان چندانی به انقضای آن باقی نمانده، قیمتی حدود ۷۷ هزار تومان دارد که دارای کمترین قیمت بین اوراق تسه در روزهای اخیر در فرابورس ایران است.

اگر قیمت هر برگ از اوراق تسه را حدود تقریباً ۷۸ هزار تومان در نظر بگیریم، با علم به لزوم خرید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن توسط زوج های تهرانی، باید گفت که این زوج ها باید حدود ۱۵.۶ میلیون تومان برای خرید این ۲۰۰ برگ پول خرج کنند. در واقع با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام جعاله که بابت آن باید ۲۰ ورقه بهادار به ارزش ۱.۵۶۰ میلیون تومان از اوراق مسکن خریداری کنند، برای دریافت وام ۱۱۰ میلیونی مسکن، در مجموع باید به طور تقریبی حدود ۱۷ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان پول خرج کنند.

زوج های غیرتهرانی نیز در شهرهایی که جمعیتشان بالای ۲۰۰ هزار نفر است، می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای دریافت این مبلغ باید اقدام به خرید ۱۶۰ برگه بهادار کنند که در واقع باید ۱۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان بابت خرید این نوع اوراق بپردازند، که با احتساب اوراق وام جعاله به ارزش ۱ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان، در مجموع برای دریافت وام ۹۰ میلیون تومانی مسکن، می بایست مبلغ ۱۴ میلیون و ۴۰ هزار تومان پول پرداخت کنند.

املاک تهران

همچنین زوج های ساکن در شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر نیز برای اخذ وام ۶۰ میلیون تومانی مسکن، باید ۱۲۰ ورق بهادار خریداری کرده که ارزش آن ۹ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان است. همچنین برای دریافت ۱۰ میلیون تومان دیگر که وام جعاله است بایستی مبلغ ۱ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند که در مجموع، این زوج ها برای دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی ، باید ۱۰ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان پول پرداخت کنند.

ذکر این نکته ضروری است که مجردهای تهرانی نیز می توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج های ساکن در مراکز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر می توانند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساکن در سایر مناطق می توانند تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند. در واقع برای دریافت وام باید هر کدام به ترتیب ۱۲۰ و ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند. با این حساب در تهران، مجردها برای دریافت این وام باید ۹ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان، در شهرهای مرکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر، ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، و در سایر شهرها مبلغ ۶ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان پرداخت کنند. همچنین در صورت تمایل برای دریافت وام ۱۰ میلیون تومانی جعاله، باید یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان دیگر نیز بپردازند.

بانک مسکن، اوراق تسهیلات مسکن (تسه) را منتشر می کند. این اوراق می توانند در فرابورس ایران معامله شوند و ارزش اسمی هر برگ آنها پنج میلیون ریال است. اعتبار اوراق تسهیلات مسکن حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید بوده و با توجه به میزان زمان اعتبار باقی مانده، دارای قیمت های متفاوتی هستند. اگر مدت اعتبار این اوراق به پایان رسیده باشد و دارنده اوراق از آن تسهیلات استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف شده و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نمی شود.

منبع: اقتصادآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *