اخبار مسکن : ثبات قیمت در بازار مسکن در سال ۹۵

اخبار مسکن : ثبات قیمت در بازار مسکن در سال ۹۵
  • منتشر شده در : ۲۰ بهمن , ۱۳۹۴
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 7327
  • 0

گفته می شود مالکان دیگر نمی‌توانند هر نوع کیفیت و قیمتی را به بازار مسکن دیکته کنند.
یک کارشناش مسکن گفته شرایط بخش مسکن تغییر کرده است. اگر در سال‌های گذشته ساخت مسکن با هر نوع کیفیت و قیمت مشتری خودش را داشت، امروز دیگر آن شرایط حاکم نیست و با توجه به حجم بالای خانه‌های خالی و نبود مشتری، کیفیت برای مشتریان مهم شده است. لذا مالکان دیگر نمی‌توانند قیمت‌ها را به آسمان برسانند و انتظار مشتری داشته باشند.
حجم بازار مسکن بزرگ‌تر از آن است که سازندگان بتوانند قیمت‌ها را به دلخواه خود تعیین کنند؛ چرا که انحصار به شکل سابق در بخش مسکن وجود ندارد.
طبق گزارش ها روی دست ماندن یک میلیون ۴۰۰ هزار خانه خالی در کشور ناشی از هجوم بی‌سابقه به سمت تولید مسکن طی یک دهه گذشته است و همه نهادهای اقتصادی و غیراقتصادی به بخش مسکن آمده و در رکود مسکن گیر کرده اند. بنابراین در حال حاضر رونق یعنی انجام معاملات، نه این‌که قیمت‌ها از متری ۴ میلیون به متری ۸ میلیون تومان برسد؛ چرا که اصلا ظرفیت افزایش قیمت وجود ندارد. لذا انتظار پرش قیمت در آینده دور از ذهن است.
بنا به گفته ی کارشناسان اگر پول ارزان قیمتی به اقتصاد کشور بیاید می‌تواند خیلی بخش‌ها از جمله مسکن را تغییر دهد.
طبق نظر کارشناسان ثبات ارزش پولی ملی در سرمایه‌گذاری مهم است و با این نرخ تورم ریسک سرمایه‌گذاری در ایران بالا است. لذا تا زمانی که تورم کنترل نشود نمی‌توان انتظار داشت سرمایه‌گذاران خارجی به ایران بیایند. در نتیجه اقتصاد تکان نمی‌خورد و بخش مسکن هم رونق نخواهد گرفت.
ممکن است با افزایش معاملات قیمت‌ها کمی افزایش یابد اما قطعا متورم نخواهد شد بلکه مقدار اندکی افزایش می‌یابد.

اخبار جدید مسکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *