میزان خرید اوراق مسکن برای دریافت وام

برای دریافت وام مسکن، چقدر باید اوراق بخریم ؟

برای دریافت وام مسکن، چقدر باید اوراق بخریم ؟
  • منتشر شده در : ۱۱ آذر , ۱۳۹۵
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 896
  • 0

مقدار خرید اوراق تسهیلات برای دریافت وام مسکن، به پارامترهای بسیار زیادی بستگی دارد.

۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، مبلغ اوراقی است که زوج های پایتخت نشین، باید برای استفاده از وام مسکن خریداری کنند. زوج های غیر تهرانی نیز، بسته به مکان سکونت خود، باید مبالغ ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اوراق خریداری نمایند.

 اوراق تسهیلات مسکن مربوط به شهریورماه سال ۱۳۹۴، در معاملات سه شنبه گذشته فرابورس، به قیمت تقریبی ۷۵۷۱۳ تومان به ازای هر برگ، معامله شد. این در حالی است که اوراق مربوط به خرداد سال ۱۳۹۳ ، کمترین قیمت داد و ستد را با ۷۲ هزار تومان قیمت به ازای هر برگ داشته است.

برای دریافت تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام توسط زوج ها تهرانی ، لازم است ۲۰۰ برگ از اوراق تسه را خریداری کنند، که ۱۰۰ میلیون ریال وام جعاله نیز به این مبلغ وام، تعلق می گیرد. در واقع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی با اوراق ۷۵ هزار تومانی، ۱۵ میلیون اوراق، خرید مورد نیاز زوج های تهرانی است، که با احتساب مبلغی که برای خرید برگ بهادار وام جعاله (۲۰ برگ بهادار به قیمت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان) مجموعاً ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بابت ۲۲۰ اوراق، باید خرید کنند.

املاک تهران

در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار جمعیت، زوج ها تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام با خرید ۱۶۰ برگ بهادار می توانند دریافت کنند، که ۱۲ میلیون تومان صرف خرید اوراق می شود؛ در واقع با احتساب مبلغ مورد نیاز برای خرید اوراق مورد نیاز وام جعاله ( یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اوراق بابت ۱۲ میلیون تومان وام جعاله )، در مجموع باید ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اوراق خریداری کنند.

در سایر مناطق به جز موارد ذکر شده در فوق، زوج ها برای دریافت ۶۰ میلیون تومان وام باید ۱۲۰ ورق بهادار خریداری کرده، که بهای آن با احتساب هر برگ ۷۵ هزار تومان قیمت، ۹ میلیون تومان بابت خرید ۱۲۰ برگ می شود. ضمناً به این وام، وام جعاله نیز تعلق می گیرد، که با احتساب آن، در مجموع باید ۱۴۰ برگ بهادار خریداری کرده که با احتساب هر برگ ۷۵ هزار تومان قیمت، باید برای خرید آنها ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداختی داشته باشند.

افراد مجرد ساکن تهران هم می توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان، و افراد مجرد ساکن مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، تا سقف ۵۰ میلیون تومان، و همچنین غیر زوج های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند. برای دریافت مبالغ ذکر شده باید به ترتیب ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ ورق بهادار اوراق تسه از فرابوس خریداری شود تا بتوانند درخواست وام بدهند.

با احتساب موارد فوق الذکر، غیر زوج های تهران نشین، ۹ میلیون تومان، غیر زوج های ساکن مراکز استان با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر، ۷ میلیون تومان و افراد مجرد سایر مناطق (به جز موارد فوق) مبلغی معادل شش میلیون تومان، جهت خرید اوراق تسه باید پرداخت کنند. به این مبالغ، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیز بابت خرید ۲۰ برگ بهادار وام جعاله مسکن اضافه می شود.

انتشار اوراق تسهیلات مسکن (اوراق تسه)، توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، صورت می گیرد. این اوراق در فرابورس ایران قابل معامله بوده و ارزش اسمی هر ورق آن، پنج میلیون ریال است. قابلیت تمدید حداکثر، تا دو دوره شش ماهه را نیز دارند. قیمت آن نیز، بسته به مدت اعتبار باقیمانده آن، متفاوت است.

در صورت به پایان رسیدن مدت اعتبار این اوراق و عدم استفاده از تسهیلات آن توسط دارنده اوراق، توقف در نماد معاملاتی آن حاصل شده و وجوهی که برای خرید اوراق پرداخت شده، به دارنده اوراق بازپرداخت نمی شود.

با تشکر از پایگاه خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *