مردم چگونه ماهانه 10 تا 15 میلیون قسط بدهند ؟!

مردم چگونه ماهانه 10 تا 15 میلیون قسط بدهند ؟!

مردم چگونه ماهانه 10 تا 15 میلیون قسط بدهند ؟! در حالی مسئولان وزارت راه پیشتر بر ۲۰ساله بودن دوره بازپرداخت و اقساط ۳ تا ۵ میلیون تومانی وام نهضت ملی مسکن تأکید کرده‌ بودند که سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید شب گذشته از قسط ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی رونمایی کرد.

به گزارش املاک صدف :  دولت سیزدهم در راستای حل مشکل مسکن اقشار ضعیف از طرح ساخت 4 میلیون مسکن با آورده حداقلی حدود 40 میلیون تومان و تسهیلات 350 تا 450 میلیون تومانی رونمایی کرد تا بی‌خانه‌ها در وضعیتی که قیمت مسکن به‌شدت افزایش یافته است، بتوانند با حداقل هزینه‌ صاحب مسکن شوند.

یکی از مهمترین مشکل عموم مردم برای خانه‌دار شدن، تأمین آورده اولیه و پرداخت اقساط هست، به همین دلیل سعی دولت جدید این است که هم آورده اولیه و هم مبلغ اقساط در کمترین مبلغ ممکن باشد تا دهک‌های پایین از پس پرداخت آن برآیند.

بر همین اساس، طبق گفته محمد اسلامی وزیر سابق راه و شهرسازی، زمان بازپرداخت تسهیلات 20ساله در نظر گرفته شد تا میزان اقساط ماهانه کمتر شود.

رستم قاسمی وزیر فعلی راه و شهرسازی هم پیشتر در همین باره گفته بود: زمان بازپرداخت اقساط طرح نهضت ملی مسکن 20ساله است و در حال توافق با سازمان مدیریت و بانک مرکزی هستیم تا اقساط این طرح به‌صورت پلکانی و منطبق با توانمندی مردم تعیین شود، از سوی دیگر بخشی از این اقساط را دولت پرداخت خواهد کرد که هزینه‌های مردم کاهش پیدا کند، البته میزان این حمایت دولتی بعدتر اعلام خواهد شد.

دی‌ماه سال گذشته محمودزاده معاون مسکن و ساختمان از تأمین 50 تا 55 درصد هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن از طریق تسهیلات خبر داده و گفته بود: اقساط وام نهضت ملی مسکن برای کم‌درآمدها 2.5 میلیون تومان است.

وی درباره اقساط خرید این واحدهای مسکونی گفت: بازپرداخت تسهیلات با نرخ 18 درصد محاسبه می‌شود و در قانون جهش تولید و صندوق ملی مسکن پیش‌بینی شده است که براساس دهک‌های جامعه مابه‌التفاوت بین 18 درصد محاسبه و توسط دولت پرداخت می‌شود.

وی اضافه کرده بود: صندوق ملی مسکن، مبلغ قابل‌توجهی را برای دهک‌های‌ اول تا ششم جامعه طراحی کرده است که براساس آن اقساط پایین‌ترین دهک از مبلغ 2.5 میلیون آغاز می شود و هرچقدر مبلغ تسهیلات بالاتر باشد، اقساط نیز افزایش می‌یابد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفته بود: میزان تسهیلات از 250 تا 450 میلیون تومان و نرخ بهره از 5 تا 18 درصد متغیر است که یارانه نرخ بهره به همه اقشار به یک میزان پرداخت نمی‌شود.

بر اساس اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی، قسط وام 450 میلیون تومانی با نرخ بهره 5درصدی در سال اول (پلکانی) 2 میلیون و 320 هزار تومان است و در سال بیستم میزان اقساط به 4 میلیون و 69 هزار تومان افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که شب گذشته سرپرست شرکت‌ عمران شهرهای جدید ایران اعلام کرد: دوره بازپرداخت تسهیلات 350 تا 450 میلیونی نهضت ملی مسکن را 5ساله پیش‌بینی کرده‌ایم که قسط ماهانه وام 350 تا 450 میلیون تومانی بین 10 تا 15 میلیون تومان است.

به گزارش تسنیم، اعلام بازپرداخت 5ساله و اقساط 10 تا 15 میلیون تومانی یا به‌دلیل بی‌اطلاعی مدیر مربوطه انجام شده و یا اینکه تصمیم جدیدی در این باره اتخاذ شده است که اگر چنین باشد، نیاز به بازنگری جدی در این تصمیم است، چرا که مردمی که توان تأمین آورده اولیه 40 میلیون تومان را ندارند، چطور می‌توانند ماهانه 10 تا 15 میلیون تومان اقساط بدهند.

در پایان با توجه به گستردگی طرح نهضت ملی مسکن، پیشنهاد می‌شود در رابطه با این برنامه بزرگ دولت یک سخنگوی واحد از سوی وزیر راه و شهرسازی منصوب شود.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)