انواع مشاور املاک

انواع مشاور املاک

در این مقاله خواهید خواند:

انواع دفاتر املاک 

با توجه به تغیرات ایجاد شده در حرفه املاک شاهد بروز روش ها و سبک های کاری جدید در این حرفه هستیم که در مقایسه با انواع قدیمی و سنتی آن تفاوت هایی بسیار و آشکار دارد. دفاتر املاک بسته به سبک کاری خود روند اجرایی متفاوتی داشته و خرید و فروش املاک در آن ها با شیوه هایی جدید و متفاوت از گذشته انجام می گردد. به طوری که امروزه کمتر شاهد سبک های کاری قدیمی و سنتی در بازار مسکن هستیم. لذا آشنایی با انواع دفاتر املاک و نحوه کار آن ها می تواند برای متقاضیان این حرفه بسیار ضروری و مهم باشد.

 

صفحات زیر را هم حتما ببینید :

 

در حال حاضر دفاتر املاک در شهرهای بزرگ با شیوه های مختلف فعالیت می کنند و بسته به سبک کاری آن ها، انواع زیر را شامل می شوند.

  • دفاتر املاک کفی
  • دفاتر املاک سنتی
  • دپارتمان املاک

در این میان دفاتر املاک کفی که معمولا بر خیابان های اصلی قرار دارند به سبب قدیمی بودن سبک کاری آن ها تقریبا از میان برداشته شده است. امام دفاتر املاک سنتی و دپارتمان ها را شاهد هستیم که روند کاری آن ها با یکدیگر بسیار متفاوت بوده و شرایط درآمد آن ها نیز متفاوت است.

انواع دفاتر املاک 

دفاتر املاک سنتی

این دسته از دفاتر املاک بر اساس شیوه های قدیم مدیریت شده و به عبارتی با روند مشتری گرایی مشغول فعالیت اند. به طوری که بدون استفاده چندان از تکنوژی های امروزی فایل های افراد محلی و نزدیک به دفتر را خرید و فروش کرده و پا را فراتر نمی گذارند. در این دسته از دفاتر املاک تعداد نیرو ها معدود بوده و افراد کمی در کنار یکدیگر مشغول فعالیت اند. به عبارتی تمام معاملات ملکی در همه دسته بندی های آن توسط این دو سه نفر انجام شده و مسئولیت افراد و نوع معاملاتی که باید مدیریت کنند، از یکدیگر تفکیک نشده است.

برای این دسته از املاک سابقه فعالیت و زمان تاسیس بنگاه، تاثیر بالایی بر میزان درآمد مشاوران دارد. چرا که بنگاه در میان افراد محل شناخته شده و می تواند شرایط مناسبی برای رجوع و سپردن ملک برای آن ها فراهم آورد. املاک سنتی با شیوه های قدیمی اقدام به فعالیت کرده و در مقایسه با دفاتر املاک جدید حجم کاری پایین تری را مدیریت می کنند. لذا به سبب حجم کاری و فایل های کمتر درآمد کمتری را نیز برای آن ها شاهد هستیم. این دسته از دفاتر معمولا توسط افراد قدیمی این حرفه مدیریت شده و با شیوه های سنتی و قدیمی نیز مدیریت می شوند.

دپارتمان املاک

دپارتمان معنای بخش سازمان یافته اداری می باشد.

تغییرات ایجاد شده در روند کاری دفاتر املاک ساختار آژانس های املاک را به کلی تغییر داده و امروزه شاهد دپارتمان املاک در شهر های بزرگ هستیم. دپارتمان های املاک بر خلاف دفاتر املاک سنتی از شیوه های نوین و با استفاده از تکنولوژی های امروزی فعالیت کرده و سبک کاری آن ها از جهات مختلف متفاوت با دفاتر املاک سنتی می باشد. به عنوان مثال در دپارتمان املاک بر خلاف دفاتر املاک سنتی، افراد بسیاری شامل مشاوران مبتدی تا حرفه ای، مدیران قرارداد و مدیران داخلی، منشی و مدیر شعبه مشغول به کار هستند و هر یک وظیفه ای مشخص را پیش می برد.

فرق دپارتمان با املاک

به طور کلی می توان تفاوت های زیر را برای دفاتر املاک سنتی و دپارتمان های املاک یادآور شد. 

ساختار و ظاهر دپارتمان املاک

همان طور که گفته شد دفاتر املاک سنتی توسط تعداد افراد معدودی مدیریت شده و در بسیاری از مواقع همه جوانب کار و مسئولیت های مختلف آن توسط یک شخص خاص انجام می شود. اما در نقطه مقابل این ماجرا دپارتمان های املاک را شاهد هستیم که برای هر رنج و هر نوع معامله ای شخصی مشغول به کار بوده و مسئولیت خاص خود را پیش می برد. به عبارتی در دپارتمان های املاک تفکیک مسئولیت به طور کامل انجام شده و افراد در ساختاری کاملا مشخص و نظام یافته کار می کنند.

تفکیک مسئولیت ها بر اساس میزان تخصص 

به طور کلی دفاتر املاک سنتی، تفکیک مسئولیت ندارند و نیروها بر اساس تخصص آن ها بکار گرفته نمی شوند. اما بر خلاف این دسته از املاک، در دپارتمان ها تفکیک مسئولیت به خوبی انجام شده و تمامی افراد بر اساس تخصص خود فعالیت می کنند. به طوری که افراد با تجربه در مسئولیت های مدیریتی و افراد تازه کار و مبتدی در رنج های مختلف فروش و یا اجاره فعالیت می کنند. این روند و ساختار در دپارتمان های املاک کمک بزرگی به موفقیت آژانس های املاک کرده است. چرا که تخصص افراد در معاملات بزرگتر و مهم تر می تواند معاملات بالاتری را رقم زند، لذا موفقیت آژانس نیز تامین خواهد بود.

نحوه فایل یابی املاک

نحوه فایل یابی املاک

در دفاتر املاک سنتی به طور معمول فایل یابی نیز به شیوه سنتی و با مراجعه مشتری صورت می گیرد. به طوری که افراد محلی و یا آشنایان فرد برای خرید و فروش و یا رهن و اجاره ملک خود، به این دفاتر مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه می دهند. اما در دپارتمان های املاک فایل یابی املاک با استفاده از روش های نوین بازاریابی املاک صورت گرفته و بازدهی بالایی را نیز برای این دسته از آژانس های املاک به همراه دارد. مشاوران در دپارتمان های املاک از روش هایی همچون جمله بازاریابی اینترنتی، تبلیغات در اینستاگرام، تلگرام، دیوار و سایر موارد استفاده می‌کنید تا فایل های مناسب رنج خود را بدست آورند.

در همین رابطه بخوانید:

آموزش فایل یابی در مشاور املاک

بهبود خدمات مشتریان با استفاده از رویکرد CRM

یکی از تفاوت هایی که دفاتر املاک سنتی با دپارتمان املاک دارند امکان استفاده از (Customer Relationship Management_مدیریت ارتباط با مشتری) و بهبود خدماتشان می باشد. دفاتر املاک سنتی با گذشت زمان و بیشتر شدن سابقه مشاور شرایط بهتری به لحاظ درآمد خواهند داشت. اما این فرایند زمان بر بوده و برای شرایط رقابتی بازار مناسب نمی باشد. در این میان CRM و رویکرد آن می تواند برای دپارتمان املاک موثر واقع شود و اعتبار بالایی را برای آژانس فراهم آورد.

رویکرد CRM بر این اصل استوار است که اگر ارتباط خوب و موثری با مشتری برقرار کنید، و اگر بتوانید از این راه ارتباطی به خوبی استفاده کنید، موفق خواهید شد در زمان مناسب فایلی مناسب از مشتری بدست آورده یا ملکی را به وی بفروشید و در نهایت معامله ای دیگر را با مشتری سابق خود رقم زنید.

محدوده کاری

دفاتر املاک سنتی به سبب استفاده از روش های قدیمی برای جذب مشتری به ناچار محدوده فعالیت آن ها کوچکتر بوده و لذا گستردگی کمتری را برای آن ها شاهد هستیم. اما دپارتمان املاک با استفاده از روش های جدید که در بالا به آن ها اشاره شد، فایل های متعددی در محدوده وسیع تری از منطقه را در اختیار دارند که می تواند برای آن ها و درآمدشان نقطه قوتی به شمار رود. نکته ای که باید دفاتر املاک در شهر های کوچکتر مد نظر داشته باشند این است که تا چه اندازه امکان این گستردگی وجود دارد؟ لذا توصیه می شود در صورتی که امکان گسترده کردن وسعت محدوده کاری وجود دارد اقدام به تاسیس دپارتمان املاک شود و در غیر این صورت دفاتر سنتی مقرون به صرفه بوده و می تواند پاسخگوی نیاز منطقه باشد.

رنج بندی فعالیت مشاوران

رنج بندی فعالیت مشاوران

بر خلاف دفاتر سنتی که اکثر مسئولیت ها برعهده یک یا چند نفر خاص می باشد در دپارتمان املاک این موضوع به گونه ای حرفه ای سازمان یافته است. به طوری که هر مشاوری در رنج کاری مشخصی مشغول بوده و به همین سبب به گونه ای حرفه ای می تواند خدمات مربوطه را ارائه دهد. به طور قطع حرفه ای بودن و تاثیر آن بر مشتری می تواند شما را به عنوان مشاور به سرانجام اهدافتان نزدیکتر کند.

برخورداری از اتاق قرارداد

بر خلاف دفاتر سنتی، دپارتمان املاک از بخشی مجزا به عنوان اتاق قرارداد برخوردار می باشد که به سبب تمرکز مدیر قرارداد و مشاور در زمان تنظیم قرارداد، کمک شایانی به روند کاری آن ها کرده است. این اتاق که فضایی مجزا از بخش های دیگر دفتر املاک دارد موجب شده تا گفتگو با دیگر مشتریان همزمان با تنظیم قرارداد ها امکان پذیر باشد و تداخلی در روند هیچ کدام ایجاد نشود. به عبارتی با این تقسیم بندی و امکانات در نظر گرفته شده همزمان می توان بخش های مختلف کار را مدیریت کرد. 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (5 رای)