سرمایه گذاری در قبرس شمالی

دسته بندی ها: قبرس شمالی

سرمایه گذاری در قبرس شمالی

در این مقاله خواهید خواند:

چرا سرمایه گذاری در قبرس شمالی

قبرس جزیره ای در مدیترانه شرقی با تاریخ ده هزار ساله خود، امروزه جایگاه خود را به عنوان مقصدی ایده آل برای زندگی و تجارت تثبیت کرده است. از آن جایی که قبرس شمالی و جنوبی به عنوان مراکز تجاری مدرن، جهانی و شفاف هستند که فرصت هایی را برای سرمایه گذاری در طیف گسترده ای از بخش ها ارائه می دهند، دلایل زیادی نیز وجود دارد که لزوم سرمایه گذاری در قبرس شمالی را توجیه می کند که در زیر به موارد مهم آن می پردازیم.

موقعیت جغرافیایی قبرس

موقعیت جغرافیایی قبرس در تقاطع سه قاره اروپا، آفریقا و آسیا نقش کلیدی در منطقه مدیترانه شرقی ایفا می کند. این جزیره یک دروازه سرمایه گذاری ایده آل به اتحادیه اروپا و همچنین یک پورتال برای سرمایه گذاری در خارج از اتحادیه اروپا، به ویژه در خاورمیانه، هند و چین است. 

سرمایه گذاری در قبرس شمالی

سیستم مالیاتی قبرس شمالی

قبرس شمالی یکی از رقابتی ترین نرخ های مالیات بر سود شرکت ها را در میان کشورهای اتحادیه اروپا دارد به طوری که:

 • نرخ پایه مالیات بر درآمد شرکت ها برای همه شرکت ها 10 درصد است.
 • علاوه بر این، برای هر شرکت 15٪ مالیات بر درآمد خالص قابل شارژ پس از مالیات شرکت اخذ می شود.
 • بنابراین در مجموع هر شرکتی که در قبرس شمالی فعالیت می کند، موظف به پرداخت 23.5٪ برای درآمد مربوطه است.
 • همه ساکنان قبرس شمالی مشمول پرداخت مالیات بر درآمد شخصی هستند.
 • مالیات بر درآمد شخصی از 10٪ تا 37٪ متغیر است.
 • کمترین مالیات بر درآمد پرسنل در قبرس شمالی 10٪ است.
 • در قبرس شمالی، عرضه کالاها و خدمات، تقاضای کالاها و خدمات و واردات مشمول مالیات بر ارزش افزوده (VAT) هستند: در قبرس شمالی شش نرخ مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد. نرخ مالیات بر ارزش افزوده به ترتیب: 0، 1، 5، 10، 16 و 20 درصد است. میانگین نرخ مالیات بر ارزش افزوده 16٪ است.

کیفیت زندگی در قبرس شمالی

قبرس بهترین سبک زندگی را در محیطی امن، تمیز و سالم با استانداردهای زندگی بالا ارائه می دهد. سطح پایین جرم و جنایت، 340 روز آسمان آفتابی، قرن ها هنر و فرهنگ، و غذای منحصر به فرد مدیترانه ای، همگی به کیفیت بالای زندگی در قبرس کمک می کنند. ایمنی یکی از بزرگترین مزیت‌های قبرس است که در رتبه‌بندی Value Penguin در زمره یکی از امن‌ترین کشورهای کوچک جهان (2015) و در رتبه پنجم قرار گرفته است.

روش‌های سرمایه‌گذاری در قبرس شمالی

روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی وجود دارد که اعطای مجوز اقامت قبرس شمالی از طریق سرمایه گذاری توجه زیادی را به آن جلب کرده است.

سرمایه گذاری در قبرس شمالی با خرید ملک

خرید ملک یکی از راه های سرمایه گذاری و اخذ اقامت دائم در قبرس شمالی است که باعث جذب سرمایه در صنعت ساخت و ساز قبرس شمالی و رشد قیمت ها در این منطقه شده است. برای سرمایه گذاری از این طریق نیاز به خرید یک ملک با ارزش حداقل 300000 یورو و یا دو ملک با حداقل همین مبلغ و سپرده به مبلغ 30 هزار یورو در یک حساب بانکی معتبر در قبرس شمالی می باشد. مبلغ سپرده به مدت 3 سال توسط بانک بلوکه شده و امکان برداشت وجود ندارد. لازم به ذکر است که املاک خریداری شده بایستی جزء املاک نوساز قبرس شمالی باشند. در این مرحله سرمایه گذار می تواند برای دریافت اقامت دائم خود و خانواده اقدام نماید اما بایستی این نکته را مد نظر قرار داد که فرد متقاضی و هیچکدام از افراد خانواده نمی توانند با اقامت دائم در قبرس شمالی مشغول به کار شوند. متقاضی بایستی با ارائه نامه تمکن مالی ثابت نماید که از خارج از قبرس سالیانه به اندازه 30 هزار یورو درآمد دارد که به ازای هرکدام از اعضای خانواده 5 هزار یورو و هر کدام از والدین متقاضی و همسر 8 هزار یورو به این میزان اضافه می شود. اقامت قبرس شمالی مشروط به حضور نمی باشد و برای هر 2 سال یک روز حضور کافی است.

سرمایه گذاری در قبرس شمالی با خرید ملک

سرمایه گذاری در قبرس شمالی با ثبت شرکت

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در قبرس شمالی و اخذ اقامت دائم این کشور ثبت شرکت می باشد. انواع مختلفی از شرکت های تجاری را می توان در قبرس شمالی به ثبت رساند مانند شرکت تجاری بین المللی (IBC)، شرکت محدود (LTD) ، و یا شرکت با مسئولیت محدود (LLC)، اما محبوب ترین نوع شرکت در قبرس شمالی LTD می باشد. قبل از اقدام به انجام هر کاری نیاز است تا نام شرکت مشخص شده و تاییدیه نام از نهاد مربوطه اخذ گردد. به طور کلی مراحل زیر برای ثبت شرکت در قبرس شمالی نیاز است:

 • تایید و ثبت نام شرکت
 • پرداخت کلیه هزینه های ثبت نام دولتی
 • ثبت نام در اداره مالیات قبرس و اخذ شماره مالیاتی قبرس شمالی
 • مهر لاستیکی
 • صدور و اخذ مدارک زیر از اداره ثبت شرکت ها
 • تفاهم نامه و اساسنامه
 • گواهی ثبت
 • گواهی مدیر و منشی
 • گواهی سهامداران
 • گواهی آدرس ثبت شده شرکت
 • انتصاب اولین مدیران
 • اشتراک سهامداران و گواهی سهامداران
 • گواهی ثبت شرکت

لازم به ذکر است که با ثبت شرکت می توان اقامت 2 ساله قبرس شمالی را برای هر یک از موسسان شرکت دریافت کرد و پس از پایان 2 سال در صورتی که شرکت هنوز فعال بوده و مالیات و بیمه پرداخت شده باشد، مدت اقامت قابل تمدید می باشد.  

سرمایه‌گذاری در قبرس شمالی و اخذ اقامت آن

سرمایه گذاری در قبرس شمالی با کارآفرینی

از دیگر روش های سرمایه گذاری در قبرس شمالی که می تواند منجر به اخذ اقامت این کشور شود سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی است. پربیراه نیست اگر بگوییم این گزینه در واقع جزء سرمایه گذاری هایی است که دولت قبرس شمالی بر روی افراد نخبه و برای آینده کشور خود دارد، به طوریکه شما با ارائه یک طرح ابتکاری و نوآورانه که ثابت می کنید این طرح در راستای اشتغال و کسب درآمد در قبرس شمالی است، تضمین کننده اقتصاد پویای قبرس شمالی می باشید. البته به زعم بسیاری، شرکت‌های کارآفرین موفق قبلاً یا به قبرس شمالی نقل مکان کرده‌اند و یا در این جزیره زیبا توسعه یافته‌اند و این کشور به عنوان پایگاه و دروازه ورود و خروج از اتحادیه اروپا در نظر گرفته شود. لازم به ذکر است که با ارائه طرح مبتکرانه و تایید آن، اقامت یک ساله قبرس شمالی برای متقاضی و همسر و فرزندان زیر 18 سال داده می شود که قابل تمدید نیز می باشد.

سرمایه گذاری در قبرس شمالی با خرید اوراق قرضه دولتی

سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی در قبرس شمالی به عنوان یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری، به این صورت است که متقاضی بایستی به اندازه مبلغ 500000 یورو از سهام صندوق های سرمایه گذاری قبرس که از نرخ 300000 یورو آغاز می شود خریداری نماید. این اوراق بهادار را فقط می توان از صندوق های سرمایه گذاری جمعی از نوع AIF،AFILNP وRAFI  خریداری کرد.

مزایای سرمایه‌گذاری در قبرس شمالی و اخذ اقامت آن

گرچه قبرس شمالی به اندازه دیگر کشورهای اروپایی توسعه یافته نیست اما پتانسیل رشد قوی ای دارد که با توجه به موقعیت استراتژیک خود می تواند به جایگاه قابل قبولی دست یابد. برخی از مزایای سرمایه گذاری در قبرس در زیر درج شده است:

 • دسترسی مستقیم به اقامت دائم قبرس شمالی
 • حق زندگی و تحصیل در قبرس شمالی
 • امکان اخذ تابعیت قبرس شمالی پس از 7 سال اقامت در این کشور
 • بدون نیاز به مدرک زبان
 • بدون نیاز به تحصیلات یا تجربه مدیریت
به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (5 رای)