نیکوزیای شمالی (لفکوشا) پایتخت تاریخی قبرس شمالی

دسته بندی ها: قبرس شمالی

نیکوزیای شمالی (لفکوشا) پایتخت تاریخی قبرس شمالی

در این مقاله خواهید خواند:

تاریخچه نیکوزیای شمالی (لفکوشا)

بر اساس آن چه که از منابع آشور به دست آمده است، در حدود 300 سال قبل از میلاد مسیح نیکوزیا پایتخت جزیره قبرس با نام قدیم لدرا، به دست پسر بطلیمس، پادشاه مصر بازسازی شده و نام محلی Lefkosia (یونانی) و به ترکی امروزی لفکوشا Lefkosa را بر این شهر نهاده که تا به امروز نیز جاودانه مانده است. نام نیکوزیا که در واقع نام فرانکی شهر لفکوشا است، بیشتر توسط خارجی ها استفاده می شود. بر اساس اطلاعات تاریخی به دست آمده، نیکوزیا از همان زمان پایتخت قبرس بوده است و اوج شکوفایی شهر را می توان دوران لوزینیان دانست. در این دوران کاخ ها و کلیساها ساخته شدند و جمعیت و وسعت قبرس افزایش یافت اما با تصرف قبرس توسط ونیزی ها، نه تنها هیچ گونه پیشرفتی حاصل نشد، بلکه ونیزی ها به تخریب بناهای ساخته شده پرداختند تا با استفاده از سنگ های به کار رفته در آن ها دیوارهای محافظ ساخته شده توسط لوزینیان را که شهر را حلقه زده بود، تقویت کرده و مانع از حمله مورد انتظار عثمانی ها به شهر شوند.

در طراحی دیوارهای شهر توسط مهندس ونیزی Guillio  Savorignano، سه دروازه وجود داشت که این دروازه ها شامل دروازه گیرنه در شمال، دروازه فاماگوستا در شرق و دروازه پافوس در غرب بودند. در حال حاضر با وسعت تخریب هایی که ونیزی ها به منظور محافظت از شهر انجام دادند، هیچ اثری از سکونتگاه قرون وسطایی در نیکوزیای امروزی وجود ندارد. اقداماتی که ونیزی ها در قبرس انجام دادند، مانع از سقوط جزیره نشد و در نهایت جزیره توسط نیروهای عثمانی فتح شد. در تمام تاریخ این جزیره، نیکوزیا همواره موقعیت خود را به عنوان پایتخت حفظ کرده است. حتی پس از کودتای 1974 که قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد، نیکوزیا نیز با مرزی به نام گرین لاین و یا خط سبز که در جهت شرقی- غربی است، به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد اما هر بخش همچنان پایتخت بخش ترک نشین و بخش یونانی قبرس است. در شهر قدیمی، نمونه های زیبایی از معماری گوتیک و عثمانی فراوان است که می توان از مسجد سلیمیه، Bedestan و کاروانسرای بزرگ Büyük Han نام می برد. همچنین بقایای دیوارهای ونیزی که شهر قدیمی را احاطه کرده است هنوز هم وجود دارد. دروازه گیرنه نیز هنوز دست نخورده باقی مانده است و به عنوان یک بنای تاریخی جذاب در نیکوزیای شمالی باقی مانده است.

نیکوزیای شمالی

موقعیت جغرافیایی نیکوزیای شمالی

نیکوزیای شمالی که پایتخت و بزرگترین شهر قبرس شمالی است، در قسمت جنوبی کشور قرار دارد که مساحت آن 8/92 کیلومتر مربع است. این شهر به 25 محله تقسیم شده است که هر کدام از این محله ها توسط یک مختار اداره می شود. 

آب و هوای نیکوزیای شمالی

نیکوزیای شمالی که تنها شهر غیر ساحلی قبرس شمالی است، دارای آب و هوای گرم و خشک است. متوسط بارش باران کم و عمدتا در زمستان رخ می دهد. بیشتر روزهای سال هوا صاف و آفتابی است. کمترین و بیشترین دمای ثبت شده در شهر لفکوشا 2/2- و 7/44 درجه سانتیگراد بوده است اما به طور کلی بیشترین دمای تابستان 38 و کمترین دمای زمستان 4 درجه سانتیگراد است. هوای زمستان های نیکوزیای شمالی معتدل و دلپذیر است و متوسط دمای آن بین 18-5 درجه سانتی گراد می باشد. زمستان و بهار با متوسط دمای 13- 12 درجه سانتیگراد زمان مناسبی است برای کسانی که قصد دارند به این شهر سفر کنند.

جمعیت نیکوزیای شمالی 

بر اساس آخرین سرشماری جمعیت نیکوزیای شمالی 61000 نفر بوده است. نیکوزیا پر جمعیت ترین شهر قبرس شمالی است که بعد از آن فاماگوستا و گیرنه (کایرنیا) در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

نیکوزیای شمالی

زبان، دین و فرهنگ مردم نیکوزیای شمالی

نیکوزیای شمالی خانه تنوع فرهنگی است، خانه برگذاری جشنواره های مختلف که هر ساله دانشجویان زیادی با پیشینه‌های مختلف فرهنگی، آیین های ملی خود را در دانشگاه‌های لفکوشا جشن می‌گیرند. 2/99 درصد جمعیت نیکوزیای شمالی را اقوام ترک مسلمان تشکیل می دهد. این به این معنی است که دین غالب مردم نیکوزیای شمالی اسلام می باشد. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که آزادی ادیان در تمامی شهرهای قبرس شمالی و همچنین پایتخت آن یعنی نیکوزیای شمالی وجود دارد. زبان اکثر مردم شهر ترکی استانبولی است اما با توجه به اینکه جمعیت کثیری از مردم زبان انگلیسی را به خوبی می دانند و همچنین با توجه به واقع شدن دانشگاه های مهم قبرس شمالی در این شهر، زبان انگلیسی زبان دوم قبرس شمالی و به ویژه نیکوزیای شمالی است.

اقتصاد نیکوزیای شمالی

نیکوزیای شمالی مرکز اقتصادی، سیاسی و فرهنگی قبرس شمالی است و دارای مغازه ها، رستوران ها و مراکز تجاری متعددی می باشد. توسعه ساختمان های اداری و تاسیسات صنعتی جدید، نزدیکی به فرودگاه ارکان، موقعیت مرکزی این شهر و دسترسی آسان به شهرهای گیرنه، فاماگوستا و مورفو و همچنین توسعه گردشگری از دلایل رشد اقتصادی نیکوزیای شمالی در سال های اخیر بوده است.

 پایتخت تاریخی قبرس شمالی

کیفیت زندگی در نیکوزیای شمالی

نیکوزیای شمالی با رشد و توسعه شهری زیادی که در قرن بیست و یکم تجربه کرده است، به عنوان شهری با سطح رفاه بالا توصیف می شود. ساخت بزرگراه های جدید و 4 بانده، میزبانی از تعداد قابل توجهی گردشگر بین المللی، وجود انواع فعالیت های فرهنگی از جمله جشنواره های بین المللی تئاتر و موسیقی و واقع شدن مراکز مهم آموزشی و تحقیقاتی مانند دانشگاه خاور نزدیک و دانشگاه های دیگر که جمعیت دانشجویی بالغ بر 34000 نفر را به وجود آورده است، همه و همه باعث شده تا کیفیت زندگی در این شهر در سطح بالایی قرار داشته باشد. هزینه زندگی در نیکوزیا مانند دیگر شهرهای قبرس شمالی است که با توجه به میزان درآمد و هزینه می توان سطح رفاهی مناسبی را متصور بود.

تحصیل در نیکوزیای شمالی

دانشگاه خاور نزدیک، دانشگاه بین‌المللی قبرس، دانشگاه مدیترانه‌ای کارپاسیا و دانشگاه آمریکایی قبرس، 4 دانشگاه معتبر قبرس شمالی هستند که در نیکوزیای شمالی واقع شده اند. مدارک معتبر و کیفیت بالای آموزشی و مطابقت با استانداردهای جهانی این دانشگاه ها باعث شده تا نیکوزیای شمالی هر ساله میزبان دانشجویان بین المللی زیادی از سرتاسر جهان باشد به طوری که این شهر به عنوان شهر دانشجویی شناخته می شود. طی برآوردها مشخص شده است که تنها در سال تحصیلی 2015- 2014 بالغ بر 34000 دانشجو در نیکوزیای شمالی به تحصیل پرداخته اند که به نسبت جمعیت 61000 نفری شهر عدد قابل توجهی است. پذیرش آسان تر نسبت به شهرهای اروپایی، هزینه های مناسب زندگی، شهریه های پایین تر و امکان اخذ بورسیه تحصیلی از مواردی است که قبرس شمالی و به ویژه شهر دانشجویی لفکوشا را در نزد دانشجویان بین المللی به ویژه دانشجویان ایرانی بسیار محبوب کرده است.

جاذبه‌های توریستی نیکوزیای شمالی

جاذبه‌های توریستی نیکوزیای شمالی

همان طور که در بالا اشاره شد، نیکوزیای شمالی و یا لفکوشا تنها شهر غیر ساحلی قبرس شمالی است. در نتیجه جاذبه های ساحل و دریا در این شهر دیده نمی شود اما این شهر که مرکز اصلی هنر، فرهنگ قبرس شمالی است، مملو از جاذبه های باستانی می باشد که دوست داران و علاقه مندان به تاریخ هر ساله برای دیدن زیبایی های این شهر به آن سفر می کنند. نیکوزیای شمالی تلفیقی از سنت و مدرنیته است. به عنوان مثال این شهر دارای یک شهر تاریخی محصور در مرکز میدان سارایونو و یک منطقه شهری مدرن است که منطقه Dereboyu مرکز تجارت و سرگرمی آن است. از دیگر مراکز فرهنگی و تاریخی نیکوزیای شمالی (لفکوشا) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شهر قدیم نیکوزیا
 • مسجد سلیمیه نیکوزیا
 • موزه‌ لونتیس
 • گذرگاه مرزی خیابان لدرا
 • کاروانسرای بویوک هان
 • موزه قوم نگاری قبرس
 • کاروانسرای شاه عباسیBüyük Han 
 • موزه بیزانس
 • کلیسای و صومعه سرا ارمنی
 • محله Arabahmet
 • دیوارهای ونیزی نیکوزیا
 • محله سامان باغچه  Samanbahçe
 • عمارت درویش پاشا
به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (3 رای)