برج سازی با نظریه های ضد و نقیض

برج سازی با نظریه های ضد و نقیض
  • منتشر شده در : 15 آبان , 1395
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 955
  • 0

از مجموع ۹۷۹ ساختمان بلند مرتبه در تهران تنها چهارصد و شش برج پروانه ساختمانی دارند.

پشمچی زاده, معاون شهرسازی ومعماری شهرداری تهران گفت: در حال حاضر در شهر تهران نهصد وهفتاد و نه ساختمان بلند مرتبه که به ساخت وسازهای بیش از ۱۲ طبقه اطلاق می شود داریم وفقط برای ۴۰۶ فقره از آن ها از ابتدای سال هشتاد وپنج تا نیمه اول سال پروانه بلند مرتبه سازی صادر شده است.

%d8%a8%d8%b1%d8%ac-1

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، با وجود ارائه چنین آماری، ناصر امانی دیگر معاون شهردار در امور برنامه‌ریزی و توسعه شهری در دفاع از عملکرد ۱۰ سال اخیر مجموعه مدیریت شهری به آمار متفاوتی از برج‌سازی و صدور مجوزهای خاص در کمیسیون ماده ۵ استناد کرده است.

امانی معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران با استناد به آماری متفاوت چنین اظهار کرد: «طی چند دهه گذشته بالغ بر ۹۰۰ پروژه بلندمرتبه‌سازی اجرا شده که از این تعداد تنها ۲۰۰ مورد آن به ۱۰ سال اخیر مرتبط است و ۷۰۰پروژه خارج از دوره مدیریت دکتر قالیباف است.

نکته حائز اهمیت آن است که در ۲۰۰ پروژه از مجموع ۷۰۰‌پروژه قبلی هیچ‌ گونه سابقه‌ای در سامانه شهرسازی و کمیسیون ماده ۵ وجود ندارد و این به آن معنا است که بدون دریافت هر‌گونه مجوزی دستور ساخت‌و‌ساز بلندمرتبه‌سازی صادر شده است.»

او همچنین تصریح کرد: اگر مدعیان نگاهی به آمارها بیندازند مشاهده می‌کنند که ۲۵۳ درخواست بلند‌مرتبه‌سازی طی ۱۰ سال گذشته برای ساختمان‌های بیش از ۱۲ طبقه مطرح شده‌است،اما کمیسیون ماده ۵ با آن موافقت نکرده و به زیر ۱۲طبقه تنزل پیدا کرده‌اند.

اگرچه معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با اشاره به آمار ارائه شده در شورای شهر تهران در مورد عملکرد کمیسیون ماده ۵ ابراز امیدواری کرده است که اظهارنظرهای غیرکارشناسی در این حوزه پایان یابد اما به نظر می‌رسد برای ارائه آمار از مرجعی متفاوت از معاونت شهرسازی استفاده شده است.

 کارشناسان شهری معتقدند یکی از دلایل انتشار گزارش‌های آماری متناقض از سوی مدیران شهری نبود شفافیت و عدم امکان دسترسی کامل به مصوبات کمیسیون ماده ۵ است؛ این در حالی است که مطابق با مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، این کمیسیون موظف است تمامی مصوبات خود را به‌صورت عمومی منتشر کند.چرا که در این‌صورت کارشناسان شهری می‌توانند با مراجعه به سایت کمیسیون ماده پنج صحت و سقم اطلاعات اعلام شده را دریابند.

منبع:اقتصادآنلاین

یک دیدگاه در “برج سازی با نظریه های ضد و نقیض

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *