اخبار مسکن و املاک تهران |

اخبار مسکن و املاک تهران

اخبار مسکن و املاک تهران
  • منتشر شده در : ۰۹ اردیبهشت , ۱۳۹۵
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 2752
  • 0

اخبار املاک و مسکن تهران

اخبار مسکن در فروردین ماه ۹۵ حاکی از این است که قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل ۵.۹ درصد ارزان‌تر و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴.۳ درصد گران‌تر شد.

به گزارش ایسنا، آخرین آمار مسکن شهر تهران که توسط بانک مرکزی ارایه شده نشان می‌دهد رشد ۷.۵ درصدی قیمت مسکن که در اسفندماه ۹۴ نسبت به ماه قبل اتفاق افتاد ادامه نیافته و قیمت‌ها در فروردین تقریبا به متوسط ماه‌های دی و بهمن ۹۴ بازگشته است. متوسط قیمت مسکن شهر تهران در ماه‌های دی و بهمن به ترتیب ۳۸ و ۳۹.۲ میلیون ریال بود که در اسفندماه ۷.۵ درصد اوج گرفت و به ۴۲.۱ میلیون ریال رسید اما در فروردین مجددا با کاهش همراه شد و ۳۹.۹ میلیون ریال شد.

جدول زیر مظنه قیمت واحدهای مسکونی معامله شده نوساز شهر تهران در فروردین ماه را نشان می‌دهد:

محله متراژ قیمت (تومان)
راه آهن ۴۰ متر ۱۰۷ میلیون
هاشم آباد ۵۱ متر ۱۳۲ میلیون
هاشمی ۶۴ متر ۱۷۴ میلیون
حکیمیه ۷۰ متر ۱۹۶ میلیون
تهرانپارس ۶۲ متر ۱۹۹ میلیون
افسریه ۷۴ متر ۲۲۸ میلیون
بلوار ابوذر ۷۳ متر ۲۶۳ میلیون
شمس آباد ۸۰ متر ۴۰۰ میلیون
گرگان ۱۱۰ متر ۴۳۰ میلیون
مجیدیه ۱۲۱ متر ۵۵۰ میلیون
جمهوری ۱۱۷ متر ۵۷۰ میلیون
گیشا ۸۰ متر ۵۹۲ میلیون
جنت آباد ۱۰۵ متر ۶۴۰ میلیون
دروس ۷۳ متر ۷۳۰ میلیون
نارمک ۱۲۴ متر ۸۰۰ میلیون
ولنجک ۱۱۵ متر یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون

بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت واحدهای قدیمی‌ساز بین ۷ تا ۱۳ سال بسیار کمتر از واحدهای نوساز است. اگر قصد دارید در تهران خانه ای با قیمت کمتر از متری ۲ میلیون تومان بخرید باید بیشتر در محله های جنوب غرب، جنوب و جنوب شرق تهران به دنبال خانه های با قدمت ۷ سال و بالاتر بگردید.

گزارش‌های میدانی از بازار املاک پایتخت نشان می دهد در محله های دامپزشکی، بریانک، مهرآباد جنوبی، آذری، گمرک، شمشیری، زنجان، سلسبیل، شبیری، هاشمی، کارون، جوادیه، یافت آباد، عبدل آباد، خلیج فارس در جنوب غرب و محله های خاک سفید، افسریه، مسعودیه، مشیریه، کیانشهر، آهنگ، اتابک، بی سیم، سلیمانیه، شوش، در شرق تهران می توان خانه هایی با قیمت کمتر از ۲ میلیون تومان در هر متر مربع خریداری کرد.

مسکن در جنوب پایتخت روزهای باثباتی را از نظر قیمت سپری می‌کند و هم‌چنین مشتریان هنوز با بازار آشتی نکرده‌اند. با این وجود خرید و فروش در جنوب پایتخت مقدار اندکی نسبت به شمال آن بیشتر است؛ چرا که قیمت‌ها با توان خرید متقاضیان تناسب بیشتری دارد.

حسام عقبایی رییس اتحادیه املاک تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در فروردین ماه ۱۳۹۵ شاهد ثبت ۶ هزار و ۳۹۰ قرارداد خرید و فروش مسکن در شهر تهران بودیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶.۳ درصد رشد داشت؛ چرا که در فروردین ماه ۱۳۹۴ تعداد قراردادهای خرید و فروش شهر تهران ۵ هزار و ۹۸۹ مورد بود.

او البته گفت که بازار معاملات کل کشور در فروردین چنگی به دل نزد و نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت. در فروردین ماه ۱۳۹۵ در کل کشور ۳۴ هزار و ۹۲ قرارداد خرید و فروش امضا شد؛ حال آن‌که در فروردین ۱۳۹۴ این رقم ۵۲ هزار و ۵۴۰ مورد بود که نشان از کاهش ۳۵ درصدی معاملات کشور در فروردین ۹۵ نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

با این وجود رییس اتحادیه امیدوار است در شش ماهه دوم سال جاری شاهد رونق به مفهوم واقعی در بخش مسکن باشیم و مبنای این ادعا را گزارشات میدانی از افزایش حجم مراجعات به دفاتر مشاور املاک تهران و نیز کل کشور می‌داند.

با این وجود برآوردها از عرضه ۲۵۰ هزار واحد خالی مسکن در شهر تهران، کند بودن روند پر شدن این واحدها، نبود برنامه‌ای برای ورود واحدهای خالی به بازار اجاره و بازار بی‌رمق خرید و فروش به دلیل حباب قیمت‌ها پیش‌بینی از رونق بازار مسکن شهر تهران در آینده نزدیک را با اما و اگر مواجه می‌کند.

اخبار روز مسکن

املاک تهران در سال گذشته پیش‌بینی کرد که تحولات در فضای اقتصادی کشور و همچنین افزایش تسهیلات اعطایی بانک‌ها در حوزه مسکن تهران می‌تواند موجب رونق در این بخش شود، اولین پیش بینی آن در سال ۹۵ نیز حاکی از تدوام رونق در بازار معاملات مسکن است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که در فروردین‌ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی در شهر تهران به ۵۹.۱۸ واحد رسیده که بیانگر رشد ۲۰.۴ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

همچنین متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در تهران حدود چهار میلیون تومان بوده که در مقایسه با فروردین‌ماه سال گذشته ۴.۳ درصد رشد دارد.

در ماه مورد بررسی از میان مناطق ۲۲‌گانه تهران نیز بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده حدود ۸.۵ میلیون تومان و متعلق به منطقه یک و کمترین آن با حدود دو میلیون تومان به منطقه ۱۸ اختصاص دارد.

این گزارش حاکی از آن است که در اولین ماه سال جاری شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران حدود ۹.۸ و در کل مناطق شهری نزدیک به ۱۱.۱ درصد شد دارد. آن‌طور که بانک مرکزی توضیح داده است ماهیت قرار‌دادهای اجاره مسکن که غالبا یک ساله تنظیم می‌شود و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای آن از سیاست‌های کنترلی و مهار تورم، موجب رشد متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شد.

با توجه به افزایش حجم معاملات و متوسط قیمت هر متر خانه نسبت به فروردین سال قبل، بانک مرکزی اینگونه تحلیل کرده که هرچند در فروردین‌ماه سال جاری حجم معاملات مطابق روال همه ساله و تحت تاثیر تعطیلات نوروز با کاهش محسوسی نسبت به اسفندماه مواجه شده، اما با این حال رشد معاملات در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حکایت از تداوم رونق معاملات حاکم شده بر بازار مسکن از ابتدای زمستان سال گذشته دارد.

این در حالی است که بانک مرکزی پیش تر نیز از به رونق افتادن بازار مسکن تهران در سال جاری خبر داده بود. دلیل این بانک برای این پیش بینی این بود که با توجه به ثباتی که در متغیرهای کلان اقتصادی حاکم شده و از سویی دیگر تسهیلات جدیدی که در حوزه مسکن از طریق شبکه بانکی عرضه شده است می تواند عامل تحرک و رونق در بازار مسکن تهران باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *