برای رهن کامل خانه در تهران چه باید کرد؟

برای رهن کامل خانه در تهران چه باید کرد؟

یکی از متداول ترین راه های اجاره نشینی رهن کامل یک خانه است. در رهن کامل مستاجر در هنگامی که قرارداد تنظیم می شود، مبلغ بسیار زیادی را به عنوان رهن به صاحبخانه پرداخت می نماید و در طول مدت زمانی که در قرارداد تعیین شده است، دیگری نیازی به پرداخت اجاره ی ماهانه ندارد. در هنگام بستن قرارداد رهن کامل خانه، آن مبلغی که برای رهن در نظر می گیریند با توجه به متراژ خانه و قیمت ملک محاسبه می شود.

املاک تهران

این روزها شاهد این موضوع هستیم که قیمت مسکن در شهر تهران برای خرید آپارتمان بالا رفته است و بسیاری از ساکنین شهر تهران امکان خرید خانه ی مناسب را ندارند. افزایش قیمت خانه ها در شهر تهران باعث شده است که دوباره بازار اجاره نشینی در این شهر داغ شود و مردم به اجاره ی منازل مسکونی متناسب با پولشان روی بیاورند. اما دکر این نکته ضروری است که این افزایش قیمت تنها به خاطر خرید مسکن نیست و بازار رهن و اجاره هم تحت تاثیر افزایش قیمت ها قرار گرفته اند و کسانی که در پایتخت، اجاره نشین هستند مجبورند پول بیشتری به عنوان پول پیش یک خانه پرداخت نمایند و مبلغی را نیز برای اجاره ماهیانه در نظر بگیرند و این افزایش قیمت همچنان ادامه دارد.

در تهران با چه قیمتی می شود خانه رهن نمود؟

مبلغی که برای رهن در نظر گرفته می شود، با توجه به قیمت مسکن در تهران صورت می پذیرد و معین می شود. هر چقدر که قیمت ملک مسکونی بالاتر باشد، قیمت رهن آن نیز زیادتر می شود. در بازار مسکن برای مشخص نمودن مبلغ رهن خانه شیوه ی خاصی وجود دارد. این مبلغ با توجه به سال ساخت منزل مسکونی مشخص می شود. هر چقدر سال ساخت ملک بیشتر باشد، قیمت رهن آن کمتر خواهد بود. و قیمتی که برای رهن خانه مشخص می شود از یک ششم تا یک چهارم قیمت خرید آپارتمان و با توجه به سن ملک قابل تغییر است.

با در نظر گرفتن این محاسبات، با افزایش قیمت مسکن در شهر تهران، متعاقباً قیمت رهن خانه نیز در این شهر افزایش پیدا می کند. قراردادهای رهن خانه همیشه با مسائل و مشکلات بیشتری نسبت به قرار داد اجاره مواجه هستند. مثلا رقمی که مالک برای رهن خانه ی خود مشخص می کند ، می تواند بر طبق عرف و شیوه های بازار مسکن نباشد. بعضی وقت ها این قیمت ها خیلی زیاد است و موجر برای قیمتی که مشخص نموده است، تخفیف قائل نمی شود.

سایت کیلید یک مرجع بسیار معتبر برای مشخص نمودن قیمت رهن خانه در تهران

وب سایت کیلید این امکان را دارد که قیمت ملک در شهر تهران را بر مبنای اطلاعات ملک تعیین نماید. این امکان در وب سایت کیلید به وجود آمده است تا شما با وارد نمودن کد پستی ملک خود، قیمت آن را حساب کنید. بر همین مبنا و با روش ذکر شده می توان قیمت رهن خانه را به دقت تعیین نمود.

به غیر از این در وب سایت کیلید شاخص قیمت ملک برای هر منطقه روی نمودار نمایش داده می شود. این نمودار می تواند تغییر و تحولات قیمت ملک در مدت زمان هفت سال گذشته را نشان دهد و به کسانی که در پی خرید آپارتمان و یا رهن خانه هستند، اطلاعات کاملی در این مورد ارائه نماید.

املاک تهران

بخش آگهی های ملک در وب سایت کیلید می تواند برای کسانی که به دنبال خانه هستند کمک بزرگی به حساب آید. در این قسمت این امکان فراهم شده است تا فیلترهای زیادی برای یافتن ملک توسط کاربر به وجود آید. این فیلترها فقط محدود به قیمت و یا منطقه ملک مورد نظر نیست و جزئیات دیگری هم مربوط به ملک های مسکونی و تجاری را در بر می گیرد. با بهره گیری از این فیلترها یافتن یک خانه ی مناسب برای کاربران راحت تر می گردد.

مهم ترین نکته ها در مورد رهن خانه در شهر تهران

زمانی که مشغول نوشتن قرارداد رهن خانه هستید باید به این موضوع دقت کنید که خانه ای که قصد رهن آن را دارید تمام شرایط و امکاناتی که مورد نظر شما است را داشته باشد. اگر به این موضوع دقت کنیم که رهن خانه با پرداخت پول زیادی به موجر و نوشتن قرار داد همراه است، بهتر است اوضاع به گونه ای مدیریت شود که بعد از نوشتن قرار داد نیاز نباشد که آن را فسخ نماییم.

معمولاً تعداد قراردادهای رهن کامل از تعداد قراردادهای اجاره کمتر است. اکثر افراد دوست دارند که در طول ماه مبلغی را به صورت ماهیانه به عنوان اجاره دریافت نمایند و در نهایت قرارداد مبلغ رهن را به مستاجر بازگردانند. پایان یافتن قراردادهای رهن کامل معمولاً با مشکلات بیشتری روبرو می شود و این مسئله ممکن است اتفاق افتد که موجر پولی را که به عنوان رهن گرفته بود در جای دیگری سرمایه گذاری نموده باشد و توان پرداخت مبلغ رهن را در هنگام پایان قرارداد نداشته باشد. در این شرایط مستاجر بر مبنای قانون باید حق و حقوق خود را بگیرد. ولی یکی از دلایلی که موجب می شود اوضاع به نفع مستاجر باشد هم همین موضوع است. اگر موجر قادر به پرداخت مبلغ رهن نباشد و مستاجر بخواهد قرارداد رهن خانه را تمدید کند، مستاجر این امکان را دارد که از این شرایط به نفع خود استفاده نماید و بدون بالا بردن مبلغ رهن قرارداد را تمدید کند.

نکات مهم در هنگام نوشتن قرارداد رهن خانه

نوشتن قرارداد رهن و اجاره خانه با یکدیگر تفاوت زیادی ندارند. اصلی ترین تفاوت این دو قرارداد در مبلغی است که به عنوان اجاره بها و مبلغ ودیعه نوشته می شود. در موارد دیگر فرق زیادی میان این دو نیست. شرایط تحویل ملک و پس گرفتن مبلغ ودیعه هم تفاوت زیادی با هم ندارند و تمامی قانون هایی که شامل قراردادهای اجاره می شود، برای قرار داد رهن خانه هم صدق می کند.

هم موجر و هم مستاجر باید در زمان امضای قرارداد رهن و اجاره حضور داشته باشند و امضای قراداد به معنی توافق هر دو طرف روی قیمت ودیعه و اجاره است. شرایط پرداخت هم با توجه به قوانین مشخص می شود و بازپرداخت مبلغ رهن هم به همین شکل بر مبنای قانون های نوشته شده در قانون اساسی است.

با توجه به بالا رفتن قیمت مسکن در شهر تهران، قیمت رهن خانه در تهران هم در طول سال های گذشته با بالا رفتن قیمت ها روبرو بوده است و پیشنهاد می شود قبل از بستن قرارداد از قیمت مسکن در منطقه های مختلف شهر تهران اطلاعات کافی به دست آورید. قیمت رهن با توجه به درخواست موجر و بر مبنای عرف مشخص می شود، اما این قیمت عددی است که بر مبنای خواسته ی موجر مشخص می شود و می تواند با رقمی که بر مبنای عرف مشخص شده است فرق داشته باشد. پس قبل از نوشتن قرار داد باید به شاخص قیمت ملک در منطقه ای که زندگی می کنید توجه نمایید. وب سایت کیلید به عنوان یک مرجع تخصصی می تواند به شما در اطلاع از قیمت ملک در منطقه های مختلف شهر تهران یاری رساند.

منبع: اقتصاد آنلاین

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز