افت ۲۴ درصدی معاملات در آخرین ماه از سال 1398

افت ۲۴ درصدی معاملات در آخرین ماه از سال 1398

بنابر آمار دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، معاملات مسکن در شهر تهران در اسفند ماه ۱۳۹۸ در مقایسه با بهمن ‌ماه ۲۴ درصد کاهش داشته است.


ارزانترین قیمت مسکن شهر تهران در آخرین ماه از سال ۱۳۹۸ با میانگین قیمت هر متر به ترتیب:

منطقه ۱۸  با ۷.۴ میلیون تومان

منطقه ۲۰ با ۷.۵ میلیون تومان 

منطقه ۱۷  با ۷.۹ میلیون تومان

از طرفی نیز پایین ترین میانگین قیمت مسکن در شهر تهران اختصاص دارد به ترتیب به مناطق ۱۸، ۲۰، ۱۷، ۱۶، ۱۹ و ۱۵

بر اساس آنچه وزارت راه و شهر سازی اعلام کرده در شهر تهران میانگین قیمت مسکن در اسفندماه سال گذشته به ۱۵ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان رسید، حدود ۵۶ درصد معاملات در بین واحدهای کمتر از میانگین انجام شد.

مناطق ۱۸،20،17و16 به ترتیب با میانگین ۷ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان، ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ۷ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان و ۸ میلیون و ۲۶۵ هزار تومان کمترین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی به این مناطق اختصاص یافت.

مقایسه  قیمت هر متر مربع آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه تهران در اسفند ماه نشان می‌دهد، بیشترین متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی نیز به :

منطقه 1 با ۳۳ میلیون و ۲۱۷ هزار تومان 
منطقه ۳ با ۲۷ میلیون و ۱۶۳ هزار تومان 
 منطقه ۲ با ۲۳ میلیون و ۳۶۵ هزار تومان
 اختصاص یافت.

خانه های متری ۹ تا ۱۰.۵ میلیون در صدر معاملات

طبق گزارش بانک مرکزی از معاملات انجام شده در بهمن ماه ۱۳۹۸ واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۹ تا ۱۰.۵ میلیون تومان به ازای هر متر مربع با سهم ۱۰.۵ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات در شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند و دامنه قیمتی ۱۰.۵ تا ۱۲ و ۷.۵ تا ۹ میلیون تومان در هر متر مربع به ترتیب با سهم ۱۰.۲ و ۹.۷ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

معاملات سفته بازانه در مناطق شمالی در اسفند ماه

در سال گذشته سطح معاملات و قیمت در مناطق جنوبی تهران نسبت به مناطق شمالی بیشتر بود از طرفی نیز در آخرین ماه از سال گذشته که با شیوع ویروس کرونا همراه بود سطح معاملات و قیمت در مناطق جنوبی تهران از ثبات بیشتری نسبت به مناطق شمالی برخوردار بود .  که نشان دهنده حضور پررنگ سفته بازان و دلالان در این مناطق است

در حالی که میانگین رشد ماهیانه قیمت مسکن شهر تهران در آخرین ماه از سال گذشته ۸.۷ درصد بوده در منطقه یک قیمت مسکن معادل ۱۶.۵ درصد طی یک ماه افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که متوسط قیمت خانه در منطقه ۱۶ بالغ بر ۰.۴ و در منطقه ۱۷ معادل ۱.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

افت ۲۴ درصدی معاملات

در اسفندماه سال ۱۳۹۸ بازار مسکن رونق چندانی نداشت و معاملات نسبت به بهمن ماه ۲۴ درصد کاهش پیدا کرد. این در حالی است که معمولاً در اسفند ماه سال های قبل شاهد افزایش معاملات نسبت به بهمن ماه بودیم. با این حال بازار مسکن پایتخت از رشد قیمت‌ها بی‌نصیب نماند و میانگین قیمت مسکن شهر تهران نسبت به بهمن ماه ۸.۷ درصد و نسبت به اسفند ماه سال قبل ۴۲ درصد بالا رفت. این بالاترین نرخ رشد ماهیانه از اردیبهشت ماه تا کنون بوده است.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)