برج سازی در منطقه 22 تهران؛ سرمایه گذاری یا سوداگری!

برج سازی در منطقه 22 تهران؛ سرمایه گذاری یا سوداگری!

کمتر کسی در تهران یافت می شود که در پی سرمایه گذاری در بخش املاک بوده باشد و سری به منطقه 22 نزده باشد یا در سایت ها و شبکه های مجازی به تبلیغات پروژه های در حال ساخت و برج های ساخته شده در منطقه 22 برخورد نکرده باشد. نزدیک به یک دهه از احداث و آبگیری دریاچه خلیج فارس در چیتگر می گذرد و این سالها آب دریاچه برای خیلی ها نان کرده است. سازندگان شخصی و ارگانی در قالب شرکت های تعاونی مسکن در سالهای ابتدایی احداث دریاچه چیتگر، زمین های اطراف دریاچه را به قیمت های نازل خریداری کردند و اقدام به عضوگیری و فروش امتیاز نمودند. بسیاری از آنها به وعده هایشان عمل کردند و با یک یا دو سال تاخیر به هر حال خانه های مردم را تحویل دادند و هم خودشان سود هنگفتی بردند و در این راه اعضا را هم در سود خود شریک نمودند که در اینجا روی سخن با آنها نیست، بلکه سازندگانی زمین ها را با پول اعضا خریدند و پس از چندین مرحله قسط گیری از اعضای چندصدنفری خود، پروژه هایشان از حد زمین فراتر نرفت و اعضایی که با هزار آرزو و امید خانه دار شدن پس اندازشان را به حساب این سازندگان واریز کرده اند جز یک دفترچه یا یک برگ کاغذ، چیزی عایدشان نشده است.


سازندگانی که در منطقه 22 برای برج سازی اقدام به خرید زمین می کنند در کل دو دسته اند؛ آنهایی که واقعا قصدشان ساخت و ساز است و تخصص و پشتوانه ی لازم برای انجام این کار را دارند و قطعا این دسته از سازنده ها نیت شان سرمایه گذاری است و همانطور که اشاره شد اعضا را نیز در این راه در سود خود شریک می کنند و این که بتوانند این قافله ی بزرگ را به مقصد برسانند یا نه خود نکته ی دیگری است. دسته ی دیگر اما نیت شان سوداگری است و از دور چیزی شنیده اند و که برج سازی سود خوبی دارد و به قصد ساخت جلو می آیند اما نتیجه ی کار کاملا واضح است و برخی نیز از ابتدا نیت شان برداشتن و بردن است و اصلا برنامه ای برای ساخت ندارند و می خواهند پولی بردارند و بروند و در این میان... چه بر سر خریداری می آید که سرمایه ی یک عمر خود را در اختیار سوداگران می گذارد و جز حسرت و اندوه چیزی عایدش نمی شود؟


کاش دستگاه نظارتی راه کاری داشت برای تمایز و تفکیک سرمایه گذاران کاربلد و سوداگرانی که از این حفره ی قانونی چه کیسه ها که برای مردم بی نوا ندوخته اند. در مطلب بعدی حتما به مواردی اشاره خواهم نمود که هر فردی به عنوان خریدار با چک کردن این نکات بتواند تفاوت گل یا پوچ را تا حدودی تشخیص دهد.

 

نگارنده ؛ بزرگمهر کیانی

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (16 رای)

احسان 4 ماه و 2 هفته قبل

پدر ما در سال 1353 از تعاونی هواشناسی کشور زمین 500 متر با سند و بنچاق خریداری نموده و دیگر تعاونی های مثل هواپیمایی و سازمان نقشه برداری و .... بعد از چند سالی موقوفه ملا علی کنی اقدام به تسخیر زمینهای عهده نموده است که تا کنون تلاش حدود 300 نفر بیشتر مالک سند دار زمینهای بالای دریاچه و کنار باغ اناری ناکام مانده آیا این منطقه با این وضعیت جای ترقی هم دارد


علب 10 ماه و 1 هفته قبل

سلام میخاستم ببینم پروژه شهر طلایی که اطراف دریاچه توسط تعاونی ها قراره ساخته باشه قابل اعتماد هس؟
به پایان میرسه اصلن؟
پیشنهاد میکنید برای سرمایه گذاری یا خیر


پدرام رحیمی 10 ماه قبل

با سلام پروژه شهرطلا یکی از چندین پروژه ی تجاری در حال ساخت اطراف دریاچه می باشد که اگر بخواهیم اولویت بندی کنیم در ردیف های آخر اولویت جهت سرمایه گذاری قرار می گیرد و پروژه هایی چون لکسون و آرتمیس و ... در اولویت هستند.

ارتمیس 11 ماه قبل

وقتی وزارت تعاون میاد و به این افراد مجوز تاسیس به اصطلاح تعاونی رو میده این فیلترینگ انجام بده که ایا این افراد توانایی یا سابقه این جور کارها رو دارند
افرادی اومدن تو صنعت به اصطلاح برج سازی که حتی یه واحد ۵۰متری هم نساختند و هیچ تجربه وتخصصی ندارند
وبه راحتی ادارات مربوطه هرکونه مجوز لازم برای افراد صادر میکنه که هرکدوم از این مجوزها به قیمت از دست دادن سرمایه یک عمر زحمت سرمایه گذارهست


پدرام رحیمی 10 ماه و 3 هفته قبل

با سلام باید توجه داشت نفس اینکه یک تعاونی رزومه و سابقه ای نداشته باشه، دلیل بر ناکارآمد بودن و یا خوب بودن اون تعاونی نیست. وزارت تعاون طبق آیین نامه ای که داره به تعاونی ها مجوز فعالیت میده. این عملکرد تعاونی های مسکن هست که نشون دهنده ی قدرت اجرایی اونها یا ناکارآمدی شون خواهد بود. تعاونی های سازنده هم اگر هوشمندانه عمل کنند، عملکرد خوب یا بدشون ملاک تصمیم خریداران برای قدم های بعدی خواهد بود.