هزینه وام مسکن چند ؟

هزینه وام مسکن چند ؟

  هزینه وام مسکن چند ؟


 


املاک صدف  :   هزینه دریافت وام خرید مسکن ۴۸۰ میلیون تومانی از محل اوراق حق تقدم برای زوجین تهرانی به ۱۳۰ میلیون تومان افزایش یافت.

۲۷ اردیبهشت امسال در جلسه شورای‌عالی مسکن به‌ریاست‌ آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهوری، افزایش سقف وام خرید مسکن تصویب شد.

در جلسه مذکور وزارت راه پیشنهاداتی در سه حوزه زمین، تسهیلات و مصالح ارائه کرده بود که پیشنهادات مطرح‌شده در حوزه‌های زمین و تسهیلات بررسی شد و به تصویب رسید و تصمیم‌گیری درباره پیشنهادات بخش مصالح به جلسه آتی موکول شد.
یک روز قبل از این جلسه رستم قاسمی  در حاشیه کنفرانس خبری با وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت ارمنستان از برنامه‌ریزی برای بازار مسکن خبر داده و گفته بود:‌ در بخش وام ودیعه مسکن، ما پیشنهاد پرداخت وام ۱۰۰میلیون تومانی را برای تهران به شورای‌عالی مسکن ارائه کرده‌ایم.
وی با بیان این‌که "فعلاً مبلغ سود این وام مشخص نیست که به‌زودی آن را اعلام خواهیم کرد." در پاسخ به پرسشی در مورد وام خرید مسکن افزود: در این‌باره نیز ما پیشنهاد پرداخت وام ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومانی را برای شهر تهران ارائه داده‌ایم که امیدواریم دولت با آن موافقت کند.

در زمان حاضر یک متقاضی (زوجین) در شهر تهران می‌تواند با احتساب وام تعمیر ۴۸۰ میلیون تومان تسهیلات خرید از بانک مسکن دریافت کند. این مبلغ شامل ۴۰۰ میلیون وام خرید و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله است.

برای استفاده از این وام که احتمالا به زودی مبلغ آن به ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد، متقاضی باید از طریق اوراق حق تقدم مسکن یا همان "تسه" اقدام کند. به این منظور باید ۲ برابر مبلغ وام اوراق از طریق بورس خریداری شود. به عبارت دیگر برای وام ۴۸۰ میلیون تومانی باید ۹۶۰ برگه اوراق حق تقدم خریداری شود.

در زمان حاضر قیمت هر برگه از این اوراق به‌طور متوسط حدود ۱۳۵ هزار تومان است. برای خرید اوراق وام ۴۸۰ میلیون تومانی، متقاضی باید حدود ۱۳۰ میلیون تومان هزینه کند. به این ترتیب تنها ۳۵۰ میلیون تومان از وام ۴۸۰ میلیون تومانی نصیب زوجین برای ورود به بازار خرید مسکن می‌شود. با توجه به تورم‌های پیاپی سال‌های گذشته نیز این مبلغ تاثیر چندانی در افزایش قدرت خرید نخواهد داشت.

 قیمت هر برگه اوراق حق‌تقدم خرید مسکن اوایل اردیبهشت ماه حدود ۹۰ هزار تومان بود که طی یکماه اخیر به حدود ۱۳۵ هزار تومان افزایش یافته است.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)