گرانترین و ارزانترین شهرهای جهان برای زندگی

دسته بندی ها: اموزشی

گرانترین و ارزانترین شهرهای جهان برای زندگی

در این مقاله خواهید خواند:

هزینه زندگی در کشورهای مختلف

گروه مطالعاتی مجله اکونومیست، بر اساس معیارهایی مشخص و تعیین شده هر ساله کشورهای جهان را مورد بررسی قرار داده و اسامی گران‌ترین و ارزانترین شهرهای دنیا را منتشر می‌کند. این گروه مطالعاتی هزینه های مربوط به خوراک، مسکن، درمان و آموزش را در مقایسه با درآمد افراد در نظر داشته و بر اساس آن شهرهای مختلف را مورد بررسی قرار می دهد.

با توجه به گزارشات منتشر شده طی سال های گذشته کشورهای آسیایی و اروپایی شرایط مناسبی از نظر میزان هزینه های زندگی نداشته و با افزایش همراه بوده است. به طوری که برخی کشور ها در میان رده بندی انجام شده به رده های بالاتر منتقل شده و به عبارتی شرایط زندگی در این کشورها و شهر ها بهبود یافته است اما در برخ شهرهای دیگر این روند کاملا متفاوت بوده و شاهد سخت شدن شرایط زندگی در آن ها هستیم.

در مجموع معیارهایی که برای مقایسه شهرها انتخاب می‌شود عبارت است از:

  • هزینه مواد مصرفی مانند مواد غذایی، نوشیدنی‌ها، پوشاک، سوخت
  • سطح کمک‌های دولتی
  • هزینه درمان
  • هزینه تفریح
  • هزینه آموزش
  • نرخ اجاره‌بهای خانه ها
  • هزینه‌های حمل و نقل
  • میزان تورم
  • شرایط سیاسی کشورها

گرانترین شهرهای دنیا

گرانترین شهرهای دنیا از نظر هزینه های زندگی

با توجه به موارد ذکر شده و شرایط مختلف در کشورهای جهان برخی از شهرها دارای شرایط دشوارتری برای زندگی و تامین هزینه ها می باشند که از جمله آن ها می توان به پاریس، سنگاپور و هنگ کنگ اشاره کرد.

این شهرها طی سالیان متمادی رتبه های بالا و گران دنیا را به خود اختصاص داده اند به طوری که پاریس پایتخت فرانسه از سال 2003 جزوگرانترین شهرهای بوده است. زندگی در پاریس در مقایسه با دیگر شهرهای فرانسه هزینه های بالاتری را در بر داشته و برای بسیاری از افراد با درآمد پایین امکانپذیر نمی باشد. در پاریس بسیاری از افراد سطح درآمدی نسبتا خوبی داشته اما با توجه به اجاره نشین بودن افراد بخش زیادی از درآمد افراد و خانواده ها صرف این ورد می شود لذا توانایی افراد برای بهبود کیفیت زندگی و تفریح کاهش می یابد. 

پاریس

سنگاپور نیز یکی از گرانترین شهرهای دنیا می باشد که در صدر این رتبه بندی قرار دارد. این کشور که در جنوب شرقی آسیا قرار گرفته است از نظر اقتصاد و سطح درآمدی افراد شرایط بسیار خوبی داشته و از نظر آموزش و مراکز دانشگاهی نیز در سطح جهانی مطرح می باشد. اما مانند سایر کشورهای گران میزان هزینه های زندگی از جمله هزینه مسکن و هزینه خوراک بالا بوده و بخش زیادی از درامد افراد را به خود اختصاص داده است.

سنگاپور

علاوه بر پاریس، سنگاپور و هنگ کنگ می توان زوریخ و ژنو در کشور سوئیس، کپنهاگ در کشور دانمارک، سیدنی در کشور استرالیا، سئول در کره جنوبی، نیویورک و لس آنجلس شهرهای آمریکای شمالی و تل آویو در اسرائیل اشاره کرد.

ارزانترین شهرهای دنیا از نظر هزینه های زندگی

برای مشخص شدن ارزانترین شهرهای دنیا نیز می بایست سطح درآمد افراد و میزان هزینه های زندگی را مقایسه کرد. بر همین اساس شهرهایی که هزینه مسکن و خوراک در آن ها پایین باشد و درآمد افراد در حد معقولی قرارداشته باشد شرایط زندگی از نظر میزان هزینه ها مناسب خواهد بود. بر اساس بررسی های صورت گرفته توسط گروه مطالعاتی مجله اکونومیست، کاراکاس در ونزوئلا و دمشق در سوریه، به دلیل بی‌ثباتی سیاسی در داخل کشورهایشان، ارزان‌ترین شهرهای این فهرست هستند. 

 کاراکاس

در ادامه این روند شهرهای وراتسا در بلغارستان، دیترویت در ایالت متحده آمریکا، سیسیل بزرگ‌ترین جزیره ایتالیا و غردقه مصر شهری در نزدیکی دریای سرخ ارزانترین شهرهای دنیا می باشند.

در تمامی این شهرها هزینه مسکن و اجاره خانه پایین تر بوده و لذا بخش کمتری از درآمد افراد برای داشتن سرپناه استفاده می شود.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (3 رای)