شرایط رو به بهبود در بازار مسکن

شرایط رو به بهبود در بازار مسکن

طبق اعلام گزارشی توسط یکی از خبرگزاری های مطرح کشور، بازار مسکن در حال رونق و عبور از رکود چندساله خود می باشد. در این گزارش اشاره شده است که بازار مسکن پس از چند سال رونق در اوایل دهه ی نود و سپس فرورفتن در رکودی سه ساله، توانسته است با چرخشی مثبت به سمت رونق پیشروی داشته باشد.

املاک تهران

 

این خبرگزاری با بررسی آمارهای مربوط به حجم ساخت و سازهای مسکن در تهران و کشور،میزان سرمایه گذاری های ساختمانی در شهرها و وضعیت رشد بخش ساختمان عنوان کرده است میزان سرمایه گذاری های بخش مسکن در سال گذشته نسبت به سال قبل آن بیشتر شده است و شیب منفی آن کاهش یافته و نیز از بیشتر شدن تعداد صدور پروانه های ساختمانی در این سال خبر داده است.

بازار مسکن

همچنین این رسانه بیان کرده است که باتوجه به آمار و ارقام مربوط به ساخت و سازهای جدید در کل شهرهای ایران، رشد قابل توجهی در حجم سرمایه گذاری ها در تابستان95 نسبت به بهار همان سال یا نسبت به زمان مشابه سال گذشته آن داشته است. بعد از گذر سال 91 که رکوردهای خوبی در حوزه ساخت و ساز به ثبت رسید، آمار و ارقام تا سال95 حاکی از رکودی سنگین بر صنعت ساخت و ساز کشور بوده است. اما نشانه ها خبر از تغییر در شرایط داده و ظاهرا رکود عمیقی که در این سالها بر بازار مسکن حاکم بوده است در حال گذر می باشد.

طبق بیان این خبرگزاری، علاوه بر بهتر شدن وضعیت در حوزه ی ساخت و سازهای جدید، وضعیت سرمایه گذاری های مربوط به ساختمانهای ناتمام نیز بهبود یافته است.

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود به غفلت سرمایه گذاران در سال گذشته نسبت به تکمیل طرح های نیمه کاره پرداخته و هشدار داده است تداوم این امر، می تواند موجب بروز مشکل در زمان رونق بازار گردد. عدم توجه سرمایه گذاران به پروژه های ناتمام باعث می شود در زمانی که بازار مسکن از رونق و روند مطلوبی برخوردار شد، سرمایه گذاران در آن موعد و با دیدن شرایط مساعد در فروش، به سراغ چنین پروژه های ناتمامی رفته و همین مورد باعث انباشت خانه های تازه ساز شده و غالب شدن عرضه نسبت به تقاضا را در پی خواهد داشت.

در ادامه گزارش به نظر و پیشنهاد برخی کارشناسان حوزه مسکن در مورد مناسبترین رویکرد سرمایه گذاران در شرایط فعلی پرداخته شده است و اشاره شده که در حال حاضر و با رونق محسوس در بازار مسکن، باید سرمایه گذاران به سمت تکمیل ساختمانهای نیمه کاره بروند، زیرا در زمان رسیدن به رونق و بازار مطلوب، دیگر تکمیل چنین پروژه هایی صلاح نیست و باید رویکرد به سمت ساخت و سازهای جدید باشد. با اتخاذ چنین هدفی، میزان عرضه و تقاضا نیز هماهنگ شده و حجم نقدینگی کافی برای سرمایه گذار به جهت ساخت و سازهای جدید در زمان رونق وجود خواهد داشت.

در این گزارش بهترین راه خروج از رکود فعلی، سرمایه گذاری با هدف تکمیل پروژه ها معرفی شده است تا با این اقدام در زمان رسیدن به رونقی که طی احتمالات کارشناسان در چند ماه آینده مشاهده خواهد شد، میزان عرضه کافی برای منازل نوساز وجود داشته و شرایط به سمتی پیش برود که خروج از رکود آسانتر باشد. با در نظر گرفتن دو نکته که اولا مراحل ساخت یک واحد مسکونی حدودا یکسال زمان لازم دارد و دوما اینکه پیش بینی ها برای رونق بازار در چند ماه آینده می باشد، باید برای داشتن عرضه ای کافی به سراغ تکمیل ساختمان های نیمه کاره رفت و بر روی چنین مواردی تمرکز کرد.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز