ضرر 24 درصدی خریداران مسکن در سال 1400

ضرر 24 درصدی خریداران مسکن در سال 1400

ضرر 24 درصدی خریداران مسکن در سال 1400


 

املاک صدف  :   بازار مسکن پس از رشد قیمتی عجیب طی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹، سال ۱۴۰۰ را عملاً بدون تغییر سپری کرد. در یازده ماهه سال ۱۴۰۰ در حالی میانگین نرخ مسکن شهر تهران افزایش حدود ۹ درصدی را ثبت کرد که تورم در این مدت، ۳۳ درصد گزارش شده است. به بیان دیگر، خریداران مسکن در سال ۱۴۰۰ بازدهی حقیقی ۲۴ درصدی را تجربه کردند. این در حالی است که سال گذشته بازدهی حقیقی مسکن شهر تهران به بیش از ۳۵ درصد رسیده بود.
روزهای پایانی آخرین سال قرن در حال سپری شدن است؛ قرنی که برای اقتصاد ایران بالا و پایین زیادی داشت که شاید کسی بسیاری از آنها را به خاطر نداشته باشد. اما چهار سال پایانی آن برای همه بسیار دشوار سپری شد. چهار سالی که همراه با یکی از شدیدترین دوره‌های تورمی و البته جهش نرخ ارز بود. مسکن نیز یکی از بخش هایی بود که از گزند افزایش قیمت‌ها در امان نماند.

 بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی میانگین نرخ مسکن شهر تهران در پایان بهمن ماه ۱۴۰۰ به بیش از ۳۳ میلیون تومان رسیده است؛ به بیان دیگر، خرید یک خانه ۶۰ متری در شهر تهران به طور میانگین حدود دو میلیارد تومان هزینه در بردارد. این در حالی است که خرید همچنین خانه‌ای در ابتدای سال ۱۳۹۶، کم تر از ۲۶۲ میلیون تومان هزینه داشت. این اعداد نشان می‌دهد که طی پنج سال گذشته نرخ مسکن در شهر تهران بیش از ۷.۵برابر شده است. در ادامه معاملات و همچنین تغییر نرخ مسکن شهر تهران را از سال ۱۳۹۶ بررسی می‌کنیم:
بر اساس اطلاعات بانک مرکزی، طی ۵ سال گذشته، سال ۱۴۰۰ تنها با ۹ درصد افزایش نرخ در یازده ماه، کم‌ترین رشد نرخ را تجربه کرد. این در حالی است که تورم کلی اقتصاد طی این مدت برابر با ۳۳ درصد بوده است؛ به بیان دیگر خریداران مسکن در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ ضرر حدود ۲۴ درصدی را متحمل شدند. بیشترین افزایش نرخ در یازده ماهه سال طی این مدت مربوط به سال ۱۳۹۹ است که میانگین نرخ مسکن افزایش ۸۱.۶ درصدی را ثبت کرد. با توجه به تورم ۴۶.۱ درصدی در این مدت، خریداران مسکن در یازده ماه سال ۱۳۹۹ بازده حقیقی ۳۵.۵ درصدی را به‌دست آوردند. تمودار زیر رشد نرخ مسکن، تورم و بازدهی حقیقی مسکن را در یازده ماه سال را از سال ۱۳۹۶ نشان می‌دهد:
بر این اساس خریداران مسکن در سال ۱۴۰۰ بیش‌ترین ضرر را طی ۵ سال گذشته تجربه کردند. در نقطه مقابل افرادی که در ابتدای سال ۱۳۹۹ در مسکن سرمایه‌گذاری کردند، بیش‌ترین بازدهی را در ۵ سال گذشته کسب کردند.

برای آنکه میزان ضرر خریداران مسکن را متوجه شوید، مثالی می‌زنیم. در ابتدای سال ۱۴۰۰ برای خرید یک خانه ۶۰ متری، شما نیاز به حدود یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان نقدینگی داشتید. حال اگر این میزان سرمایه را در بانک سپرده‌گذاری می‌کردید، با فرض نرخ سود ۱۸ درصدی، سرمایه شما در پایان بهمن ماه به حدود دو میلیارد و ۵۰ میلیون تومان می‌رسید. در پایان بهمن ماه شما با این سرمایه می‌توانستید یک خانه ۶۲ متری بخرید.

نگاهی به آمار یازده ماهه تعداد معاملات انجام شده مسکن شهر تهران طی ۵ سال گذشته نیز نشان می‌دهد که سال ۱۴۰۰، کم‌ترین حجم معاملات را به نام خود ثبت کرده است. در یازده ماهه سال ۱۴۰۰، ۷۰ هزار و ۳۸۸ معامله ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶، کاهش بیش از ۵۸ درصدی را نشان می‌دهد. نمودار زیر تعداد معاملات مسکن شهر تهران را در یازده ماه سال نشان می‌دهد:

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)