تأثیر زلزله تهران بر قیمت ملک و املاک

تأثیر زلزله تهران بر قیمت ملک و املاک
 • منتشر شده در : ۰۱ دی , ۱۳۹۶
 • نویسنده :
 • تعداد بازدید : 7622
 • 3

تأثیر زلزله بر قیمت املاک تهران

شاید بهتر بود عنوان مقاله به این صورت می بود؛ تاثیر زلزله بر طرز فکر و روش مدیریت کلان بازار املاک!… اما نمی توان نوشت. خیلی حرفها را نمی توان گفت و نوشت. تنها باید پیشامد کنند و تکانی به ما بدهند تا بشنویم و باورشان کنیم. باور کنیم حرفهایی هست که حرف حق است و روی سنگ اگر بگذاری، خرد می شود سنگ از سنگینی حقیقت نهفته در آن.

به هرحال در تاریخ ۲۹ آذر ۹۶، زمین تکانی خورد و زنگ خطر تهران را روشن کرد. ۵.۲ در مقیاس ریشتر شاید خرابی و تلفاتی در بر نداشت اما لرزه بر اندام کسانی انداخت که در خانه های قدیمی ساخت و یا آپارتمان های ضعیف و با کیفیت ساخت پایین زندگی می کنند.

همانطور که می دانیم مرکز زلزله در اطراف غرب تهران بود و بالطبع مناطق غرب تهران بیشتر درگیر مسائل حاشیه ای و نگرانی های بعد از آن می شوند. منطقه ۲۲ نیز غربی ترین منطقه در غرب تهران است که همجوار استان البرز است و اتفاقا بیشتر حجم بلندمرتبه سازی و برج سازی در همین منطقه ۲۲ اتفاق افتاده است. برج های ۲۰ تا ۴۰ طبقه که سازمان ها و ارگان های مختلف دولتی برای کارمندان شان ساخته و یا در حال ساخت هستند. برج هایی که ساخته شده و واحدها تحویل صاحبان شان شده اند، بیشتر موضوع این مقاله هستند چرا که این برج ها میزبان ساکنین شان شده اند و هم اکنون خانواده های بسیاری در آنها زندگی می کنند- به طور میانگین تعداد واحدهای مسکونی در هر برج از ۱۲۰ تا ۴۰۰ واحد می باشد- که با اتفاقی که ۲۹ آذر افتاد امتحان خود را پس دادند.

تمامی برج هایی که مجوز ساخت گرفته اند می بایست برای مقاومت در برابر زلزله تمهیدات لازم را اندیشیده و استانداردهای مربوطه را اخذ کرده باشند. چرا که ساخت یک برج با ساخت یک مجتمع ۶ تا۲۰ واحدی تفاوت دارد. در ساخت یک برج ۳۰ طبقه، اخذ استانداردهای ایمنی را به هیچ وجه شوخی نمی گیرند چرا که جان ۴۰۰ خانواده مطرح است و می بایست تمامی آنچه به عنوان ایمنی و استاندارد لازم است، رعایت و اجرا شده و چندین بار از زوایای مختلف تست گرفته شود بطوریکه مبادی ذیربط در امر نظارت و کنترل کیفیت از صفر تا صد آیتم مورد تست را تایید نمایند. بنابراین اگر یک آیتم ایمنی در یک برج به تایید کارشناسان مربوطه رسیده باشد، ساکنین آن برج می توانند با خیال راحت در واحد خود در طبقات بالا سکونت داشته باشند.

در این میان ۵.۲ ریشتر به آن میزان قدرت نداشت که قیمت املاک را جابجا کند و نگارنده بر این عقیده است که این زلزله تاثیری بر قیمت ملک و حتی میزان خرید و فروش در بازار، که در یک ماهه اخیر رو به رشد بوده است، ندارد.

البته این کل ماجرا نیست. مورد بالا در حدی که به مدیریت ساخت و کنترل کیفیت یک پروژه و یک برج مربوط می شود بسیار عالی است و تمامی موارد ایمنی به خوبی رعایت شده است. حتی به نظر من برج های منطقه ۲۲ از آزمون ۲۹ آذر سربلند بیرون آمدند و با این ارتفاع در مقابل ۵.۲ ریشتر حتی یک ترک کوچک نیز برنداشتند و با اقتدار سرجای خود ایستاده اند. اما کمی به عقب برگردیم. دقیقا زمانی که دریاچه داشت آبگیری می شد و تمامی برج هایی که هم اکنون هستند وجود نداشتند و هر تعاونی به دنبال خرید زمین در منطقه و نزدیک دریاچه و به دنبال آن اخذ مجوز ساخت بودند. فرض می کنیم هنوز مجوزی صادر نشده است و برجی نیز ساخته نشده است.

از این طرف تصور بفرمایید پس از ۲۹ آذر زلزله دیگری با قدرت مثلا ۸.۲ ریشتر در غرب تهران اتفاق افتاده است و با وجود این همه برج ۳۰ و ۴۰ طبقه ی تودرتو و همگی مشرف به هم چه اتفاق هولناک و بزرگی تمام تهران را در خاک و خون غوطه ور می کند.

من واقعا درک نمی کنم مدیران و برنامه ریزهایی که در سطح کلان مدیریت شهری، به این همه برج مجوز ساخت داده اند، چنین روز و چنین واقعه ای را پیش بینی نکرده اند؟

آیا اصلا شهرسازی و دادن مجوز ساخت جهت برج های مرتفع اصول و قواعدی ندارد؟ تنها گرفتن پول جهت صدور مجوز کافی است؟ مگر در شهرهای بزرگ دنیا برج سازی انجام نمی شود؟ واقعا در آن شهرها هم هر شخص حقیقی یا حقوقی زمینی خریداری کند و قصد برج سازی داشته باشد، به مجرد اینکه پول آن را پرداخت کند، می تواند در هر ارتفاعی و با هر فاصله ای نسبت به برج های اطراف خود، برج خود را بسازد؟ بدون هیچ نظارت و محاسبه ای؟

من که فکر نمی کنم در آن شهرهایی که آن همه برج سربه فلک کشیده اند و اتفاقا بسیار هم زیبا هستند، هر کسی بتواند به همین راحتی بسازد و بفروشد و برود.

فکر می کنم آنچه باید می گفتم و فکر می کردم که باید گفته شود را گفتم و اهلش گرفتند که چه می گویم. فقط باید دعا کنیم ۲۹ آذر ، آخر قصه ی زلزله در تهران باشد، و البته تکانی داده باشد به آنهایی که فکر می کنند جایشان خیلی محکم است!

 

نگارنده ؛ بزرگمهر کیانی

9 دیدگاه در “تأثیر زلزله تهران بر قیمت ملک و املاک

 1. امیرمسعود گفت:

  با سلام
  این شهر واقعا دیگر جای زندگی نیست از ترافیک ودودش بگم از مردم بگم از وضعیت ساختمانها بگم از گرونی و تورمش بگم اینا کم بود یه آزمون زلزله ۵/۲ ریشتری که خیلی هم قوی نیست همه معادلات رو بهم ریخت من خودم کارشناس ارشد سازه هستم اگه به من باشه تو ساختمون ۲ طبقه بیشتر نمیرم

 2. سجاد گفت:

  تردید نکنید که قیمتها پایین هم میاید یکی خود من که بعد از اتفاق زلزله از خرید در تهران منصرف شدم و دوست دارم در یکی از شهرهای ۳۵۰ کیلومتری تهران سرمایه گذاری کنم شکی نیست که زلزله مهیب تهران نزدیک است همینطور که پیش بینی زلزله تهران را کرده بودند ولی ما قبول نمی کردیم اکنون باید قبول کنیم این شهر دیگر محل زندگی نیست

 3. حسن افشار گفت:

  دوست عزیز سلام
  ممنونم از مطالب شما
  بنظر من وقوع این زلزله به شدت معاملات مسکن در تهران را تحت تاثیر قرار میدهد بطور مثال من ۶ ماه بود که راجع به خرید مسکن تحقیق میکردم و بودجه ای بالغ بر ۵۰۰ الی ۷۰۰ میلیون بابت آن برآورد کرده بودم اما هیچ وقت این سرمایه را در تهران بپای مسکن نخواهم ریخت چرا که واقعا ریسک دارد و اگر اتفاقی بیفتد خانواده ام سرگردان میشوند اما اجاره نشین بودن خارج از آسیب جانی زلزله هیچ ریسکی برای سرمایه ندارد و می توانیم در جایی دیگه سرمایه گذاری کنیم …. لطفا با اظهاراتتون نظر مردم بی گناه رو به اشتباه عوض نکنید … شما از کدوم استاندارد سازی و مجوز حرف میزنید ؟ هیچکدوم اینها طبق اصول رعایت نمیشه … لطفا واقع بینانه قلم بزنید

  1. سلام و تشکر از زمان و حوصله ای که بابت مطالعه سایت ما انجام دادید.
   آیا شما اگر سرمایه تان را در جایی دیگه سرمایه گذاری کنید- بنا به گفته خودتان- می توانید مطمئن باشید که در آن جایی دیگه زلزله نخواهد اومد؟ اظهارنظرها متاسفانه به گونه ای عنوان میشه که انگار فقط در تهران زلزله اومده و قبل و بعد از ۲۹ آذر زلزله در هیچ نقطه دیگه نه بوده و نه خواهد بود!!!
   اگر واقعا مقاله رو با دقت مطالعه کرده باشید نگارنده صدور بی رویه مجوز برج ها رو بدور از فاصله اسناندارد محکوم کرده و تنها استناد از استانداردسازی در برج ها اینه که هیچ آپارتمانی در تهران حتی یک ترک کوچک هم برنداشته و برج های ساخته شده امتحان خودشون رو پس دادند.
   کاش از گفتن جملاتی به این حد سطحی نگرانه اجتناب می کردید و برای هر جمله تون قائل به دلیل و برهان می بودید. آیا در زلزله ۲۹ آذر دیواری فرو ریخت یا کسی صدمه ای دید؟ از کجا معلوم که در هر جایی دیگه که شما قصد سرمایه گذاری دارید زلزله ای رخ ندهد. دوست عزیز با جمله آخرتون واقعا موافقم و شما رو به رعایت جمله خودتون دعوت می کنم. لطفا واقع بینانه قلم بزنید!

   1. آسمان گفت:

    درسته که در هرجای دیگه میتونه زلزله بیاد اما تراکم جمعیت و ساخت و ساز بی رویه و همچنین وجود تقاطع های غیرهمسطح بسیار زیاد در تهران طوریه که در صورت وقوع زلزله کوهی از خرابه به وجود میاد و عملا امداد رسانی غیرممکن خواهد بود.
    آخه با زلزله ۵.۲ ریشتری که مدت زمان شدت آن حداکثر ۵ ثانیه بود و در تهران هم حداکثر شتاب به نسبت کمتر از کرج بود انتظار دارید دیوار فرو بریزه.
    اگه قدری به استاندارهای مقاوم سازی و بزرگی زلزله در مقیاس مرکالی ( نه ریشتر) مراجعه کنید اونوقت متوجه می شید که ساختمونای ما هنوز امتحانی پس ندادن. شاید همین زلزله فقط ۱۰ ثانیه دیگه طول میکشید اوضاع الان اینطوری نبود.

    1. دقیقا نگارنده مقاله نیز صدور بی رویه مجوز ساختمان ها رو محکوم کرده بود.

   2. حسن افشار گفت:

    جناب جعفری اگر منظور من از سرمایه گذاری تنها در مسکن باشد قطعا سطحی نگری است ! … بنابراین سوء تفهیم شده … امروزه مسکن گزینه خوبی برای سرمایه گذاری نیست مگر برای سازنده آن هم در ابعاد وسیع … دوران رشد مسکن و متوازن کردن نقدینگی و استفاده از اهرم های آن مربوط به اقتصاد نوین نیست و مربوط به کشور های جهان چهارم است ! . دولت نیز این را متوجه شده است اما مردم نمیخواهند بفهمند یا نمیتوانند! خواباندن بطور متوسط یک میلیارد تومان در مسکن در قرن حاضر یعنی خودکشی ، البته منظورم عموم مردم هستند نه اقشار اقلیت … دوران رشد مسکن سپری شده است … اگر هم اندک رشدی دارد از پتانسیل خودش نیست بلکه اثرات عدم تعادل در ساختارهای دیگر است … در کل بازم تشکر میکنم از شما بخاطر مطالبتون و زحماتتون …

   3. حسین صادقی گفت:

    دوست عزیز آقای حسن افشار صرفا نظرشان و تصمیم خودشان را درباره سرمایه گذاری و ریسک زلزله در تهران گفتند و البته به نظر من با توجه به صحبت های که با اشخاص خواهان خرید داشتم نخریدن خانه تا چند سال آینده تصمیمی عاقلانه و واقع بینانه است. طبق برآوردهای سازمان جهانی لرزه نگاری هر ۱۵۰ الی ۲۰۰ سال یک بار زلزله ای به بزرگی ۷.۲ ریشتر در تهران می آید و تا کنون حدود ۱۷۰ سال از زلزله قبلی گذشته است و هنوز زلزله نیامده ، بنابراین احتمال وقوع اینگونه زلزله در چند سال آینده در تهران زیاد است.
    با توجه به عدم توجه سازندگان آپارتمان ها به ضد زلزله بودن ساختمان ها و عدم نظارت درست و نبود هیچ سازمانی برای نظارت و کنترل بر ساخت ، در صورت وقوع زلزله ۷.۲ ریشتری بیشتر از ۹۰% آپارتمان ها تخریب کامل می شوند و تعداد کشته و زخمی خدای نکرده بیش از چند میلیون نفر خواهد بود. البته با توجه آماده باش هایی که در هنگام احتمال وقوع همه ارگان ها اعم از ستاد مدیریت بحران ، ارتش ، آتش نشانی و …. دارند این خطرات آشکار است.

  2. حامد گفت:

   به نظر شما اگر در بورس سرمایه گذاری کنید بعد از زلزه چه بلایی به سر سهام ها با کارخانه خراب میاد و یا سکه و دلار رو چگونه از زیر آوار بیرون میکشید و یا اگر در بانک باشد چگونه از بانک بدون سرمایه پول رو پس میگیرید و یا چه نقطه ای روی ایران وجود داره که حتما زلزله نمیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *