اوراق تسهیلات مسکن در وضعیت نزولی

اوراق تسهیلات مسکن در وضعیت نزولی
  • منتشر شده در : ۰۳ آذر , ۱۳۹۵
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 500
  • 0

قیمت اوراق تسهیلات مسکن در معادلات روز سوم در ادامه روند نزولی خود در دامنه قمتی ۷۲۶ تا ۷۸۳ هزار ریال خرید و فروش شد که این گزارشات از طرف شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه می باشد.

با توجه به کاهش قیمت این اوراق و قرار گرفتن در دامنه هفتصد هزار ریال که در اثر افزایش عرضه اوراق تسهیلات مسکن (تسه) بوجود آمده است. روند نزولی قیمت ها با توجه به افزایش حجم عرضه این اوراق  درتابلوی اوراق تسهیلات مسکن به دنبال عرضه اوراق تسه ” آبان ماه ۹۵ ” در بازار ادامه یافت.

85

آن‌طور که پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گزارش کرده، نرخ اوراق تسهیلات مسکن در روز سوم آذر در بازار فرابورس بین ۷۲۶ تا ۷۸۳ هزار ریال در نوسان بود که کاهش قابل توجهی را نسبت به ماه‌های گذشته نشان می‌دهد.

متقاضیان خرید مسکن برای استفاده از تسهیلات باید برگه‌های پنج میلیون ریالی اوراق تسهیلات (تسه) را به قیمت روز از فرابورس خریداری کنند.

معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال ۱۳۸۹ در فرابورس ایران آغاز شده است و اکنون بیش از ۲۰ نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در بازار سرمایه معامله می‌شود.

خریداران مسکن می‌توانند با تهیه این اوراق از وام‌های تسهیلات مسکن استفاده کنند. ارزش هر برگ تسهیلات مسکن اکنون پنج میلیون ریال است.

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران ۶۰۰ میلیون ریال و در مرکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال است. شمار اوراق مورد نیاز در تهران ۱۲۰ ورقه و در مرکز استان‌ها ۱۰۰ ورقه است.

چندی پیش «محمدرضا محسنی» مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، گفت: مجموع افرادی که از سال ۱۳۸۹ تا پایان مردادماه امسال از این اوراق استفاده کرده اند به یک میلیون و ۲۰۷ هزار نفر رسیده است.

سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها از اول فروردین ۱۳۸۵ و پس از آن باشد (مشروط به استفاده نکردن از تسهیلات طرح ۹۲) از ۵۰۰ میلیون ریال به سقف‌های جدید افزایش پیدا کرده است.

سقف تسهیلات برای هر پلاک ثبتی در تهران یک میلیارد ریال و در مرکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۸۰۰ میلیون ریال است که در این صورت اوراق مورد نیاز برای تهران ۲۰۰ برگه، برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۶۰ برگه و برای سایر مناطق شهری که مبلغ آن ۶۰۰ میلیون ریال برای هر پلاک ثبتی است، ۱۲۰ برگه خواهد بود.

استفاده از این سقف‌های تسهیلاتی از محل گواهی حق تقدم و استفاده از تسهیلات مسکن صادرشده از نمادهای «آبان ۹۴» و پس از آن امکان پذیر است. پرداخت تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادر شده در نمادهای مهر ۹۴ و پیش از آن فقط تا سقف‌های تسهیلات پیشین (۵۰۰ میلیون ریال برای زوج‌ها و ۳۵۰ میلیون ریال برای سایر اشخاص) امکان پذیر خواهد بود.

متقاضیان می‌توانند از طریق خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به تعداد مورد نیاز در نمادهای آبان ۱۳۹۴ به بعد، خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن پیشین در نمادهای مهر ۱۳۹۴ و پیش از آن تا سقف‌های تسهیلات گذشته به ارزش ۳۵۰ میلیون ریال برای هر یک از زوج‌ها، خرید مابه التفاوت از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن جدید در نمادهای « آبان ۹۴» و پس از آن و همچنین پرداخت دو فقره تسهیلات برای خرید یک واحد مسکونی توسط زوج‌ها که مستلزم خرید ۶ دانگ یک واحد مسکونی از سوی آنان است، از این مزایا بهره مند شوند.

رشد اندک شاخص فرابورس

همچنین در بازار امروز فرابورس، حجم و ارزش معاملات افزایش یافت، بر این اساس، ۵۳۴ میلیون ورقه بهادار به ارزش بیش از ۳ هزار و ۸ میلیارد ریال خرید و فروش شد.

شاخص کل فرابورس نیز پس از دو روز توقف در ارتفاع ۸۳۳ واحدی، روز جاری نزدیک به یک واحد افزایش یافت و به کانال ۸۳۴ واحدی نزدیک‌تر شد.

شاخص کل فرابورس امروز با اهرم دو نماد پتروشیمی و یک نماد پالایشی اندکی افزایش یافت و در جایگاه ۸۳۳.۷ واحدی قرار گرفت.

منبع:خبر آنلاین

یک دیدگاه در “اوراق تسهیلات مسکن در وضعیت نزولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *