برای دریافت تسهیلات وام مسکن چه سندی لازم است؟

برای دریافت تسهیلات وام مسکن چه سندی لازم است؟
  • منتشر شده در : ۱۷ مهر , ۱۳۹۶
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 3710
  • 0

 دریافت وام از بانک مسکن

برای دریافت تسهیلات وام از بانک مسکن نیازمند به ارائه سند رسمی ملک های معامله شده (املاک مسکونی خریده شده)به نام ضمانت ملکی به بانک هستید. بانک مسکن اعلام کرد: مبایعه نامه هایی  که در بنگاه ها  نوشته میشوند  سند عادی بوده و به رسمیت شناخته نمیشوند.

بانک مسکن به متقاضیان تسهیلات برای خرید مسکن ، در زمینه مبایعه های غیر رسمی بنگاهی هشدار داد: ارائه رسمی سند املاک معامله شده (واحدهای مسکونی که خریداری شده است) به عنوان ضمانت ملکی برای دریافت وام به بانک مسکن الزامی می باشد.

مبایعه نامه هایی که در بانگاه های املاک نوشته میشوند سند رسمی محسوب نمیشوند و برای دریافت تسهیلات نیازمند وثیقه ای معتبرتر هستید.

امروزه بسیاری از متقاضیان جهت خرید مسکن و دریافت تسهیلات با مبایعه نامه های ثبت شده در بنگاه های املاک به شعبات بانک مسکن مراجعه میکنند در حالی که بانک مسکن اعلام داشته است که مبایعه نامه های کاغذی یا پرینتی سند عادی به حساب می آیند و نمیتوانند آنها را به عنوان وثیقه معتبر و رسمی دفترخانه ای برای دریافت تسهیلات قبول کنند .

در این باره کارشناسان بانکی هشدار میدهند که متقاضیان با در نظر گرفتن این موضوع از بروز احتمالی هر نوع مشکل اعم از کم بود نقدینگی  یا توافق برای زمان مورد نیاز جهت تکمیل بهای تمام واحد های مسکونی خریداری شده  و انتقال سند رسمی به فروشنده و دریافت تسهیلات لازم در زمان مقرر جلوگیری کنند.

هرچند متقاضیان تسهیلات خرید مسکن در شرایطی خاص میتوانند بدون ارائه سند رسمی نسبت به تشکیل پرونده جهت دریافت تسیهلات اقدام نمایند.

شرایط ذکر شده شامل خانه اولی ها و کسانی ست که با اوراق حق تقدم اقدام به دریافت تسهیلات نموده اند. این افراد میتوانند با مراجعه به بانک و سپرده گذاری و یا خرید اوراق حق تقدم نسبت به دریافت تسهیلات اقدام کنند ولی در زمان تحویل حتما باید ضمانت نامه ملکی معتبر (سند رسمی واحد مسکونی که خریداری شده اند) ارائه دهند.

این موضوع به این معنا می باشد که خانه اولی هایی که قصد دریافت وام مسکن را دارند باید در بانک مورد نظر به مدت یک سال مبلغی معادل نیمی از کل رقم درخواستی تسهیلات را در یکی از شعبه های بانک مسکن سپرده گذاری کنند.

به طور مثال (سپرده گذاری مبلغ ۸۰ میلیون تومان به مدت یک سال برای دریافت تسهیلات مسکن به مبلغ ۱۶۰ تومان در شهر تهران ).

املاک تهران

افتتاح حساب برای دریافت تسهیلات

برای دریافت تسهیلات وام مسکن چه سندی لازم است؟

برای افتتاح حساب به منظور سپرده گذاری به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه کنید.

برای سپرده گذاری نیازی به سند ملکی نمی باشد و همراه داشتن کارت ملی  و شناسنامه به عنوان مدارک هویتی کافی خواهد بود و میتوانند  نسبت به واریز سپرده و افتتاح حساب از این طریق اقدام نمایند.

همچنین متقاضیانی که قصد دریافت تسهیلات را از طریق اوراق حق تقدم دارند  برای دریافت تسهیلات بدون سپرده و خرید اوراق در ابتدا نیازی به سند رسمی ندارید اما  در زمان مقرر دریافت تسهیلات حتما باید سند رسمی  که در دفاتر اسناد ثبت شده است و مربوط به املاک خریداری شده است را به عنوان وثیقه ملکی معتبر به بانک ارائه دهید.

این در حالی ست که معیار ضمانت ملکی جهت دریافت تسهیلات جعاله (تسهیلات تعمیراتی) همزمان با خرید واحد های مسکونی ،به سقف ۲۰ میلیون تومان به متقاضیان ارائه میگردد.

باید بدانید که برای تحقق این امر نیازمند سند رسمی هستید و مبایعه نامه های پیرینتی و کاغذی که در بنگاه ها املاک ثبت میشوند از سوی بانک مسکن برای ارائه تسهیلات رسمیت ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *