افزایش ۴۲ درصدی قیمت مسکن در تهران

افزایش ۴۲ درصدی قیمت مسکن در تهران

بر اساس اعلام دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در اسفند ماه ۹۸متوسط قیمت مسکن در تهران به متری ۱۵ میلیون و ۶۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان رسید که بیانگر رشد ۴۲.۲ درصدی نسبت به اسفند ۹۷ است.


طبق گزارش بدست آمده از دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، تعداد مبایعات در اسفند ماه ۹۸ در تهران، ۱۰ هزار و ۲۴۲ فقره اعلام شد در حالی که در اسفند ۹۷، ۱۳ هزار و ۳۳ فقره و در بهمن ۹۸، نیز ۱۳ هزار و ۵۵۰ فقره مبایعه نامه به ثبت رسید.

بر این اساس در اسفند ۹۸، نرخ رشد معاملات مسکن نسبت به بهمن ماه ۹۸ «منفی ۲۴.۴ درصد» و نسبت به ماه مشابه سال ۹۷ نیز «منفی ۲۱.۴ درصد» بوده است.

همچنین متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در اسفند ۹۸ در تهران، ۱۵ میلیون و ۶۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان بوده؛ در حالی که این شاخص در اسفند ۹۷ متری ۱۱ میلیون و ۹۳ هزار و تومان و در ماه قبل از آن (بهمن ۹۸) متری ۱۴ میلیون و ۴۰۵ هزار و ۷۰۰ تومان بوده است.

بنا بر این نرخ رشد متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در اسفند سال قبل نسبت به اسفند ماه سال ۹۷، مثبت ۴۲.۲ درصد و نسبت به ماه قبل از آن (بهمن ۹۸) مثبت ۸.۷ درصد بوده است.

گرانترین و ارزانترین مناطق پایتخت:

مناطق ۱، ۳، ۲ و ۶ به ترتیب با متری ۳۳ میلیون میلیون و ۲۱۷ هزار و ۸۰۰ تومان، ۲۷ میلیون و ۶۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان، ۲۳ میلیون و ۳۶۵ هزار تومان و ۲۱ میلیون و ۷۴۳ هزار تومان در اسفند ماه به عنوان گرانترین مناطق پایتخت تعیین شده اند.

از طرفی منطقه ۱۸ با متوسط هر متر مربع ۷ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۴۰۰ تومان و منطقه ۱۷ با متری ۷ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان در معاملات مسکن اسفند سال ۹۸ جزو ارزانترین مناطق تهران بوده اند.

همچنین ۷ منطقه ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ با میانگین قیمت سایر مناطق ارزان قیمت تهران نیز بین متری ۸ تا کمتر از ۱۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده اند.

پر معامله‌ترین مناطق پایتخت:

بر اساس گزارش‌های مرکز آمار ایران در سال ۹۷، منطقه ۵ و ۲ تهران به ترتیب با داشتن هزار و ۶۰۳ و هزار و ۲۳ فقره معامله به عنوان پرمعامله‌ترین منطقه پایتخت شناخته شده است و منطقه ۱۹ و ۹،نیز به ترتیب با داشتن ۴۹ و ۹۷ فقره معامله به عنوان کم معامله ترین مناطق برآورد شده اند.

همچنین ۷ منطقه ۱۲، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۲۰، ۲۱ و ۲۲ نیز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ فقره معامله مسکن به ثبت رسانده اند.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز