محله گیشا در تهران دارای چه امکاناتی است ؟ خانه در محله گیشا چند ؟

محله گیشا در تهران دارای چه امکاناتی است ؟ خانه در محله گیشا چند ؟

محله گیشا در تهران دارای چه امکاناتی است ؟ خانه در محله گیشا چند ؟


 

 

 املاک صدف   :   محله گیشا یا کوی نصر یکی از سرزنده ‌ترین و پویاترین محلات تهران است که تعداد زیادی از ساکنان این منطقه از اهالی هنر بوده و هستند، از سهراب سپهری گرفته تا استاد جلیل شهناز و کورورش یغمایی.و…

همچنین گیشا محله‌ای نسبتا قدیمی است که به واسطه‌ی قرارگیری بازار نصر، بوستان گفتگو و همجواری با برج میلاد همیشه شلوغ و پر رفت‌وآمد است،یکی از پرجاذبه‌ترین خیابان‌های مناسب پیاده‌روی، خرید و تفریح  را دارد،


تاریخچه محله گیشا

 

ابتدای دهه ۴۰ این خیابان میدان تیر ارتش بوده است، تا زمانیکه دو شخص با نام‌های كیخسرو و شاپوریان این منطقه را از ارتش برای كاركنان راه اهن خریداری می‌كنند و پس از تقسیم به قواره‌های ۳۰۰ متری؛ آن‌ها را می‌فروشند. با ترکیب ابتدای نام این اشخاص (کی+شا) نام این محله کیشا می‌شود و با گذشت زمان کیشا به گیشا تغییر نام پیدا می‌کند.

ناگفته نماند که در سال‌های بعد از انقلاب؛ نام گیشا به کوی نصر تغییر داده شده است. با این وجود همچنان نام گیشا رایج ‌تر و شناخته ‌شده تر است. با ساخته شدن نخستین ویلاها در محله گیشا، نخستین ساكنان در محله مستقر شدند. این افراد اغلب از قومیت‌های مختلف لر، ترك، یزد و اصفهان بودند. و غالب آنها كارمند دولت محسوب می‌شدند. با ساخت ویلاها در دهه ۴۰ به تدریج به جمعیت محله گیشا اضافه شد، بصورتیکه ابتدا حدود ۳۰ خانواده در این محله ساكن بودند؛ اما به مرور جمعیت افزایش پیدا كرد و تعداد خانواده‌ها زیاد شد.
گیشا از اولین محلاتی بوده است که در دهه پنجاه به سیستم اگو (فاضلاب) شهری و خطوط گاز شهری مجهز شده و در حال حاضر دارای تصفیه خانه آب محلی است.


دسترسی های محله گیشا

گیشا از شرق به بزرگراه چمران (اتوبان پارک وی) و از غرب به بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری و از شمال به بزرگراه حکیم و از جنوب به بزرگراه جلال آل احمدمحدود است. این محله دارای خیابان‌های منظم زوج و فرد با معماری انگلیسی است که در کل دارای ۴۱ خیابان می‌باشد،در ضمن اینکه این محله به اکثر نقاط تهران تاکسی دارد.


ایستگاه های مترو و (BRT)

ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس (گیشا)، یکی از ایستگاه‌های خط هفت مترو تهران است. این ایستگاه در تقاطع بزرگراه شهید چمران و بزرگراه جلال آل‌احمد قرار دارد.

نزدیکترین ایستگاه بی ار تی این محله ایستگاه نصر است که از شمال به پارک وی و از جنوب به پایانه جنوب می‌رسد.


مراكز فرهنگی و آموزشی محله گیشا

 

ساکنان محله گیشا با مجتمع مدرسه ها آشنا هستند، این مجتمع در خیابان ناظریان قمی واقع شده است. علت شهرت یافتن این بخش به مجتمع مدرسه‌ها تعدد و در واقع تجمع تعداد زیادی مدرسه است؛ از دبستان و راهنمایی گرفته تا دبیرستان و پیش‌دانشگاهی. مدارسی مانند دبیرستان دخترانه دکتر پاک نژاد، دبیرستان دخترانه شهید منتظری، دبستان دخترانه بنت‌الهدی صدر، دبستان پسرانه شهید محمدباقر صدر و مرکز پیش‌دانشگاهی دخترانه فیاض بخش.

    مرکز آموزش ناشنوایان هم به نام مرکز نیمروز
    دبستان پسرانه امام حسین (ع)
    مدرسه علمیه الزهراء
    آموزشگاه زبان های خارجی دیپلمات (کیوان تاش)
    کانون زبان پارسایان
    مجموعه‌های کوی دانشگاه تهران
    پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران
    دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران
    دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
    دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران
    دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس در نزدیکی این محله قرار دارند

مراکز درمانی محله گیشا

    بیمارستان معروف و بزرگ میلاد
    کلینیک شبانه روزی در ابتدای کوی نصر
    درمانگاه شبانه روزی شفا گستر انتهای خیابان ۲۱
    درمانگاه شبانه روزی مینادیس؛ ابتدای کوی نصر

اماکن تفریحی و ورزشی محله گیشا

    بوستان گفت‌و‌گو
    پارک ورزش

علاوه بر امکانات ورزشی، کافه و رستوران‌های خوبی هم در این کافه قرار گرفته‌اند.


مراکز خرید محله گیشا

 

بازار بزرگ نصر که یکی از دلایل شهرت محله گیشا است، ﺳﻘﻒ این مجموعه ﻛﻮﺗﺎه و ﭘﻮﺷﻴﺪه از ﺷﻴﺸﻪ اﺳﺖ. طبقه زیرهمکف هم میعادگاه پیتزاخوران است و همیشه خریداران را به خوردن وسوسه می‌کند. بیراه نیست اگر بگوییم پیتزا خوردن و در واقع فست فود خوردن در طبقه زیرین و همینطور در پیاده روی ورودی پاساژ نصر یکی از تفریحات معروف گیشایی‌هاست.

علاوه بر بازار نصر پاساژ و مراکز خرید دیگری هم در این محله وجود دارد؛ ضمن اینکه برندهای مختلفی مانند هالیدی، تی تی، بادی اسپینر و … در این محله نمایندگی دارند. هنگام پیاده روی در گیشا تعدد دستفروش ها توجه شما را جلب می‌کند، دستفروشهایی که عموما مشتری‌های ثابت خودشان را دارند و فضای این محله را زنده و پویاتر کرده‌اند.

هنگام پرسیدن از مراکز خرید این محله، ساکنان محله گیشا از سوپرمارکتی می‌گویند که بیش از ۵۰ سال است در این محله فعالیت می‌کند، سوپر یلدا که بین خیابان هفدهم و نوزدهم است، ازفروشگاه‌های قدیمی‌ این محله به حساب می‌آبد.


دلایل محبوبیت محله گیشا برای سکونت و خرید خانه

 

منظره بسیار زیبای برج میلاد، کنار مغازه‎ها و فروشگاه‎های رنگارنگ گیشا این محله را به منطقه‌ای محبوب بین پایتخت‌نشینان تبدیل کرده است.

این منطقه میان اهالی به جزیره گیشا شهرت دارد و علت این نام‌گذاری احاطه شدن گیشا با چهار بزرگراه پایتخت است که این نشان دهنده ی دسترسی آسان به سایر نقاط تهران میباشد و به لطف وجود مراکز مختلف در این محله، می‌توان گفت گیشا یکی از بهترین محله‌ها برای سکونت بوده و زندگی در آن جریان دارد.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)