بازار دوم برای مصالح ساختمانی(بخش دوم)

بازار دوم برای مصالح ساختمانی(بخش دوم)

تسهیلاتی که قرار است ارائه شود به وام یا هر گونه منبع نقدی دیگری در بانک وابسته نیست، بلکه از دو روش می تواند باعث آسان تر شدن شرایط ساخت مسکن برای سمت عرضه واحدهای مسکونی گردد، بانکی که تسهیلات پرداخت می نماید در شکل این طرح یا از سوی پرداخت قسمتی از بهای معامله به تولید کننده مصالح ساختمانی و به وجود آوردن این امکان که تسویه حساب سازندگان در زمان مشخصی انجام شود، به وجود آوردن این امکان که خرید اعتباری و غیر نقدی مصالح را برای آن ها به وجود می آورد و یا تنها با ضمانت تعهدات سازنده نسبت به پرداخت قسط های خرید مصالح به تولید کننده ها باعث به وجود آمدن یک کانال رسمی برای معامله های اعتباری مصالح و تجهیزات ساختمانی می گردد.

املاک تهران

جزئیاتی که در این طرح وجود دارد بیانگر این موضوع است که این طرح نیاز حداقل یک سال سازنده ها و سرمایه گذاران ساختمانی به مصالح ساختمانی بدون الزام پرداخت نمودن همه ی هزینه ی آن به صورت یکجا برای ساخت و سازها به وجود خواهد آمد. همین مسئله باعث تشویق سازنده ها برای شروع به کار پروژه های ساختمانی تازه ی آن ها به علت اجرای این مدل به حساب می آید.

به همین شکل اگر اجرای این طرح به نوعی یک بازار ثانویه برای معامله و عرضه نمودن مصالح ساختمانی و تجهیزات ساختمانی را به وجود می آورد. بازار اول در اصل همان بازاری است که در آن مصالح به صورت نقدی خرید و فروش می شوند، بدون این که نیاز باشد سازنده ها به تولید کنندها به شکل مستقیم متصل باشند. و بازار دوم بازاری است که در آن خرید مصالح به شکل غیر نقدی و اعتباری از سوی متصل شدن مستقیم سازنده ها با تولید کنندگان مصالح ساختمانی با ضمانت بانک پرداخت کننده ی تسهیلات مسکن صورت می پذیرد.

در حال حاضر نیز خرید غیر نقدی در بازار مصالح ساختمانی صورت می پذیرد، ولی تا به حال به این شکل خرید های اعتباری از یک مجرای رسمی با واسطه نهاد تضمین کننده برقرار نبوده است.  ضلع سوم در نقش تضمین کننده ی تعهداتی که دو طرف در بازار معامله های اعتباری مصالح ساختمانی دارند باعث به وجود آمدن یک کانال رسمی برای خرید و فروش مصالح میان سازنده ها و تولیدکنندگان می شود. تحقیقات بیانگر این است که اجرای این طرح حداقل 9 ویژگی بزرگ را برای قسمت عرضه و تقاضای مصالح ساختمانی و همین طور تمام بازار مسکن و اقتصاد در برخواهد داشت.

(ایجاد امکان خرید مصالح و تجهیزات ساختمانی بدون نیاز به پرداخت نقدی) در این شرایط که سازنده ها با مشکلات مالی در اثر بالا رفتن قیمت مصالح روبرو هستند، اولین ویژگی این طرح به حساب می آید. در حال حاضر سازنده ها برای خریدن مصالحی که برای پروژه های ساختمانی خود احتیاج دارند، باید حجم بسیار زیادی از منابع نقدی و سرمایه های در گردش خودشان را صرف کنند تا بتواند طرح خود را به اجرا در آورند. (امکان پیش خرید "خرید بلند مدت" مصالح ساختمانی) دومین ویژگی اجرای این طرح است. سازنده ها می توانند به واسطه اجرای این طرح، تمام نیاز خود به مصالح ساختمانی را برای اجرای پروژه ها حداقل به مدت یک سال پیش خرید و تامین کنند و در زمان اجرای عملیات ساختمانی نگران تامین مصالح و بالا و پایین شدن های قیمتی نباشند.

املاک تهران

در درجه ی سوم (کاهش میزان سرمایه در گردش مورد نیاز برای شروع پروژه های ساختمان) از مزیت های دیگر اجرایی شدن این طرح به حساب می آید. سازنده ها به علت وجود امکان خرید اعتباری مصالح ساختمانی با میزان کمتری از منابع نقدی و سرمایه در گردش می توانند پروژه های تازه را کلید بزنند. (ایجاد تحرک در صنایع بالا دست) در حال حاضر که بازار ساخت و ساز به رکودی موقتی رسیده است از ویژگی های ممتاز اجرای این طرح به حساب می آید. به واسطه ی ارتباط میان قسمت مسکن با تعداد قابل توجهی از صنایع بالا دست، به وجود آمدن تحرک در بازار ساخت و ساز باعث فعال شدن دیگر صنایعی که به این حوزه ربط دارند خواهد شد. (ایجاد امکان خرید مصالح ساختمانی با قیمت مقطوع برای پروژه های آتی و حتی پایین تر از نرخ روز به خاطر سفارش در تیراژ بالا) از ویژگی های دیگر این طرح است.

به دلیل این که با اجرا شدن این طرح حجم بسیار زیادی از مصالح ساختمانی که مورد احتیاج سازندگان به شکل انبوه و زیاد و بدون واسطه دلالان مصالح ساختمانی به تولید کننده ها سفارش داده می شود، قیمت تمام شده مصالح برای سازنده ها بسیار کمتر از خرید نقدی از بازار اول است. (رفع دغدغه نوسانی شدن قیمت ها برای سازنده ها) به دلیل به وجود آمدن امکان پیش خرید و خرید بسیار زیاد با قیمت مقطوع ششمین ویژگی اجرای این طرح است.

همین طور تولید کنندگان هم امکان پیش بینی کردن جریان نقدی در اثر فروش مصالح به سازنده ها را در شکل اجرای این طرح به دست خواهند آورد. اجرا شدن این طرح در وهله هشتم همین طور مانع از منحرف شدن بانکی قسمت مسکن به سوی بازارهای سفته بازی می گردد. ویژگی دیگر اجرایی شدن این طرح امکان تامین منابع مالی آن از سوی گردش حساب سازنده ها پیش بانک عامل یا مختص نمودن قسمتی از منابع تسهیلات ساخت مسکن برای به وجود آمدن بازار دوم معامله مصالح ساختمانی (خرید اعتباری مصالح) است.

منبع: دنیای اقتصاد

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز