صدور پروانه ساخت یکی از راه های کاهش تورم تقاضا در بخش مسکن بود

صدور پروانه ساخت یکی از راه های  کاهش تورم تقاضا در بخش مسکن بود

صدور پروانه ساخت یکی از راه های  کاهش تورم تقاضا در بخش مسکن بودیک کارشناس مسکن و شهرسازی گفت: از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ فقط ١٢٠ هزار پروانه ساخت مسکن صادر شده است در حالی که صدور پروانه ساخت یکی از راه‌های کاهش تورم تقاضا است و بی توجهی به این امر سبب شده است تا ما در حال حاضر با تقاضایی بیش از توان مواجه شویم.

به گزارش املاک صدف :  «مسعود عبدی» کارشناس مسکن و شهر سازی با بیان این مطلب افزود: دولت‌های یازدهم و دوازدهم اعتقادی به ساخت مسکن نداشتند و این دولت‌ها نه تنها در زمینه ساخت مسکن تسهیل‌گری نکردند بلکه موانعی را هم سر راه سازندگان ایجاد کردند به نحوی که از سال ٩٥ تا ٩٩ فقط ١٢٠ هزار پروانه ساخت مسکن صادر شد.

عبدی گفت: صدور پروانه ساخت یکی از راه‌های کاهش تورم تقاضا است و بی توجهی به این امر سبب شده است تا ما در حال حاضر با تقاضایی بیش از توان مواجه شویم.

عبدی در خصوص مکان ساخت واحدهای مسکن نیز گفت: بلندمرتبه‌سازی اگر ضوابط لازم را داشته باشد یکی از بهترین انتخاب هاست و وابسته به کمبود زمین هم نیست، در برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس زمین هم به وفور هست اما می روند در ارتفاع ساخت و ساز می کنند.

عبدی گفت: معتقدم که اگر دولت مشوق های لازم را ایجاد کند، می توانیم در بافت‌های فرسوده و در قالب بلند مرتبه سازی اقدام به ساخت مسکن کنیم.

وی افزود: حتی در سال‌های اخیر در مناطق لوکس تهران هم مسکن نساختیم. به همین دلیلی شاهد فرار سرمایه از کشور برای خرید مسکن در کشورهایی مثل ترکیه بودیم. برای حل مشکلات بخش مسکن باید اقتصاد را سامان‌دهی کنیم، دولت تسهیل گری را افزایش بدهد، بانک‌ها تسهیلات بدهند و قوانین را هم به نفع ساخت و ساز تغییر بدهیم.
«مقداد همتی» کارشناس مسکن در این خصوص  گفت: ساخت مسکن یک سری مولفه دارد. مثلا اخذ پروانه ساخت ١٨ ماه طول می کشد، در حالی که چند سال پیش یک ماهه پروانه ساخت صادر می شد و این یک چالش جدی در راه ساخت مسکن است.

همتی در خصوص تامین مسکن برای اجرای طرح نهضت ساخت مسکن گفت: وزارت راه و شهرسازی باید زمین های تامین شده را اعلام کند چرا که شورای عالی مسکن باید روی این زمین ها تصمیم گیری کند.

همتی در خصوص متقاضیان نیز گفت: هنوز متقاضیان ساماندهی نشده اند و نمی دانند چقدر باید پول به عنوان ودیعه واریز کنند و تا چند هفته پیش هنوز سامانه باز نشده بود و این روند زمان بر است.

همتی درباره تسهیلات ساخت نیز گفت: در زمان ساخت مسکن مهر تسهیلات میان بانک‌ها پخش شد و بانک‌ها بیشتر از ٨٠ هزار واحد وام ندادند. توقع این است که بانک ها منابع خود را باید در اختیار بانک مسکن قرار دهند.

مسعود عبدی در خصوص وجود بوروکراسی اداری در راه ساخت مسکن گفت:اگر واقعا ما بخواهیم نهضت ساخت مسکن ایجاد کنیم باید در حوزه صدور پروانه نهضت ایجاد کنیم اما روند صدور پروانه مغایر با نهضت ملی ساخت مسکن است.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز