احتمال جهش قیمت مسکن در سال۹۸ وجود دارد؟

احتمال جهش قیمت مسکن در سال۹۸ وجود دارد؟
  • منتشر شده در : 24 اسفند , 1397
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 980
  • 0

برآورد پیشرفت یک ساله سه بازار حریف یعنی مسکن، سکه و ارز نشان دهنده ی آن است که مسکن از دو بازار دیگر عقب مانده در صورتی که پیشرفت ۸۰ درصدی نرخ در ۱۰ ماهه ۱۳۹۷ دقیقا به همین اندازه از سکه و ارز جا مانده است.

نرخ مسکن از فروردین ماه سال ۱۳۹۵ یعنی وقتی که ثبات نسبی بر اقتصاد کشور ایران حاکم بود تا ماه بهمن امسال پیشرفت ۱۴۹ درصدی نرخ را برای خود ثبت کرده است. ماه فروردین ۱۳۹۵ متوسط نرخ هر متر مربع مسکن پایتخت سه میلیون و ۹۹۰ هزار تومان بود که ماه فروردین سال جاری به متری ۵ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان و ماه بهمن سال آتی به ۹ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید. بازبینی نرخ مسکن از ماه فروردین امسال تا ماه میانی زمستان سال جاری پیشرفت ۸۰ درصدی را نشان می دهد. این رقم دقیقا ۸۴ درصد کم تر از بازارهای سکه و ارز ذکر شده که متخصصان دلیل آن را عدم گنجایش بازار مسکن بیان کرده اند. توان طرف خریدار مسکن خیلی کم تر از نرخ های فعلی است. از طرف دیگر مسکن کالایی بزرگ به شمار می رود و برای معامله ی آن باید ارقام بالایی پرداخت کرد؛ خصوصیتی که پاشنه آشیل این کالا در مقایسه با سکه و ارز بوده است.

همچنین نرخ دلار از ماه فروردین سال ۱۳۹۵ تا ۱۹ اسفند ماه سال جاری پیشرفت ۲۷۴ درصدی را به اثبات رسانده است. دلار نیز از فروردین سال ۹۷ تا ۱۹ ماه اسفند ۱۶۴ درصد پیشرفت داشته که دقیقا با پیشرفت یک ساله سکه مساوی است، با این وجود در متوسط سه ساله، کم تر از سکه قرار دارد. دلار در ماه فروردین سال ۱۳۹۵ بالغ بر۳.۵۰۰ هزار تومان بود، در فروردین ماه سال گذشته به ۸۰۰.۳ هزار تومان رسید، همچنین در فروردین سال جاری ۴و۹۵۰ تومان قیمت داشت و ۱۹ اسفند سال جاری بالغ بر ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد.

املاک تهران

ولی بیشترین میزان پیشرفت در سه ساله اخیر به سکه بهار آزادی مرتبط بود که افزایش ۳۴۰ درصدی نرخ را از ماه فروردین سال ۱۳۹۵ تا الان به خود اختصاص داده است. نرخ این فلز باارزش در ماه فروردین سال ۱۳۹۵ یک میلیون و ۲۱ هزار تومان بوده که در ماه فروردین سال گذشته به یک میلیون و ۱۹۷ هزار تومان، ماه فروردین سال جاری به یک  میلیون و ۷۰۳ هزار تومان و ۱۹ ماه اسفند امسال به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. این رقم ها بیانگر آن است که سکه در یک سال اخیر ۱۶۴ درصد و سه سال قبل ۳۴۰ درصد افزایش  داشته است.

در کل می توان بیان کرد که بازار مسکن وضعیت مناسب درمقایسه با سکه و ارز ندارد. از طرفی با زیاد شدن خریدار در قسمت کوچک متراژ و از طرفی دیگر با مازاد عرضه در قسمت بزرگ متراز روبرو است. در این وضعیت به علت پیشرفت ۸۰ درصدی نرخ در ۱۰ ماه پایانی، خریداران اصلی خود را از دست داده اند و خرید و فروش های پایتخت در ماه بهمن سال جاری به ۹۳۰۰ فقره رسید که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته ۴۹ درصد کم تر شده است. همچنین در فاصله ۱۱ ماهه پایین آمدن ۳۲ درصد به اثبات رسیده است. همچنین پایان سال قبل پیشرفت مسکن تقریبا نصف دو بازار رقیب بود و پیش بینی برخی متخصصان مبنی بر این که نرخ مسکن با سکه و ارز برابر می شود درست بیان نشده بود. البته بیشتر پیش بینی ها مبنی بر این بود که نباید انتظار داشت نرخ مسکن با پیشرفت ارز و طلا برابر شود؛ بلکه در حال حاضر گرفتار حباب نرخ شده و از این به بعد به دوره ی رکودی وارد خواهد شد.

پیش بینی از مسکن سال آینده

نتیجه سه پیش بینی از طرف سه متخصص بازار مسکن بیانگر آن است که نرخ مسکن در سال آینده تقریبا قمت تورم خواهد داشت و افزایش نخواهد کرد.

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره ی موقعیت بازار مسکن در سال آینده بیان کرد: بعد از انقلاب اسلامی در سال های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ با جهش قیمت مسکن مواجه بودیم که چهار مؤلفه اصلی بورس، طلا، حامل انرژی و ارز باعث این اتفاق شد. در حال حاضر که قابلیت خریداران کم شده افزایش نرخ مطلق رخ نمی دهد. با پیشرفت قیمت تورم می توان پیشرفت نرخ مسکن را پیش بینی کرد ولی در سال آینده کم تر از قیمت تورم خواهد بود.

سلمان خادم المله، متخصص اقتصاد مسکن، واکنش بازار مسکن در مقایسه با زیاد شدن نرخ را خنثی می داند و اعتقاد دارد: « با توجه به این که اقتصاد ما تحت تاثیر تحریم ها قرار دارد اگر شرایط سخت تر شود ممکن است قیمت اسمی مسکن افزایش پیدا کند ولی هر چقدر قیمت بالا برود رابطه معکوس با حجم معاملات پیدا می کند و خرید و فروش از این مقدار هم کمتر خواهد شد. لذا با توجه به این که در هر بخشی قیمت، محصول عرضه و تقاضا است بعید می دانم قیمت مسکن در سال آینده بالاتر از نرخ تورم برود.»

املاک تهران

محمد مهدی مافی، متخصص بازار مسکن همچنین اعتقاد دارد که اگر سیاست های لازم برای جذب نقدینگی قسمت خصوصی در بخش ساخت و ساز گرفته شود قادر بود روند پیشرفت نرخ مسکن را کنترل کرد؛ ایشان نیز بازار مسکن را ماهیتا تابع عرضه و تقاضا می داند و می گوید اگر سرمایه به بازار مسکن هجوم آورد عرضه تقریبا یک دهم تقاضا است. او می گوید: «ابتدا باید از نظر سیاسی تا حد ممکن ذهنیت بحران در اذهان مردم آرام شود. ما طی دهه های اخیر بحران های بزرگ تر از شرایط کنونی را هم پشت سر گذاشته ایم، لذا مردم باید اطمینان پیدا کنند که قطعا از این برهه هم عبور می کنیم.»

آمار بانک مرکزی از دگرگونی های بازار مسکن پایتخت در ماه بهمن سال جاری نشان دهنده ی آن است که میانگین نرخ معامله ی یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی خرید و فروش شده از راه بنگاه های خرید و فروش ملکی پایتخت ۹ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بود که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۷ درصد و ۸۵.۱ درصد رشد کرده است. در این ماه نیز شمار خرید و فروش آپارتمان های مسکونی پایتخت به بیشتر از ۹۳۰۰ واحد رسید که در مقایسه با ماه گذشته ۳۹ درصد رشد کرده است، ولی در مقایسه با ماه مشابه سال ۱۳۹۶ ۴۹.۲ درصد کاهش را نشان می دهد.

منبع اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *