مسکن مهر به ایستگاه آخر خود رسید

مسکن مهر به ایستگاه آخر خود رسید

پروژه مسکن مهر، روزهای آخر خود را سپری می کند. با این وجود، به علت نبودن بودجه مناسب در قسمت زیادی از سایت های مسکن مهر ما با نبود خدمات زیر بنایی و روبنایی مناسب مواجه هستیم. پیش از رشد قیمت ارز، گفته می شد کامل کردن زیر ساخت های مسکن مهر 11 هزار و 500 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد. با این وجود شرکت عمران شهرهای جدید در مورد کمک گرفتن از قدرت بخش خصوصی برای کامل کردن خدمات رفاهی سایت های مسکن مهر برنامه هایی را در نظر دارد.

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید که در روز چهارشنبه برای افتتاح کردن 25 طرح عمرانی که دارای ارزشی به میزان 150 میلیارد تومان بودند به شهر جدید صدرا سفر نموده بود که در طول مراسم این چنین گفت: از دو میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر کشور، نزدیک به دو میلیون واحد به متقاضیان آن ها واگذار شده بود. 150 هزار واحد مسکن مهم نیز حداکثر تا پایان دولت دوازدهم تحویل داده می شود و حدود 150 واحد باقی مانده نیز هیچ متقاضی ندارد.

املاک تهران

حبیب الله طاهرخانی در مورد کمبودهای موجود در سایت های مسکن مهر در کل کشور هم اشاره ای کرد و گفت: دولت با تمام توان می کوشد به لحاظ استاندارد سازی محیط زندگی مردم در این واحدهای مسکونی، آن ها را به سطح متوسط شهری ارتقاء دهد و خدمات اولیه مسکن های مهر را تامین کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی روی این موضوع هم تاکید کرد که: به زودی پرونده تحویل واحدهای مسکن مهر به متقاضیان بسته خواهد شد، اما کار دولت برای تامین خدمات مورد نیاز به این مجتمع ها همچنان ادامه دارد.

به زودی جانشین مسکن مهر از راه می رسد. دولت یازدهم و دوازدهم به خاطر این که زیر ساخت های مناسبی در بیابان وجود نداشت و همچنین به علت مشکلات اجرایی و تاثیرات نامطلوب بر روی اقتصاد کشور، پروژه مسکن مهر را متوقف کرد و در حال حاضر تنها تلاش دولت این است که واحدهای باقی مانده را کامل کند.

از طرف دیگر در کلان شهرها مسکن به شدت مورد نیاز است، و برنامه ای که دولت در نظر دارد این است که با توجه به زیر ساخت های مناسب در کلان شهرها باید برنامه ی نوسازی بافت های فرسوده را در ابتدای برنامه های خود قرار دهد، هر چند این برنامه هم با مشکلات عدیده ای روبرو است.

املاک تهران

از طرف دیگر پیش بینی می شود که یک طرح تازه به جا مسکن مهر جایگزین شود، ولی اجرا کننده ی این طرح، این بار دولت نخواهد بود. چرا که همیشه کارشناسان می گویند که دولت ها نمی توانند سازندگان خوبی باشند و اگر این کار را به بخش خصوصی واگذار کنند بهتر خواهد بود. مسئولان می گویند اگر پروژه ی مسکن مهر را از همان ابتدا به بخش خصوصی واگذار نموده بودند، مطمئناً تا کنون تمام شده بود.

بر این مبنا شرکت عمران شهرهای جدید در شکل طرح های مشارکت با بخش خصوصی، ساختن 50 هزار واحد مسکونی را تا آخر سال کلنگ می زند. و قشر متوسط جامعه مبنای این طرح قرار دارند. چون بیشتر متقاضیان مسکن مهر را اقشار ضعیف جامعه تشکیل می داد و به همین علت دولت می خواهد با هدف تعاملات اجتماعی در شهرهای جدید به تنوع جمعیتی برسد.

چند وقت قبل مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید در توضیح جزئیات این طرح این چنین گفته بود: عملیات احداث 50 هزار واحد مسکونی را در دستور کار داریم. امسال در هفته دولت 12 پروژه مسکونی را شروع می کنیم که 10 هزار واحد را شامل می شود.

در دهه فجر 50 هزار واحد مد نظر قرار می گیرد. این پروژه ها در صدرای شیراز، بهارستان، فولاد شهر و مجلسی اصفهان، اندیشه و پرند در استان تهران، هشتگرد در استان البرز، گلبهار در خراسان رضوی، مهاجران و امیر کبیر در استان مرکزی و سیراف در استان بوشهر آغاز می شود. روش ساخت به صورت مشارکتی است. قرار داد واگذاری زمین را به انبوه سازان با دوه تنفس در پرداخت بهای زمین منعقد می کنیم که هم انبوه سازان فعال شوند و هم بخشی از نقدینگی جامعه به سمت فعالیت های مولد برود.

واگذار نمودن واحد ها به خانه اولی ها معاون وزیر راه و شهرسازی به این موضوع اشاره کرد: مذاکراتی با بانک مسکن داریم که بتوانیم عرضه این 50 هزار واحد را به تقاضا نزدیک کنیم. مثلا لیست کسانی که برای مسکن یکم ثبت نام کرده اند را دریافت می کنیم و با آن ها برای واگذاری واحد در قالب پروژه مذاکراتی انجام می دهیم.

ایشان در جواب این پرسش که واحدها متناسب با تقاضا انجام می پذیرند یا خیر این گونه بیان کرد: مجموعه شهرهای جدید قبل از شروع مسکن مهر تماماً با الگوی مشارکت مدنی ساخته شد، اما قطعا افرادی که در این 50 هزار واحد با ما شریک می شوند تقاضای بازار را در نظر می گیرند.

سازندگان ابتدا مطمئن می شوند که اگر واحدها را تکمیل کنند می تواند در بازار به فروش برسانند. ما هیچ محدودیتی از لحاظ قیمت گذاری برای سازندگان در سهم خودشان قائل نمی شویم.

در بحث خانه اولی ها هم هیچ گونه اجباری نیست که واحدهای مد نظر ما را خریداری کنند و خودشان در این زمینه حق انتخاب دارند. 10 هزار واحدی که شروع خواهیم کرد با سود 18 درصد با انبوه سازان قرارداد بسته ایم که قطعا با این درصد سود محاسبه کرده اند برایشان صرف اقتصادی دارد.

املاک تهران

واگذار نمودن واحدها در شکل مسکن اجتماعی مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید ادامه داد: بخشی از واحدهایی که مربوط به ما است را همزمان با سازندگانش که پیش فروش می کند واگذار می کنیم. اما موضوع این است که قصد داریم سهم خود را در قالب برنامه وزارت خانه استفاده کنیم.

مثلاً سهم خود را به بنیاد مسکن قرار بدهیم که در قالب مسکن استیجاری استفاده کند. این موضوعات تابع عرضه مالی اقتصادی خواهد بود، ولی قطعا بخشی از واحدها را در اختیار مسکن اجتماعی قرار می دهیم.

منبع: اقتصاد آنلاین

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز