سیاست های دولت برای حمایت از مستاجران

سیاست های دولت برای حمایت از مستاجران


 سیاست های دولت برای حمایت از مستاجراندولت سیزدهم برای ایجاد تعادل در بازار مسکن و حمایت از مستاجران اقدام به اجرای طرح نهضت ملی مسکن، تمدید خودکار قراردادهای اماکن استیجاری، تدوین سازوکار نظام اجاره داری حرفه‌ای کرده است.

به گزارش املاک صدف : شرایط کنونی بازار مسکن با توجه به گستردگی و اثرپذیری بخش مسکن از عوامل متعدد بیرونی و درونی، متاثر از عوامل مختلف از جمله شرایط اقتصاد کلان کشور، اثرات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، فشارهای اقتصادی ناشی از افزایش تحریم‌‌های ظالمانه و همچنین کاهش عرضه مسکن در سال­های قبل در اثر عوامل مختلف از جمله برخی سیاست­های اتخاذ­شده بخش مسکن در دولت سابق است.

با وجود پررنگ شدن نقش عوامل بیرونی در بخش مسکن و محدودیت­‌های اقتصادی و بودجه‌­ای وزارت راه و شهرسازی برای اتخاد سیاست­‌های مناسب، این وزارتخانه به منظور ایجاد تعادل در بازار مسکن، نسبت به اتخاذ سیاست‌­هایی در جهت حمایت از عرضه مسکن و کمک به خانوارهای مستاجر‌ اقدام کرده است.

بخشی از این اقدامات شامل موارد زیر است:

– اجرای طرح نهضت ملی مسكن به عنوان برنامه حمایتی در راستای تحقق اهداف قانون جهش تولید مسکن و تولید سالیانه یک میلیون واحد مسکونی برای اقشار فاقد مسكن.

– تمدید خودکار قراردادهای اماکن استیجاری با سقف­‌های مشخص از طریق اخذ مجوزهای مربوطه از ستاد ملی مبارزه با كرونا.

– پرداخت تسهیلات ارزان­‌قیمت ودیعه مسكن در راستای حمایت از مستاجرین طی دو سال اخیر.
– تدوین سازوکار استقرار نظام اجاره­‌داری حرفه­‌ای توسط بخش غیردولتی با هدف افزایش سرمایه­‌گذاری در تولید و عرضه واحدهای مسكونی اجاره‌­ای.

– برنامه‌ریزی و شروع عملیات اجرایی احداث و عرضه ۳۰۰ هزار واحد مسکن استیجاری در مناطق شهری.

– تسریع در تکمیل و تحویل پروژه­ های نیمه­ تمام مسکن مهر با هدف خروج بخشی از تقاضا از بازار اجاره مسکن.

– افزایش سقف پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن روستایی و شهری.

امید است با بهبود شرایط اقتصاد کلان کشور، کاهش ریسک‌های سیستماتیک سرمایه‌­گذاری، اهمیت و اولویت دولت سیزدهم به بخش مسکن و اجرایی­‌شدن سیاست­‌های بخشی تدوین­‌شده در جهت تعدیل بازار مسکن، ضمن جلوگیری از افزایش شدید قیمت مسکن، در میان­‌مدت تثبیت قیمت‌های مسکن در کشور ایجاد بشود.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)