ریزش قیمت مسکن در سال 1401 قطعی است

ریزش قیمت مسکن در سال 1401 قطعی است

ریزش قیمت مسکن در سال 1401 قطعی استاملاک صدف    : مسوولان می‌گویند امسال قطعا نرخ مسکن در تهران و سایر شهرها کاهش می‌یابد و دولت ومجلس و شهرداری‌ها در این زمینه برنامه‌ دارند.

افزایش نرخ مسکن طی سال‌های اخیر در کشور بسیاری از خانواده‌ها را با چالش‌های بزرگ اقتصادی همراه کرده و گران شدن اجاره‌بها و رشد نرخ مسکن سبب شده بخش اعظم درآمد خانواده‌ها به ویژه زوج‌های جوان به این موضوع اختصاص یابد.

برخی رشد مسکن را ناشی از تورم و برخی ناشی از قفل شدن ساخت و ساز در کلانشهرها می‌دانند مشکل هرچه هست دولت جدید تصمیم برای تغییر و تحول در این موضوع دارد. شهرداری تهران هم همسو با برنامه‌ دولت قرارگاه مسکن راه اندازی کرد و اواخر سال پیش تفاهم نامه‌هایی هم در این راستا بین شهرداری، بنیاد و مسکن و ... منعقد شد تا گرهی از مشکل مسکن در پایتخت که جمعیت زیادی را در دل خود جای داده است، باز شود. خانواده‌های زیادی در کشور اکنون برایشان این سوال مطرح است که مسکن امسال ارزان می‌شود یا گران؟ یا  اصلا نرخ آن ثابت می‌شود و تغییری نخواهد داشت؟
حتما نرخ مسکن کاهش می‌یابد

درباره موضوع نرخ مسکن در سال جدید به سراغ احسان متولیان دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران رفتیم. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در سال جاری نرخ مسکن تعدیل می‌شود یا خیر و شهروندان منتظر کاهش نرخ مسکن در شهرها باشند یا خیر، گفت: حتماً ان‌شاءالله این موضوع محقق می‌شود همایشی اواخر سال پیش معاونت شهرسازی شهرداری تهران با مشارکت انبوه‌سازان برگزار کرد و از معاونان کلانشهرها نیز دعوت به عمل آمد در این همایش موضوع برنامه‌ها برای تعدیل و کاهش نرخ مسکن و باز شدن قفل ساخت و ساز مورد بحث و گفت‌وگو و بررسی قرار گرفت.
وی افزود: تفاهم‌نامه‌ای هم اواخر سال پیش شهرداری تهران با بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی برگزار کرد که بر این اساس برنامه ساخت و ساز در سال جاری گسترش می‌یابد و جهش ساخت و ساز را شاهد خواهیم بود کما اینکه در کنار این موضوع تشکیل قرارگاه مسکن در شهرداری تهران فعال شده است.
کاهش نرخ مسکن در تهران بر روی کاهش نرخ مسکن در شهرهای دیگر هم تأثیرگذار است

دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران ادامه داد: قطعا کاهش نرخ مسکن در تهران بر روی کاهش نرخ مسکن در شهرهای دیگر هم تأثیرگذار است و هر زمان قیمت مسکن در تهران تغییر کرده به تدریج در سایر شهرها هم اثر گذاشته است.
با همکاری دولت موضوع ساخت و ساز را در شهرهای مختلف بسط می‌دهیم

متولیان خاطرنشان کرد:‌ برنامه‌هایی داریم که با همکاری دولت موضوع ساخت و ساز را در شهرهای مختلف بسط دهیم و با مشارکت مردم و دولت ان‌شاءالله جهش ساخت و ساز و بهبود وضعیت مسکن را در سال جاری شاهد خواهیم بود و نرخ مسکن کاهش بر همین اساس کاهش می‌یابد.
 ساخت و ساز رونق می‌یابد

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران هم پیش از ابتلای خود به کرونا و بستری در بیمارستان اظهارداشت: به هر حال مسأله ساخت و ساز با شرایط اقتصادی ارتباط مستقیم دارد و با توجه به اینکه شرایط اقتصادی را نسبت به قبل بازتر و روشن‌تر می‌بینیم احساس می‌کنیم به طور کلی نه در تهران بلکه در کل کشور موضوع ساخت و ساز رونق می‌یابد تجربه نشان داده زمان‌هایی که ساخت و ساز در تهران رونق می‌گیرد این موضوع به شهرهای دیگر هم سرایت می‌کند بنابراین با توجه به این مسأله به نظر ما آینده روشن‌تری در مورد ساخت و ساز در تهران وجود دارد.
 در دوره پنجم مدیریت شهری ساختمان سازی را قفل کردند

از طرفی باید برنامه‌ریزی‌ها را به سمت بافت فرسوده پیش ببریم جلساتی با وزیر مسکن و راه و شهرسازی برگزار شده و مدیریت شهری و شورا بنا دارد که رویکردها و سرمایه‌گذاری‌ها به سمت بافت فرسوده رود. متاسفانه در دوره پنجم مدیریت شهری ساختمان سازی را قفل کردند و یک خود تحریمی ایجاد کردند و مشکلاتی در زمینه مسکن فراهم شد.در حال حاضر عقب‌ماندگی‌های جدی در زمینه نوسازی بافت فرسوده داریم و باید در زمینه نوسازی کار را سرعت دهیم. بافت فرسوده در مواقعی مانند زلزله و سایر حوادث بسیار خطرساز است و باید حتما فکری برای آن کرد. در زمینه مسکن در شهرهای اطراف تهران البته بحث‌های دیگری مطرح است ولی در خود تهران بیشتر باید سرمایه‌گذاری را به سمت بافت فرسوده ببریم.

چمران بیان داشت: ببینید این مسأله ابعاد پیچیده‌ای دارد به هر حال با رونق ساخت و ساز گره‌ها در این زمینه باز می‌شود دولت هم برنامه‌ریزی کرده که سالانه حدود یک میلیون مسکن در اختیار مردم قرار دهد و بسازد و شهرداری هم همراستا با دولت اقداماتی را آغاز کرده زمانی که ساخت و ساز رونق یابد این موضوع برای شهرداری‌ها هم امیدبخش است و اگر قفل ساخت و ساز باز شود قاعدتاً وضعیت مسکن بهتر می‌شود و می‌توان از رشد بیجا و بی‌محابا مسکن جلوگیری کرد و واحدهای مسکونی راحت‌تر و سریع‌تر در اختیار شهروندان قرار گیرد به هر  حال زمانی که قفل ساخت و ساز باز شود و مصالح هم با قیمت متعادل باشد قیمت مسکن هم متعادل خواهد شد و ان‌شاءالله در این راستا هم وضعیت بهتری در سال جدید خواهیم داشت.
در سال جدید شاهد اتفاقات مثبتی در حوزه مسکن خواهیم بود

کمال علیپور خنکداری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم در این زمینه، اظهار داشت: در سال جدید شاهد اتفاقات مثبتی در حوزه مسکن خواهیم بود؛ زیرا هم دربودجه امسال مجلس تسهیلات خوبی برای مسکن در نظر گرفته است و هم دولت اقدامات سازنده ای انجام داده است.
اختصاص حدود ۴۵۰ میلیون تومان برای ساخت مسکن برای شهرها و کلانشهرها

وی افزود: در بودجه حدود ۴۵۰ میلیون تومان برای ساخت مسکن برای شهرها و کلانشهرها و حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان هم برای روستاها دیده شده است همچنین دولت در ساخت مسکن اقدامات خوب و مثبتی را رقم زده است یعنی حدود هفتصد و پنجاه هزار واحد مسکن را در سال جدید در دستور کار دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: قطعاً امسال شاهد کاهش قیمت مسکن خواهیم بود که این یک اتفاق مثبت و خبر خوبی برای مردم است.
 روند نزولی قیمت مسکن در کشور

علیپور تصریح کرد: در اواخر سال گذشته شاهد رکود در بازار مسکن بودیم که این رکود با اقدامات دولت و مجلس در سال جدید ادامه دار خواهد بود و شاهد روند نزولی قیمت مسکن در کشور خواهیم بود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش اجاره بهای مسکن، بیان داشت: متاسفانه در کشور نظارت هایی بر روی بازار مسکن وجود ندارد یا اگر هم است بسیار ضعیف عمل می کند. یعنی اتحادیه‌ها که با هدف بازوی کمکی دولت تشکیل شده اند یا تعزیرات حکومتی هر دوی آن ها بسیار ضعیف عمل می‌کنند.
عزم‌ها برای کاهش نرخ مسکن جزم شد

خبرهای خوش حوزه مسکن حالا یکی پسی از دیگری در راه است. به نظر می‌رسد عزم شهرداری، دولت و مجلس برای کاهش نرخ مسکن جزم شده و حالا باید منتظر ماند و باید دید نتیجه چه خواهد شد. آیا نرخ مسکن در سراشیبی سقوط است؟ و امسال چند خانواده صاحب خانه می‌شود.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز